۳۰ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۲۲:۱۲
کد خبر: 80590512
T T
۰ نفر
نمايشگاه صنايع دستي در سعديه گشايش يافت

شيراز- با حضور مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري فارس، نماينده مردم شيراز در مجلس، معاون صنايع دستي فارس و مسافران نوروزي استان فارس، نمايشگاه صنايع دستي در مجموعه فرهنگي هنري سعديه شيراز گشايش يافت.

به گزارش خبرنگار ایرنا مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارسعصر چهارشنبه در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران افزود: در سه سال گذشته نمایشگاه ها و بازارچه های صنایع دستی بسیاری در استان راه اندازی شده است كه در نوروز امسال هم بازارچه ها در نقاط مختلف شهر و به ویژه در كنار بناهای شاخص تاریخی راه اندازی شده اند.

فریدون فعالی افزود: یكی از این مكان های تاریخی و مورد استقبال مهمانان نوروزی مجموعه فرهنگی سعدی است كه می تواند صنایع دستی هنرمندان استان فارس را معرفی كند.

وی بیان كرد: این نمایشگاه با 39 غرفه در زمینی به مساحت 520 متر مربع راه اندازی شده است كه هنرمندان آثار خود را در نمایشگاه در معرض دید عموم می گذارند.

فعالی اظهارداشت: از برگزاری این نمایشگاه میراث فرهنگی استان هم هیچ مبلغی به عنوان اجاره بها از هنرمندان دریافت نمی كند و سود حاصل از این نمایشگاه به هنرمندان صنایع دستی استان فارس تعلق می گیرد.

وی اضافه كرد: از این رو ما از همه تعاونی های صنایع دستی تقاضا داریم به عضویت اتحادیه در آیند تا سود حاصل به جمع وسیع تری از هنرمندان تعلق گیرد.

فعالی ادامه داد: در این نمایشگاه آثار مختلفی از جمله خاتم، معرق، منبت، دست دوزها، نقاشی های روی سفال و چوب، دست بافته هایی چون كیف های چرمی و صنایع دیگر در معرض فروش قرار دارد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان انیكه باید نمایشگاه دائمی صنایع دستی در شیراز برپا شود گفت: می توان مانند همه كشورهای دیگر در كنار آثار شاخص گردشگری بازارچه های صنایع دستی راه اندازی كرد.

جعفر قادری افزود: برای رسیدن به این مهم باید صنایع دستی كاربری اقتصادی پیدا كند كه تنوع كارها تحقق این مهم را امكان پذیر می كند.

رییس اتحادیه صنایع دستی فارس هم گفت: برای رونق صنایع دستی استان فارس، بازارچه های اینترنتی صنایع دستی راه اندازی شده است.

گورنگی اضافه كرد: سود حاصل از فروش صنایع دستی در سال 89 تنها چهارمیلیون ریال بوده است كه با گذشت سه سال با مدیریت مناسب در استان فارس سود حاصل به 500 میلیون ریال رسیده است كه این مهم نتیجه توجه به صنایع دستی فارس است.

وی با اشاره به اقتصادی شدن صنایع دستی ادامه داد: جوانان صنایع كار امروزی تلاش می كنند سلیقه مدرن مخاطب را شناسایی و متناسب با آن به تولید بپردازند.

اداره كل میراث فرهنگی فارس پیش از این مكان های فرهنگی و باستانی مختلفی مانند سرای مشیر، بخشی از حافظیه و شماری دیگر از بناهای تاریخی استان را در اختیار هنرمندان قرار داده است كه قرار است در سال جاری بازارچه های برخی شهرستان ها مانند آباده و استهبان نیز راه اندازی شود.ك/3

7382/667

سرخط اخبار استان‌ها