هواي پاكيزه و حاذبه هاي طبيعي و تاريخي استان اردبيل در انتظار ميهمانان نورزي

اردبيل - در سال نو و ايام تعطيلات نوروز استان اردبيل با داشتن هواي پاكيزه و مطبوع همراه با جاذبه هاي تاريخي و طبيعي در انتظار استقبال گرم از مسافران نوروزي است .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، آنچه كه بهار و نوروز اردبیل را جلوه و زیبایی دیگری می دهد همراهی هوای آفتابی و معتدل با چشم اندازه های باقی مانده از زمستان از جمله تكه برف هایی بر دل تپه ها و كوه ها می باشند .

در این فصل از سال هر مسافری می تواند سبزه ، گل و گیاه را در كنار برف در كوهستان دیده و از این صحنه زیبا لذت ببرد .

سرسبزی و زیبایی‌های مراتع و جنگل‌های انبوه واقع دركوه‌های بلند و دره‌های عمیق منطقه حیران در حد فاصل شهرستان آستارا و نمین هر نقاش و هنرمندی را درهنرنمایی خلاق هستی حیران می‌كند.

از برف و سرمای یخچال‌های كناره‌های دریاچه كوه ‎ 4811متری سبلان تا منطقه جنگلی فندقلو و مشه‌سویی در نمین ، جالیزهای پارس‌آباد گرمسیر ، باغ‌ها و كوهسارهای خلخال ، دهها آبگرم در شهر توریستی سرعین ، آبگرم زیبای سردابه در اردبیل تفرجگاه آخارباخار در هیر ، دریاچه طبیعی نئور در كوه باغرو ، باباداوود در روستای عنبران ، قوتورسویی در روستای آقچای منطقه یورتچی ، آب معدنی سرد جناغا در روستای ایردموسی ، آبگرم برجلو در نیر و ده‌ها جاذبه طبیعی در استان اردبیل هر مسافری را مات و مبهوت زیبایی خود می كند .

در سكوت آرامش‌بخش تفرجگاه‌های بكر استان فقط آواز پرندگان خوش‌الحان بر شاخه درختان و شرشر جویبارها در ژرفای دره‌هاست كه روح تازه‌ای بر جسم انسان‌های خسته از زندگی پرهیاهوی شهری می‌دمد.

علاوه بر خواص درمانی چشمه‌های آب معدنی گرم و سرد دراستان ، برای كسانی كه التیام دردهای جسمی و روحی را از طبیعت جستجو می‌كنند برای ساعاتی جدا شدن از زندگی روزمره و قرار گرفتن در محیط طبیعی این سرزمین شگفت انگیز بسیار موثر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا افرادی كه برای گردش استان اردبیل را انتخاب می‌كنند از مواد غذایی نظیر گوشت تازه ، ماهی‌های لذیذ ، ماكیان و تخم‌مرغ محلی ، سرشیر، شیر، عسل ، كره ، ماست و میوه‌های مختلف با خواص و طعم طبیعی منحصر به فرد به‌ویژه در روستاها بهره‌مند می‌شوند.

ده‌ها بنا و اثر باستانی نیز باوجود تحمل قرن‌ها قهر طبیعت در كنار ساختمان‌های پر زرق و برق امروزی هنوز در برخی از نقاط این سرزمین تاریخی به‌عنوان تنها یادگارهایی از فرهنگ ، هنر و آیین اصیل منطقه پابرجاست.

مجموعه بقعه شیخ صفی‌الدین‌اردبیلی، مسجد تاریخی جمعه، بقعه شیخ كلخوران و مجموعه بازار در اردبیل ، بقعه سلطان حیدر و قلعه‌های دیو و قهقهه در مشگین‌شهر ، كاروان‌سرای سنگی شاه‌عباسی و بقعه كورائیم در نیر و ده‌ها پل ، منزل و حمام از بناهای تاریخی استان اردبیل هستند.

این بناها برای لحظاتی ذهن دیداركنندگان را به زندگی پرآرامش و بی‌آلایش و نیز خلاقیت هنری پیشینیان منطقه مشغول می‌دارند.

592/530

سرخط اخبار استان‌ها