زرداري زمان برگزاري انتخابات پارلماني آتي پاكستان را اعلام كرد

اسلام آباد - سخنگوي رييس جمھوري پاكستان روز چھارشنبه گفت: 'آصف علي زرداري' رييس جمھوري اين كشور روز 21 ارديبھشت 1392 ( 11 مي ) را بطور رسمي زمان برگزاري انتخابات پارلماني سراسري پاكستان اعلام كرد.

به گزارش ایرنا، سناتور 'فرحت الله بابر' سخنگوی كاخ ریاست جمھوری پاكستان , افزود: رییس جمھوری این كشور امروز چھارشنبه پس از تصویب این موضوع در هیات دولت , زمان دقیق برگزاری انتخابات آتی در این كشور را تعیین كرد.

فرحت الله بابر ادامه داد: با توجه به قانون مقررات مردمی پاكستان، رییس جمھوری كشور به محض فراھم شدن بستر های لازم و قانونی جهت برگزاری انتخابات سراسری , موعد آنرا اعلام و كمیسیون انتخابات پاكستان (ECP) بدون ھیچ تاخیری و ظرف 30 روز آینده با اطلاع رسانی از طریق منابع و روزنامه ھای رسمی , حوزه ھای انتخاباتی و ثبت نام نامزدھای انتخاباتی را مشخص و نھایی می كند.

پیش از این، رسانه های پاكستان روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه در دولت نوشتند: آصف علی زرداری رییس جمهوری پاكستان تصمیم به برگزاری انتخابات آتی مجالس ملی و ایالتی این كشور در روز 11 می (21 اردیبهشت 1392) گرفته است.

مجالس ایالتی بلوچستان در جنوب غربی، خیبرختونخوا در شمال غرب و ایالت سند در جنوب پاكستان با پایان یافتن مدت پنجسال فعالیت خود بدستور سروزیران این ایالات منحل شدند.

انحلال مجالس ایالتی بلوچستان، خیبرپختونخوا و ایالت سند پاكستان چند روز پس از پایان یافتن فعالیت پنجساله مجلس ملی پاكستان در اسلام آباد انجام شد.

طبق قانون اساسی با انحلال مجالس ملی و ایالتی و پایان فعالیت دولت كنونی، دولت موقت برای برگزاری انتخابات سراسری برای مدت 60 تا 90 روز تعیین می شود.

مجلس ایالت پنجاب نیز قرار است تا پایان امروز چهارشنبه منحل شده و سروزیر موقت این ایالت نیز از سوی دولت ایالتی اعلام شود.

به نقل از رسانه های محلی , حزب مردم پاكستان به عنوان حزب حاكم در این كشور و حزب مسلم لیگ شاخه نواز به عنوان جناح اصلی مخالف دولت تاكنون برای انتخاب نخست وزیر موقت به منظور برگزاری انتخابات آتی پاكستان به نتیجه ای نرسیده و دو طرف برای خروج از این بن بست تنها تا روز گذشته فرصت داشتند كه توافقی حاصل نشد.

با عدم توافق كنونی بین حزب مردم پاكستان (سابق حاكم این كشور) و حزب مسلم لیگ شاخه نواز به عنوان جناح مخالف برای انتخاب نخست وزیری موقت، این مساله هم اكنون برای نتیجه گیری، به كمیته پارلمانی واگذار شده و نام دو نامزد از میان نمایندگان حكومت ( حزب مردم ) و جناح مخالف دولت ( حزب مسلم لیگ نواز ) برای تصدی نخست وزیری موقت این كشور تعیین خواهد شد.

طبق قانون اساسی نخست وزیر موقت مسوول برگزاری و نظارت بر انتخابات برنامه ریزی شده پارلمانی را دارا خواهد بود.

منابع خبری محلی گزارش دادند: اعضای ارشد جناح مخالف دولت پاكستان پس از رد اسامی نامزدهای اعلام شده این جناح از سوی دولت سابق پاكستان هم اكنون رایزنی های تازه خود را بر روی اسامی جدید آغاز كردند.

آساق ** 1095**5981

سرخط اخبار جهان