ملت ايران به مسوولان خود تنها اجازه توافق درمذاكراتي را مي دهند كه حقوقشان به رسميت شناخته شود

نيويورك - نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان ملل تاكيد كرد ملت ايران به مسوولان خود تنها اجازه توافق در مذاكراتي را مي دهند كه حقوق مسلم هسته اي شان به رسميت شناخته شود.

به گزارش ایرنا محمد خزاعی در مصاحبه با شبكه خبری بلومبرگ، مذاكرات ایران و گروه 1+5 در آلماتی را مثبت و مفید دانست اما تاكید كرد :در این مذاكرات غرب گام كوچكی به سمت پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران برداشت .

وی اظهار داشت در صورتیكه مذاكرات در جهت یافتن راه حل انجام شود، كمك كننده خواهد بود و تداوم آن می تواند منجر به رسیدن شرایط دلخواه شود اما چنانچه ملت ایران به این احساس برسد كه هیچ یك از حقوق آنها در چارچوب موازین بین المللی بویژه ان پی تی مورد شناسائی قرار نمی گیرد و اعمال فشار علیه ملت ایران ادامه داشته باشد ،این مذاكرات به نتیجه ای نخواهد رسید ، ملت ایران نیز اجازه ادامه مذاكرات با این شرایط را به مسئولان خود نخواهند داد .

خزاعی یادآور شد در جمهوری اسلامی ایران موضوع هسته ای مانند ملی شدن صنعت نفت به افتخار و غرور ملی تبدیل شده است و تمامی ایرانیان در خصوص حمایت از موضوع هسته ای كشورمان یكپارچه و هم عقیده هستند .

وی مشكل اصلی در مناسبات كنونی ایران و امریكا را عدم اعتماد بین طرفین ارزیابی كرد و افزود: عدم اعتماد مطرح شده از جانب آمریكائی ها بیشتر مبتنی بر ادعاهائی است كه مطرح كرده اند اما بی اعتمادی ملت ایران مبتنی بر حقایق و واقعیتها است . وی با اشاره به بیانیه تهران در خصوص موضوع هسته ای كه با حضور سران تركیه و برزیل در سال 1389 به امضا رسید و خود آمریكا نیز در جریان آن بود ، اما آمریكایی ها آن را به سرعت رد كردند، آن را نمونه ای از بی اعتمادی ملت ایران دانست .

خزاعی تصریح كرد : ملت ایران خواستار رفتار محترمانه و عادلانه مبتنی بر احترام متقابل و مشترك و همچنین به رسمیت شناختن حقوق خود در خصوص داشتن انرژی صلح امیز هسته ای و حق غنی سازی از سوی گروه1+5 و آمریكا در مذاكرات می باشد.

وی فتوای مقام معظم رهبری در خصوص حرمت سلاحهای هسته ای را مبنائی مهم و اساسی از جنبه های مختلف مذهبی ، قانونی و سیاسی ارزیابی نمود كه رویكرد كشورمان در خصوص موضوع هسته ای را نشان می دهد و بایستی بطور كامل مورد توجه قرار گیرد.

سفیر كشورمان در سازمان ملل با اشاره به تهدیدات مكرر رژیم صهیونیستی علیه جمهوری اسلامی ایران و مكاتبات مكرری كه از سوی ایران با شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان مسئول صلح و امنیت بین المللی در خصوص این تهدیدات صورت گرفته است ، تاكید كرد : رژیم صهیونیستی به رغم داشتن زرادخانه هسته ای عضو ان پی تی نبوده وبه بیش از 40 قطعنامه مطرح شده در شورای امنیت سازمان ملل بی توجه بوده و این قطعنامه ها توسط آمریكا وتو شده است.

وی افزود : رژیمی كه سرزمینهای دیگران را اشغال نموده و بطور روزانه افراد بیگناه را به شهادت می رساند، منبع نگرانی بوده و نمی تواند مورد اعتماد جامعه بین المللی باشد، از این رو جامعه بین المللی و از جمله امریكا بایستی از رژیم صهیونیستی بخواهند تا به معاهده ان پی تی بپیوندد و كلاهكهای هسته ای خود را مطابق ان پی تی و موازین بین المللی نابود نماید.

در این رابطه قرار بود تا در سال 2012 كنفرانس خاورمیانه عاری از سلاحهای هسته ای برگزار شود كه بعلت مخالفت آمریكا و اسرائیل برگزاری این كنفرانس به تعویق افتاد .

سفیر و نماینده دائم كشورمان در پاسخ به سئوالی تصریح كرد :تاریخ چند صد ساله اخیر ایران نشان می دهد كه ایرانیان هیچگاه آغازگر حمله علیه دیگران نبوده اند و قصدی برای حمله علیه دیگران نداشته اند، اما در صورتی كه علیه ایران اقدامی صورت گیرد ، عواقب آن برای اقدام كنندگان مصیبت بار خواهد بود .

خزاعی نقش جمهوری اسلامی ایران به عنوان قدرت منطقه ای در ایجاد صلح و ثبات در منطقه را ممتاز ونمونه خواند و تاكید كرد :كشورهای منطقه با كمك یكدیگر می توانند امنیت و ثبات را گسترش داده و و در سایه این امنیت زمینه گسترش همكاریهای اقتصادی فراهم خواهد شد .

اروپام 1908

سرخط اخبار جهان