داوطلبان انتخابات شوراها ثبت نام را به روز پاياني موكول نكنند

كاشان- رييس هيات نظارت بر انتخابات شوراهاي اسلامي شهرستان كاشان از داوطلبان خواست ثبت نام در انتخابات شوراها را به روز و ساعات پاياني موكول نكنند.

حجت الاسلام و المسلمین 'حبیب الله یوسفی' روز جمعه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: زمان ثبت نام داوطلبان چهارمین دوره انتخابات شوراهای شهر از روز بیست و ششم فروردین ماه سالجاری و پس از تشكیل هیات اجرایی آغاز شده و تا ساعت 17 بعدازظهر روز یكشنبه، هفته آتی به مدت یك هفته ادامه دارد.

وی افزود: تاكنون 41 داوطلب از شهرستان كاشان در این انتخابات ثبت نام كرده اند و با توجه به اینكه پیش بینی می شود تعداد نامزدها بیش از یكصد نفر باشند؛ به افراد واجد شرایط و علاقمند توصیه می شود، در فرصت باقی مانده و در اسرع وقت با مراجعه به یكی از دفاتر پیشخوان دولت، فرمانداری و بخشداری ها اقدام به ثبت نام كنند.

رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهرستان كاشان با اشاره به اینكه روند تایید صلاحیت ها از همان لحظه ثبت نام داوطلبان آغاز می شود، تاكید كرد: ثبت نام به موقع و سریع تر داوطلبان واجد شرایط، كار تایید صلاحیت ها را با سرعت بیشتری پیش خواهد برد.

یوسفی تصریح كرد: همچنین به داوطلبان توصیه می شود، با مطالعه دقیق بندهای 26 و 29 قانون انتخابات شوراهای اسلامی به شرایط سنی، تحصیلی و صلاحیت های قانونی توجه كنند تا با ثبت نام افرادی كه واجد شرایط نیستند، روند تایید صلاحیت ها با كندی مواجه نشود.

وی با اشاره به روند تایید صلاحیت ها گفت: مجلس شورای اسلامی، مسوول نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی بوده و این كار با انتصاب پنج نفر به عنوان اعضای هیات نظارت با حكم شورای عالی انتخابات استان و انتخاب اعضای هیات اجرایی، انجام می شود.

یوسفی با بیان اینكه اعضای هیات اجرایی 11 نفر هستند، افزود: فرماندار، رییس اداره ثبت احوال و رییس اداره آموزش و پرورش بعنوان اعضای ثابت و هشت نفر از معتمدین مردمی كه از میان سی معتمد پیشنهادی فرماندار و تایید هیات نظارت، با رای گیری از میان خود برگزیده شده اند، وظیفه برگزاری انتخابات را برعهده دارند.

وی در ادامه گفت: 'محمد احترامی'، 'حسین عارف'، 'ابوالفضل فلاح زاده'، 'سید علی موسویان' ، ' حسین ربانی'، 'محمد مزروعی'، 'علیرضا شاه فضل' و 'علی محمد قاضی'، معتمدین مردمی هستند كه در میان آنها اقشار مختلف جامعه از جمله صاحبان صنایع و معتمدین شهرهای اقماری كاشان وجود دارند.

رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهرستان كاشان تاكید كرد: هیات اجرایی طبق قانون پس از اعلام وصول اسامی داوطلبان و بلافاصله پس از ثبت نام آنها با استعلام از مراجع چهارگانه(اداره اطلاعات، پلیس بین الملل، قوه قضاییه و اداره ثبت احوال) به بررسی صلاحیت های درج شده در قانون انتخابات پرداخته و نتیجه را تا یك هفته پس از پایان ثبت نام ها، اعلام می كند.

یوسفی تصریح كرد: بر اساس قانون انتخابات شوراها، شهرهایی با جمعیت 200 تا 500 هزار نفر، 13 عضو شورای شهر خواهند داشت كه شهرستان كاشان نیز با داشتن جمعیتی در حدود 300 هزار نفر در این دسته از شهرها قرار دارد.

وی افزود: در شهرهای قمصر، جوشقان و كامو، برزك، نیاسر و مشكات كه شهرهای اقماری شهرستان كاشان محسوب می شوند، نیز انتخابات شوراها برگزار شده و به نسبت جمعیت این شهرها، تا سقف پنج عضو شورای شهر برگزیده می شوند كه علاوه بر تشكیل هیات های نظارت و اجرایی در این بخش ها، هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهرستان، نظارت كلی بر انتخابات آنها را نیز بر عهده دارد.

چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا با تجمیع انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، روز بیست و چهارم خرداد ماه سالجاری در سراسر كشور برگزار خواهد شد.

1724/7431

سرخط اخبار استان‌ها