بزرگترين سفره هفت سين مبادي ورودي كشور در پايانه مرزي آستارا پهن شد

آستارا ـ در آستانه عيد باستاني نوروز و آغاز سال 1392 ، بزرگترين و نخستين سفره هفت سين مبادي ورودي كشور طي آييني در محوطه پايانه مرزي آستارا پهن شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، مدیر پایانه های مرزی شهرستان آستارا روز چهارشنبه در این آیین گفت: برای گرامیداشت ایام عید باستانی نوروز، این سفره بزرگ شامل هفت سین كامل ایرانی برای نخستین بار در پایانه مرزی آستارا پهن شده است.

'یعقوب یكانی پور' افزود: این سفره هفت سین در محوطه اداره پایانه های شهرستان و در محل ورود و خروج مسافران از دروازه مرزی آستارا پهن شده و گویای بخشی از آیین ها و فرهنگ نوروزی ایرانیان است.

وی هدف از برپا كردن سفره هفت سین در این شهرستان را آشناسازی مسافران ایرانی و به خصوص مسافران و اتباع آذری با فرهنگ و آیین های نوروزی ایران ذكر و بیان كرد: این سفره هفت سین تا پایان تعطیلات عید در روز 13 فروردین ماه در محوطه اداره پایانه های مرزی آستارا در معرض دید همگان خواهد بود.

یكانی پور در ادامه از نصب بزرگترین پرچم استان گیلان در محوطه اداره پایانه شهرستان آستارا و در محل ورود اتباع خارجی به كشورمان در نخستین روزهای سال جدید خبر داد و گفت: این پرچم به طول پنج متر در نزدیك مرز نصب می شود.

وی اظهار داشت: در آستانه عید نوروز درصددیم كه میزبان خوبی برای ایرانیان و اتباع خارجی ورودی به كشورمان در دروازه مرزی آستارا باشیم.

وی با اشاره به آغاز فعالیت ستاد نوروزی اداره پایانه های مرزی شهرستان آستارا از روز 24 اسفندماه گفت: فعالیت این ستاد تا 16 فروردین ماه سال 92 ادامه می یابد.

یكانی پور اظهار كرد: در این ستاد كلیه امور مربوط به تردد مسافران داخلی و خارجی در پایانه مرزی آستارا ساماندهی شده و بر اساس استانداردها انجام می شود.

وی با اشاره به ورود روزانه بیش از یك هزار تبعه آذری به شهرستان آستارا از طریق گمرك مرزی در آخرین روزهای سال 91 اضافه كرد: این افراد، سفیران خوبی برای فرهنگ ایران اسلامی محسوب می شوند و برنامه ریزی شده كه پیام های معنوی و تاثیرگذار برای آنان تهیه و در قالب بسته های فرهنگی ارایه شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، شهرستان مرزی آستارا رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال كشور را دارد.

شهرستان بندری آستارا با 85 هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان ، سومین مرز پرتردد كشور محسوب می شود به طوری كه سالانه نزدیك یك میلیون نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می كنند.ك/3

535/695

سرخط اخبار استان‌ها