۳۰ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۱:۱۳
کد خبر: 80590141
T T
۰ نفر
بيش از دو ميليارد دلار كالا از مرزهاي قصرشيرين به عراق صادر شد

قصرشيرين - فرماندار قصرشيرين گفت: امسال دو ميليارد و 340 ميليون دلار انواع كالا از طريق مرزهاي پرويزخان و خسروي اين شهرستان به كشور عراق و اقليم كردستان صادر شد.

'حسین پروین' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: ارزش وزنی كالاهای صادر شده در این مدت، چهار میلیون و 600 هزار تن بوده كه بخش عمده آن از طریق مرز پرویزخان صادر شده است.

وی گفت: صادرات كالا امسال از قصرشیرین به عراق در مقایسه با سال گذشته كه یك میلیارد و 985 میلیون دلار بود، بیش از 17 درصد افزایش نشان می دهد ضمن اینكه میزان افزایش وزنی كالاهای صادر شده نسبت پارسال نیز بیش از 30 درصد بوده است.

پروین اظهاركرد: سیمان خاكستری، كیك و بیسكویت، كولر آبی، گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی، شیلنگ پلاستیكی، هندوانه، ماست و كفش مهمترین كالاهای صادراتی بوده است.

وی گفت: مرز رسمی پرویزخان بزرگترین مركز صادرات كالاهای غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران به عراق است كه بطور متوسط هر سال حدود 50 درصد از صادرات غیرنفتی كشورمان به عراق از این مرز انجام می شود.

فرماندار قصرشیرین یادآوری كرد: روزانه بطور متوسط یك هزار دستگاه كامیون و تریلر حامل كالاهای صادراتی كشور كالاهای مورد نیاز مردم عراق و اقلیم كردستان را به مرزهای پرویزخان و خسروی منتقل می كنند.

قصرشیرین در غرب استان كرمانشاه بیش از 186 كیلومتر مرز مشترك با عراق دارد و دارای دو مرز رسمی و فعال پرویزخان و خسروی است كه مرز پرویزخان با اقلیم كردستان عراق هم مرز است و مرز خسروی با حكومت مركزی عراق هم مرز بوده و علاوه بر صادرات كالا، تردد زوار عتبات عالیات نیز از این مرز انجام می شود.

1234/9102/587