۳۰ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۸:۲۸
کد خبر: 80590435
T T
۰ نفر
كاردار سوئيس در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد

تهران- معاون مديركل امور سياسي بين المللي وزارت امور خارجه با احضار كاردار سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريكا در تهران، ضمن محكوم كردن استفاده از سلاح هاي شيميايي در سوريه، دولت هاي حامي شورشيان در اين كشور را مسوول اين اقدام دانست.

«محسن نذیری» روز چهارشنبه در این احضار تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران پیش از این نسبت به احتمال ارتكاب این جنایت، هشدار داده بود؛ بنابراین مسوولیت دولت آمریكا را در جلوگیری از دستیابی شورشیان به سلاح شیمیایی و استفاده از آن مورد تاكید قرار می دهد.

وی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو فعال كنوانسیون سلاح های شیمیایی و قربانی بزرگ این سلاح ها با یادآوری مسوولیت همه دولت ها در منع توسل به سلاح های شیمیایی از همه دولت ها انتظار دارد، صریحاً و در اسرع وقت این جنایت را محكوم كنند و از هر اقدامی برای پیشگیری از تكرار آن فروگذاری نكنند.

به گزارش ایرنا از اداره كل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، نذیری همچنین خواهان تحقیق بی طرفانه نسبت به این جنایت و تامین كنندگان این سلاح برای تروریست ها در سوریه شد.

كاردار سوئیس در تهران نیز پس از اظهارات این مسوول وزارت امور خارجه ایران اظهارداشت كه مراتب را به سرعت به دولت آمریكا منتقل می كند.

آمریكا همچنان دارنده بیشترین ذخایر سلاح های شیمیایی است، این در حالی است كه كشورها می بایست طبق تعهدات بین المللی تا سال2012 تمامی سلاح های شیمیایی را نابود كرده باشند اما آمریكا بر خلاف این تعهدات همچنان بخشی از ذخایر سلاح های شیمیایی خود را حفظ كرده است.

سیام(3)**9012**1336

سرخط اخبار سیاست