قبرس براي رهايي از خطر ورشكستگي اقتصادي به كمك روسيه  چشم دوخته است

مسكو - وزير دارايي قبرس با هدف گرفتن وام چند ميليارد يورويي براي نجات اقتصاد در حال ورشكسته كشورش به مسكو سفر كرده است، اما ديدار وي با مقام هاي روسيه نتيجه اي نداده و طرفين به توافق دست نيافتند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری روسی 'پرایم تاس'، 'میخالیس ساپیس' وزیر دارایی قبرس روز چهارشنبه با 'آنتون سیلوانف' همتای روس خود و 'ایگور شووالف' معاون اول نخست وزیر روسیه دیدار كرد.

بر پایه این گزارش، طرفین در این دیدار درباره وام مورد درخواست قبرس مذاكره كردند، اما نتیجه ای به دست نیامده است و این مذاكرات فردا (پنجشنبه) نیز ادامه خواهد یافت.

در همین حال شووالف با تایید دیدار وزیر دارایی قبرس با هیات روسی به سرپرستی وزیر دارایی این كشور، از هر گونه اظهار نظر در باره جزییات این دیدار خودداری كرد.

رسانه های روسی پیش تر اعلام كرده بودند كه هیات نمایندگی قبرس روز چهارشنبه در جریان دیدار با 'آنتون سیلوانوف' وزیر دارایی روسیه در مسكو قصد دارد درخواست دریافت وام چند میلیارد یورویی را در مقابل واگذاری سهام بانك های قبرس و بخش انرژی این كشور به روس ها مطرح كند.

علاوه بر این مساله تعویق زمان بازپرداخت وام 2/5 میلیارد یورویی روسیه به قبرس كه در سال 2010 به این كشور پرداخت شده است، در مذاكرات مقامهای دو كشور مورد بحث قرار بگیرد.

اتحادیه اروپا در روزهای اخیر به قبرس برای اعمال مالیات بانكی حدود 10 درصدی به سپردها های بانكی در ازای واگذاری وام 10 میلیارد یورویی فشار وارد آورده است.

اما پارلمان قبرس روز سه شنبه این درخواست را كه مورد حمایت رییس جمهوری این كشور قرار گرفته است، رد كرد.

روسیه نسبت به تصویب چنین قانونی كه میلیاردهای دلار به سرمایه های شهروندان این كشور خسارت وارد می كرد، به قبرس هشدار داده بود.

'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه اعمال مالیات بر سپرده های بانكی روس ها در بانك های قبرس را غیرمنصفانه خوانده و 'دمیتری مدودیف' نخست وزیر این كشور هم هشدار داده بود در صورت تصویب قانون مالیات بر سرمایه های بانكی در قبرس، روسیه سیاست های خود در قبال این كشور را تغییر خواهد داد.

اروپام/2242**518 ** 1917

سرخط اخبار جهان