40 هزار هكتار از باغ هاي چهارمحال وبختياري در معرض سرمازدگي  قراردارد

شهركرد- مدير حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزي چهارمحال و بختياري با بيان احتمال سرمازدگي بهاره درختان ميوه و باغ هاي استان تا پايان ارديبهشت ماه سال جاري، گفت: 40 هزار هكتار از باغ هاي استان در معرض تهديد سرمازدگي بهاره قرار دارد.

'حسین برزگر' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: درختان میوه به ویژه زردآلو، بادام، هلو و آلوچه به دلیل شكوفا شدن زودهنگام بیشتر از دیگر درختان در معرض سرمازدگی قرار دارد.

وی از شهرستان بن و سامان به عنوان شهرستان هایی كه بیشتر در معرض سرمازدگی قرار دارد، نام برد و اظهارداشت: در سرمازدگی بهاره امسال از 20هزار هكتار سطح باغات دو شهرستان، به حدود پنج هزار هكتاراز باغ ها خسارت وارد شده است .

برزگر در زمینه میزان خسارت وارد شده در دیگر شهرستان ها افزود: در این شهرستان ها خسارت ها، جدی و چشمگیر نبوده است .

مدیر حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزی چهارمحال و بختیاری در پاسخ به ایرنا در ارتباط با اقدامات این سازمان برای كاهش خسارات سرمازدگی تصریح كرد: امسال یك میلیارد ریال اعتباراز محل اعتبارات داخلی سازمان برای خرید تجهیزات گرمایشی باغات و انجام طرح تحقیقاتی با همكاری مركز تحقیقات كشاورزی و منابع طبیعی استان برای شناسایی روش های مناسب مقابله با سرمازدگی هزینه شد .

برزگر توزیع حدود 400 هزار اصله نهال دیرگل در بین باغداران و بهره گیری از تخصص 80 كارشناس كشاورزی در كلینیك های كشاورزی برای تعیین محل احداث باغ و غرس نهال، شناسایی اقلیم ها و تعیین محصول سازگار با این اقلیم و اطلاع رسانی عمومی از طریق چاپ بروشور را از دیگر اقدامات این سازمان برای مقابله با سرمازدگی بهاره امسال عنوان كرد .

278هزار هكتار زمین كشاورزی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد كه 47هزار هكتار آن به كشت محصولات باغی اختصاص دارد .

8125/547

سرخط اخبار استان‌ها