القاعده درصدد تبديل لبنان به ميداني  براي اهدافش است

بيروت- روزنامه لبناني 'الجمهوريه' نوشت: سازمان تروريستي 'القاعده' تلاش دارد كه با افزايش نيروهاي خود در لبنان، اين كشور را به ميداني اصلي براي اهداف خود تبديل كند.

به گزارش ایرنا از بیروت، الجمهوریه در شماره روز چهارشنبه خود با اشاره به وجود عناصر القاعده در لبنان نوشت: امروز برخی جریان ها و شخصیت های سیاسی در لبنان مسوولیت تشكیل هسته های تروریستی را بر عهده دارند و هدف نهایی آنها تشكیل گروه های شبه نظامی است كه همچون گروه های تروریستی در افعانستان و عراق در حال فعالیت هستند.

این روزنامه لبنانی به نقل از برخی منابع امنیتی عالیرتبه این كشور، ادامه داد: القاعده در ساختار سازماندهی خود به شخص و فرد خاصی اعتماد نمی كند و ترجیح می دهد ساختار سازمانی خود را براساس شكل هرمی تشكیل دهد.

الجمهوریه تأكید كرد: این سازمان نیروهای خود را در رتبه هایی رده بندی كرده و اكنون افرادی از ردیف اول در بیروت و مناطق شمال 'عكار'، 'طرابلس'، 'بقاع'، 'اقلیم الخروب' و 'عرقوب' لبنان حضور و فعالیت دارند.

این روزنامه ادامه داد: سازمان القاعده هم اكنون در لبنان حضوری گسترده یافته و خود را برای تبدیل لبنان به میدان جهاد آماده می كند و نیروهای امنیتی لبنان با در نظرگرفتن این امر خظیر، اطلاعات موثقی را از ورود عناصر تندرو القاعده مانند، 'الجزائری' از سرمداران اصلی القاعده در عربستان از گذرگاه های غیرقانونی، به دست آورده اند.

الجمهوریه نوشت: القاعده تاكنون موفق بوده كه 500 نیرو را در لبنان به خود جذب كند و در هر لحظه آماده درگیر شدن در منازعات سنی - شیعی لبنان است.

این روزنامه لبنانی با اشاره به وجود عناصر القاعده در شهر صیدا در جنوب لبنان و در خصوص فعالیت های 'احمد الاسیر' شیخ سلفی این شهر، تأكید كرد: عناصری از گروه های تروریستی تندرو در منطقه 'عبرا' در صیدا وجود دارند و هدف آن تشكیل گروه های مسلحانه وابسته به القاعده است.

این روزنامه ادامه داد: نیروهای امنیتی لبنان، اطلاعات وسیعی از منابع اروپایی و داخلی درباره فعالیت این گروه ها دریافت كرده اند و این گروه ها فرمان خود را از هسته اصلی القاعده دریافت می كنند و هدف نهایی آنها تبدیل لبنان به میدان جهاد برای اهداف خود است.

این روزنامه لبنانی با اشاره به بازداشت عده ای از این گروه های تندرو در روزهای اخیر، نوشت: این اشخاص به گروههای تروریستی القاعده وابسته هستند و در مناطق عكار در شمال و اردوگاه های فلسطینی نشین، بویژه اردوگاه 'عین الحلوه' مستقر هستند.

الجمهوریه به نقل از منابع امنیتی لبنان نوشت: اینك پنج گروه تروریستی وابسته به سازمان القاعده تحت عنوان گروه های 'اسامه الشهابی'، 'هیثم الشعبی'، 'ابو محمد توفیق طه'، 'زیاد ابو النعاج' و 'بلال بدر ' در لبنان حضور دارند و این گروه ها تلاش می كند تحت فرماندهی الشهابی، یك نیروی نظامی- لجستیكی را در اردوگاه عین الحلوه تشكیل دهند.

خاورم*2023**2024**5981

سرخط اخبار جهان