۳۰ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۶:۴۱
کد خبر: 80590378
T T
۰ نفر
بقاع متبركه كاشان منزلگهي براي زيارت و سياحت

كاشان- بقاع متبركه بارقه هاي انواري كه از كوي اهل بيت (ع) در زلف تاريخ گره خورده اند، آرامشي اصيل را در خود نهان دارند كه ذهن خسته هر رهگذر از آشوب 365 روز سال را با خلوتي بي هياهو در آغوش خود مرهم مي نهند.

به گزارش ایرنا، عشق به اهل بیت (ع) در طول تاریخ همواره ادامه دار بوده و این امر در شهرستان كاشان و روستاهای اطراف آن نیز منجر به ایجاد بقاع متبركه زیادی شده است.

این منطقه از دیرباز جایگاه دوستداران و ارادتمندان اهل بیت پیامبر گرامی اسلام (ص) بود و از همان سده نخستین هجری كه خلفای اموی سعی در مخالفت و آزار و تعقیب خاندان حضرت علی (ع) و دوستداران آنها كردند، بسیاری از آنان به كاشان مهاجرت كردند.

حضور پربركت این ستارگان پس از افول نیز در جای جای صحن و حرم بقعه هایی كه رنگ و جلای معنویت آنها آرامشی لطیف به رهگذران می دهد، تجلی یافت.

***بقعه شاهزاده ابراهیم (ع)

بقعه شاهزاده ایراهیم (ع) در فاصله چند صد متری غرب جاده كاشان، فین قرار دارد.

بنای اولیه این عمارت درنیمه دوم قرن 14 هجری قمری بدست یكی از ز نان اهل فین كاشان بنام 'خاله بیگم' كه خود نیز در این بقعه مدفون است احداث شده و نقاشی های نفیس این بقعه اثر 'میرزا عبدالرحیم ضرابی كاشانی' است.

این بقعه منتسب به امامزاده ابراهیم از فرزندان امام موسی كاظم (ع) از صحنی با صفا و گنبد و گلدسته كاشیكاری شده و ظرایف متعدد معماری و هنر برخوردار است.

بردرب ورودی این بنا كتیبه ای قرار دارد كه روی آن نام شاهزاده ابراهیم بن سلطان بن موسی بن جعفر و نیز نام 'سید مهدی بن حاج سید حسین بروجردی' با تاریخ 1885 بعد از میلاد حك شده است.

بنای اولیه این عمارت دارای گنبد كاشی‌كاری فیروزه‌ای رنگ، گلدسته‌های زیبا، صحن مفرح و ایوان آیینه‌كاری است و نقاشی‌هایی بی‌‌نهایت جالب و جذاب دارد.

در اطراف رواق و سقف ایوان، نقش‌هایی حاوی مجالس مذهبی بر روی گچ كشیده شده است.

داخل بقعه و ایوان نیز آیینه‌كاری مفصلی دارد و دیوارهای اطراف آن، با خشت‌های كاشی تزئین شده است.

در سال 1308 هجری، 'محمدخان' معروف به 'انیس‌الدوله' حاكم كاشان، ایوان و رواق‌های حرم را به آیینه‌‌كاری زیبایی مزین ساخته است.

این بنا از نظركاشیكاری،گچبری و كاشیكاری بسیار زیبا و یك اثر تاریخی ارزشمند محسوب می شود.

***بقعه پنجه شاه

در خیابان بابا افضل كاشان محله ای وجود دارد، به نام پنجه شاه كه در این محله بقعه ای مربوط به دوران صفوی مشهور به زیارت هارون بن موسی (ع) واقع شده است.

این بقعه دارای مناره ای است متعلق به دوره سلجوقی كه به شماره 118 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

داخل ضریح این بقعه دو قبر وجود دارد كه امامزادگان مدفون در آن هارون بن موسی بن جعفر (ع) و فرزندش امامزاده محمد (ع) یاد شده اند.

در این بقعه پیكره یك دست از سنگ مرمر به طول یك متر كه توسط 'میرزا ابوالحسن غفاری كاشانی' ملقب به 'صنیع الملك' ساخته شده در داخل محفظه ای نگهداری می شود كه از زمانی بسیار قدیم مورد توجه مردم بوده است.

نقل شده هنگامی كه حضرت ابوالفضل (ع) در كربلا شهید شد، شخصی از سركردگان یك دست آن حضرت را نزد یكی از ولات عراق عجم كه از جانب یزید بن معاویه حكومت داشت آورد، تا منزلت و جایزه یابد.

چون به نواحی كاشان رسید جمعی از شیعیان متفق شده، آن دست مبارك را گرفته در این بقعه به خاك سپردند.

این محل زیارتگاه مردم بود تا زمانی كه حضرت سلطان هارون بن موسی بن جعفر (ع) به شهادت رسید كه در آن موضع شریف مدفون شد و در حال حاضر به زیارت پنجه شاه موسوم است.

این مجموعه نیز دارای بارگاه و رواق كاشی كاری و سقفهای آینه كاری شده و گنبد مخروطی شكل و مناره آجری زیبایی است.

در كنار این بقعه مقبره ای است كه آرامگاه چند تن از عالمان و دانشمندان معاصر كاشان از جمله آیت الله 'ملا عبدالرسول مدنی' و فرزند وی آیت الله 'آقا رضا مدنی كاشانی' است.

در تاریخ كاشان ( مرآت القاسان ) نوشته 'میرزا عبدالرحیم سهیل ضرابی كاشانی' آمده است: 'از جمله امامزادگان واجب التعظیم یكی زیارت هارون بن موسی بن جعفر (ع) است'.

***بقعه حبیب بن موسی (ع)

از دیگر مزارات شریفه كاشان زیارت حضرت سلطان حبیب بن موسی (ع) است كه در محله پشت مشهد كاشان واقع و دارای صحن و سرای عالی و خدمه و نذورات و زیارتگاه شیفتگان اهل بیت (ع) است.

نسب این امام‌ زاده به یكي از اولاد حضرت امام محمد باقر (ع) و یا حضرت امام موسي بن جعفر (ع) مي‌رسد و قدمت این بقعه مربوط به دوران سلجوقی است.

بقعه گنبد‌، كاشي‌كاري معرق و دو گلدسته خوش منظر دارد كه ساختمان، كاشي‌‌كاري و كتیبه ساقه آن در چند سال گذشته تجدید بنا شده است.

حجره‌‌هاي كوچك بقعه با سفال جلادار منقش به تاریخ‌هاي 668 و 670 هجری قمری تزیین شده است.

ضریح برنجي كنوني كه بر روي مرقد قرار گرفته، در سال 1327 هجری قمری ساخته شده و اصل قبر در حدود یك متر از سطح زمین بالاتر است.

روي مرقد و داخل ضریح برنجي، با كاشي‌هاي كوكبي شش ضلعي و مثلثي شكل، منقش به نقوش طلایي در زمینه‌اي سفید، كه از نفیس‌ترین انواع كاشي‌هاي دوران مغول است، پوشش یافته است.

این بنا تا سال 1364 ساختمانی با مصالح خشت و گل بود كه بعد از بمب باران و خسارت ناشی از جنگ تحمیلی، بنای قدیم تخریب و بنای جدید جایگزین آن شد.

تزیینات داخلی گنبد كاشیكاری و معرق كاری نفیسی دارد كه چشم هر ناظری را به خود خیره می كند و دو گلدسته به ارتفاع 38 متر در دو طرف گنبد امام زاده به صورت كاشیكاری شده و فیروزه ای رنگ قرار دارد.

این بقعه دارای صحن زیبایی است كه در آن مقبره جمعی از علمای اسلام از جمله 'سید محمد تقی كاشانی' كه در اواسط قرن سیزدهم هجری میزیسته و یكی از علمای معمار كاشان، مرحوم آیت الله 'میر سید علی یثربی' نیز در این صحن قرار دارد.

در زمان صفویه به خصوص شاه عباس اول به علت این كه دودمان صفویه را از اولاد این امام زاده می دانستند به این بقعه توجه خاصی می شد.

بر حسب وصیت شاه عباس اول، او را در این بارگاه دفن كردند كه مدفن او در رواق‌ جنوبی‌ بقعه‌ به وسیله سنگ قبری مكعبی و سیاه رنگ مشخص است.

گزارش از: فاطمه رحمتی

1724/7429

سرخط اخبار استان‌ها