۳۰ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۵:۵۱
کد خبر: 80590355
T T
۰ نفر
تحويل سال در آستان جانان، هشتمين خورشيد پر فروغ ولايت

مشهد - دل پر مي كشد و بر گنبد طلا ،مي نشيند و آرام مي گيرد و اشك مي شود و بر گونه مي غلتد و آهي مي شود و در چشم بهم زدني اجابت مي گردد.

با خود می اندیشد آقا چه سریع اجابت كرد، كاش زودتر می خواستم شاید هم خواسته بودم اما نه از عمق جان كه تا به امروز نطلبید مرا .

اما اینك در زیباترین و خاص ترین زمان 'لحظه نو شدن سال ' آن هنگام كه انسان هم باید در حال و احوال خود تحول كند برای رفتن به سوی روز و روزگاری بهتر، طلبیده شده است.

یا مقلب القلوب و الابصار ،

یا مدبر اللیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال

این آوا چون صور اسرافیل آرام و قرار را از او می رباید، نوای روحانی نقاره ها كه در فضا می پیچد، دلش یكباره می لرزد، همه چشم اشك می شود و به پهنای صورت می بارد، آنگونه كه آسمان این شهر هم امروز می بارد.

شاید آسمان هم می داند كه دلش ابری است از آنكه این همه سال گرفتار خود و منیت ها و گرفتار دنیایش بوده و روح و جانش را به صفای وجود مقدس و مهربان هشتمین خورشید نسپرده است.

آری آسمان می بارد تا زنگار از طبیعت در آستانه نو شدن سال بشوید و حیاتی دوباره بدان بخشد، اما دلها می بارند تا در این زلال مطهر ،در این بارگاه روحانی و در این ارض مقدس جلایی دوباره یابند و از همه زنگارها، گناهان و زشتی ها زدوده شده و صیقل خورند.

از این رو هر آنكه در این صحن و سراهاست این فرصت را غنیمت می شمرد و با نهایت خلوص و تواضع سر بر آستان جانان می ساید اما آنكه نتوانسته بر سفره هفت سین خود را در محضر هشتمین خورشید می داند و دل به پنچره فولادش گره می زند و مرغ خیال را بر گنبد طلا به پرواز در می آورد.

آوای دلنشین نقاره خانه تمام فضای حرم این سرزمین و خاك مطهر به وجود مقدس علی ابن موسی الرضا (ع) را پر می كند‏.‏

این فضای روحانی بوی بهشت را به مشام می‌رساند، تشعشع نورها و چلچراغ ها تصویری كوچك از نورانیت و قداست آن را جلوه گر می كند.

میلیون ها دست به دعا بلند می شود، نجواها و ترنم های انسان های دلشكسته و به خدا پیوسته در قنوتی طولانی به محضر ربوبی آن رحمت بی انتها عرضه می شود و اینك در این سرای عارفانه ،نذر و نیاز بیشتر از هر زمان رونق می یابد.

نه گستره رواق ها، نه تجلی تصویر در آیینه ها و چلچراغ ها و نور، دلیل این حضوربی پایان نیست كه وجودی مقدس از تبار خاتم پیامبران محمد مصطفی (ص)، هشتمین قبله نور و ایمان آن را موجب شده است‏.

جایی كه هر ایرانی در گوشه ای از خاك این سرزمین با تمام وجود خواستار این حضور است آن هم در ناب ترین لحظات ،آن هنگام كه طبیعت بی جان پس از یك دور فلكی در تحولی نو جانی دو باره می یابد تا ما را به عظمت ، فر و شكوه خالق هستی یادآور شود.

اینك در لحظه تحول ، گاه دیدار و زمان تجدید زندگی ،آستان جانان مملو از هزاران ایرانی است كه آمده اند تا در مشهد خورشید هشتم نخستین لحظات سال نو خود را به حرمت این حریم مقدس متبرك كرده و عیدی خود را از حضرت بطلبند.

عیدی كه در كنار همه خواسته ها و طلب كردنی ها پایه اصلی اش فرج تك سوار جاده نور است تا بگسلد بندهای خودبینی ، نخوت ، كبر ، غرور و هوس های نفسانی را از دست و پاهامان.

'اللهم عجل لولیك الفرج '

همه آمده اند با پا و با جان ، حضوری و یا غیابی و به نیابت ،بالاخره آمده اند ، در این لحظه صحن و سراها و خیابان های مشهد الرضا (ع) پذیرای خیل مشتاقان و زائرانی است كه از گوشه ، گوشه این سرزمین بدین سو رو نهاده اند.

آنها آمده اند تا فصلی دیگر را بر كتیبه زندگی اما متفاوت با هر سال و متبرك به وجود مقدس حضرت رضا (ع) به نگارش درآورند‏.‏

آنان كه توانسته اند طی این دو ، سه روز گذشته خود را با هر وسیله ای به این شهر رسانده اند و اینك صحن ها و رواق ها مملو از جمعیتی است كه دعای تحویل سال را زمزمه می كنند‏ و در حالی روحانی سیر می كنند.‏

حال و هوای نابی كه در آن هر جا كه ایستاده اند دعایی در دست و رو به قبله عاری از غیر با توسل به حضرتش می خوانند پروردگارشان را برای رقم زدن روزگاری نو ، احوالی نو و زندگانی نو.

باشد تا حاجت روا شوند.

2713/659/587