۳۰ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۶:۰۹
کد خبر: 80590370
T T
۰ نفر
بهار زنده شدن دوباره و يادآور روز قيامت است

رشت - با اتمام فصل زمستان كه فصل سرماست و به نوعي يادآور مرگ است، فصل بهار از راه مي رسد كه نشانه زنده شدن دوباره و يادآور روز قيامت است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بهار اولین فصل ایرانیان است كه با آغاز آن از دیرباز، ایرانیان جشن می گرفتند و آغاز سال نو ایرانیان نیز، با فصل بهار آغاز می شود.

بهار زیبایی و طراوت خاصی نسبت به سایر فصول سال دارد، چون در این فصل است كه درختان و گیاهان جان تازه ای می گیرند و به نوعی زنده می شوند و می توان گفت كه كره زمین دوباره زنده می شود كه این زندگی دوباره، با امر و قدرت خداوند انجام می شود كه یادآور روز قیامت است چون در روز قیامت، انسان ها زنده می شوند.

در فصل بهار، درختان دوباره با آوردن شاخ و برگ و شكوفه، جان تازه ای می گیرند و زمین نیز با رویش گیاهان و گل های رنگارنگ، زیبایی ویژه ای به خود می گیرد.

البته در مورد فصل بهار و زنده شدن دوباره كره زمین، سخن زیاد گفته شده كه می توان به سخنان گهربار ائمه اطهار و همچنین شاعران ایران زمین اشاره كرد.

حضرت امام جعفر صادق (ع) به معلي بن خنیس درباره اهمیت نوروز می‏فرماید:

اي معلي نوروز، روزي است كه خداوند از بندگانش پیمان گرفت كه تنها او را بپرستند و شرك نورزند و به پیامبران و امامان و حجت‏هایشان ایمان بیاورند، این روز، روزي است كه بادهاي بارور كننده بر درختان وزید و گل‏ها و شكوفه‏هاي زمین آفریده شد، این روز، روزي است كه كشتي نوح پس از توفان، بر كوه جودي نشست.

امام ششم شیعیان در ادامه می فرماید: این روز، روزي است كه جبرئیل بر پیامبر نازل شد، روزي است كه پیامبر اكرم (ص) حضرت علي (ع) را بر دوش خود سوار كرد تا همچون حضرت ابراهیم (ع) بت‏هاي عرب را درهم بكوبد و به زیر افكند، در این روز، حضرت علي (ع) بر اهل نهروان پیروز شد و در این روز، حضرت قائم(عج) ما و صاحب امر ما ظهور می ‏كند و هیچ نوروزي نمی ‏رسد، مگر اینكه ما در آن منتظر فرج هستیم.

حضرت امام جعفر صادق (ع) در بیان اعمال عید نوروز چنین فرموده اند: در روز نوروز غسل كنید و پاكیزه ترین جامه های خود را بپوشید و به بهترین بوها خود را خوشبو نمایید.

شاعران ایران زمین نیز در مورد عید نوروز و فرارسیدن بهار مطالب زیادی دارند كه به عنوان نمونه، استاد سخن سعدی شیرازی در اول كتاب گلستان خود در مورد آغاز فصل بهار چنین گفته: فراش باد صبا را گفته تا فرش زمردین بگسترد و دایه ابر بهاری را فرموده تا بنات نبات در مهد زمین بپرورد، درختان را به خلعت نوروزی قبای سبز ورق در برگرفته و اطفال شاخ را به قدوم موسم ربیع، كلاه شكوفه بر سر نهاده.

این شاعر گرانقدر در قصاید خود نیز به زیبایی و طراوت فصل بهار اشاره كرده و در یكی از قصاید خود گفته:

علم دولت نوروز به صحر برخاست - زحمت لشگر سرما زسر ما برخاست

بر عروسان چمن بست صبا هر گهری - كه به غواصی ابر از دل دریا برخاست

و یا قصیده معروف و زیبای 'بامدادی كه تفاوت نكند لیل و نهار' این شاعر پرآوازه كه در مورد فصل بهار است و به طور حتم اكثر قریب به اتفاق اقشار مختلف مردم این شعر را شنیده اند كه در مورد زیبایی های بهار است كه با آغاز این فصل، درختان بارور می شوند و میوه های گوناگون شروع به رشد می كنند كه اینها همه نشانه های كوچكی از قدرت خداوند است و بهار نیز یكي از باشكوه ترین جلوه‏هاي خدا در جهان هستي است كه می‏توان با تماشاي آن، اندیشه ای به عالم معنا زد و راهي به سوي خدا یافت و جمال پروردگار را به تماشا نشست:

بامدادی كه تفاوت نكند لیل و نهار - خوش بود دامن و صحرای تماشای بهار

صوفی از صومعه گر خیمه بزن بر گلزار - كه نه وقتست كه در خانه بخفتی بیكار

بلبلان وقت گل آمد بنالند از شوق - نه كم از بلبل مستی تو بنال ای هوشیار

كه تواند كه دهد میوه اولوان از چوب - یا كه داند كه برآرد گل صدبرگ از خار

مژدگانی كه گل از غنچه برون می آید - صدهزار اقچه بریزند درختان بهار

باد گیسوی درختان چمن شانه كند - بوی نسرین و قرنفل بدمد در اقطار

ژاله بر لاله فرود آمده نزدیك سحر - راست چون عارض گلبوی عرق كرده یار

باد بوی سمن آورد و گل و نرگس و بید - در دكان به چه رونق بگشاید عطار

خیری و خطمی و نیلوفر و بستان افروز - نقش هایی كه درو خیره بماند ابصار

شاخ ها دختر دوشیزه باغ اند هنوز - باش تا حامله گردند به الوان ثمار

نیك بسیار بگفتم درین باب سخن - و اندكی بیش نگفتیم هنوز از بسیار

تا قیامت سخن اندر كرم و رحمت او - همه گویند و یكی گفته نیاید زهزار

نعمتت بارخدایا زعدد بیرون است - شكر انعام تو هرگز نكند شكرگزار

سعدیا راست روان گوی سعادت بردند - راستی كن كه به منزل نرود كج رفتار

آری خداوند هر سال با آغاز سال نو، با زنده كردن دوباره طبیعت، قدرت بیكران خود را به رخ می كشد تا انسان ها با تامل در فصل بهار و زنده شدن دوباره كره زمین، به خود آیند و بفهمند كه ما نیز روزی زنده خواهیم شد تا به اعمال ما رسیدگی شود و امید است كه همه ما در روز قیامت، 'بهاری' باشیم.ك/4

7285/695

سرخط اخبار استان‌ها