بيش از 10 هزار هكتار از مزارع گندم و جو كرمانشاه سمپاشي شد

كرمانشاه - مديرجهاد كشاورزي كرمانشاه گفت: از ابتداي فروردين امسال بيش از 10 هزار هكتار از مزارع گندم و جو اين شهرستان تاكنون سمپاشي شده و تا نيمه خرداد ماه سال جاري اين عمليات ادامه دارد.

مهندس 'رضا زارعی' چهارشنبه به ایرنا افزود: 232 هزار و 760 هكتار سطح زیركشت گندم و جو شهرستان كرمانشاه است.

وی با اشاره به اینكه در این راستا تاكنون بیش از پنج هزار لیتر حشره كش 'دلتامترین' مصرف شده، گفت: تعداد سمپاش های موجود این شهرستان كرمانشاه اعم از انواع تراكتوری و 'تروبولاینر' و سمپاش های پشتی، بالغ بر سه هزار دستگاه می باشد كه در عملیات مبارزه با آفات مورد استفاده قرار می گیرند.

زارعی تصریح كرد: از ابتدای امسال عملیات رصد وضعیت ریزش آفت گندم به مزارع كرمانشاه با جدیت شروع شده و به كشاورزان بویژه گندم ‎كاران در خصوص سم‌پاشی و مبارزه علیه این آفت اطلاع‌رسانی شده است.

مدیرجهاد كشاورزی كرمانشاه اظهار كرد: سن گندم یكی از شاخص ترین آفات مزارع این شهرستان است كه روش های مختلفی برای مبارزه با آن وجود دارد كه مهمترین آن استفاده از سموم شیمیایی است و در صورت عدم كنترل بموقع، این آفت می تواند خسارت جبران ناپذیری را به تولید غلات وارد كند.

وی خاطرنشان كرد: در این راستا با بكارگیری 215 نفر از كارشناسان بخش خصوصی و دولتی كه در قالب 30 گروه سازماندهی شده اند، كار كنترل مزارع و اطلاع رسانی به كشاورزان انجام می گیرد.

زارعی در پایان به كشاورزان توصیه كرد با توجه به خسارت های ناشی از این آفت نیاز است كشاورزان با مراكز جهاد كشاورزی مستقر در دهستان ها در خصوص سمپاشی بموقع همكاری لازم را به عمل آورند تا از خسارت وارده جلوگیری و محصول با كیفیت بالاتری تولید شود.

567

سرخط اخبار استان‌ها