گزارش تازه دولت از ادامه خشكسالي در آمريكا خبر داد

نيويورك – يك گزارش دولتي آمريكا نسبت به ادامه خشكسالي و تاثير منفي آن بر توليد كشاورزي در اين كشور هشدار داده و پيش بيني كرده كه اين روند دست كم تا نيمه سال جاري ميلادي ادامه يابد.

به گزارش ایرنا گزارش سالانه مركز 'نوآ' كه تغییرلات آب و هوایی را در آمریكا رصد می كند، پیش بینی كرده است كه آمریكا در سال جاری با هوایی خشكتر و گرمتر روبرو خواهد شد.

بر اساس این گزارش حداقل تا نیمه سال جاری برخی از مناطق مهم كشاورزی آمریكا از جمله اوكلاهاما، كانزاس و تگزاس با خشكسالی روبرو خواهند شد.

بنا به گزارش شبكه ان پی آر آمریكا، هزینه خشكسالی آمریكا و آسیب به بخش كشاورزی بیش از 50 میلیارد دلار برآورد می شود.

در سال های گذشته تغییرات آب و هوایی ناشی از گرم شدن كره زمین به خشكسالی گسترده در نقاط مختلف جهان منجر شده و به كشاورزی در آمریكا كه قطب تولید وصادرات محصولات استراتژیكی چون ذرت و سویا است آسیب زده است.

تغییرات آب و هوایی در سطح جهان منجر به افزایش و تداوم دوره های خشكسالی و شدت آن شده و بسیاری از بخش های اقتصادی و منابع طبیعی بویژه آب، غذا و انرژی را تحت تاثیر منفی قرار داده است.

علاوه بر آمریكا خشكسالی بخش های وسیعی از خاورمیانه، حوزه مدیترانه، افریقا، مكزیك، استرالیا و روسیه و همچنین شمال چین را مورد تهدید قرار داده بطوریكه بر اساس گزارش های سازمان ملل كشورهای آسیایی به مانند هند شاهد كمبود بارش باران بوده و یك سوم ایالات متحده آمریكا با خشكسالی بی سابقه و استثنایی روبرو شده است.

چندی پیش فائو سازمان خوار و بار جهانی با هشدار درباره تغییرات اب و هوایی در سطح جهان از افزایش قیمت جهانی مواد غذایی بویژه غلات و شكر خبر داده بود.

بر اساس گزارش فائو خشكسالی گسترده در ایالات متحده كه به كشت غلات در این كشور به سختی آسیب زده است از عوامل افزایش قیمت مواد غذایی به شمار می رود.

اروپام 2251 **1908

سرخط اخبار جهان