جشنواره بومي محلي نوروز در شهرستان ماسال برگزار مي شود

ماسال - مسوول دفتر نمايندگي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ماسال گفت: به منظور حفظ آيين و سنت هاي بومي محلي، جشنواره بومي محلي نوروز در اين شهرستان برگزار مي شود.

'محمود الخاص پور' روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا در ماسال افزود: همزمان با تحویل سال نو و در روزهای ابتدایی سال جدید، در مبادی ورودی شهرستان ماسال ویژه برنامه موسیقی سنتی تالشی اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به برخورداری شهرستان ماسال از آیین و سنت های غنی فرهنگی اظهار كرد: به منظور حفظ و اشاعه این آیین و سنت های بومی، تا قبل از فرارسیدن ایام فاطمیه جشنواره نوروز در پارك ساحلی شاندرمن برگزار می شود.

الخاص پور با تاكید بر ضرورت شناساندن صنایع دستی ماسال به میهمانان نوروزی اضافه كرد: در این مورد نیز ایستگاه عرضه و فروش صنایع دستی و اغذیه محلی در مبادی ورودی، خروجی و همچنین در بوستان روستایی گنذر تا انتهای ایام تعطیلات نوروزی برپا خواهد بود.

وی تعداد آثار تاریخی ثبت شده ملی ماسال را 25 اثر عنوان و خاطرنشان كرد: علاوه بر این، یك اثر نیز به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده و از این آثار دو اثر شامل بقعه امامزاده چسلی و خانه رحیمی در بی تم به عنوان ابنیه تاریخی و مابقی نیز به عنوان محوطه باستانی است.

الخاص پور تصریح كرد: به منظور رفاه حال میهمانان نوروزی در ابتدای مسیرهای گردشگری خدمات راهنمایی گردشگری و مسافرتی همراه با ارائه بسته راهنمای فرهنگی، گردشگری و انتظامی در اختیار مسافران قرا خواهد گرفت.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی ماسال با اشاره به ساماندهی مسافركاشانه ها و واحدهای اقامتی افزود: در این زمینه، ظرفیت اقامتگاه های ساماندهی شده شهرستان در هر شبانه روز بیش از 500 مسافر خواهد بود كه علاوه بر آن، مدارس انامقلی ماسالی و حضرت خدیجه (س) نیز برای فرهنگیان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینكه بخشی از مسافران ورودی شهرستان از مهاجرین بومی ساكن دیگر شهرها هستند؛ در منازل اقوام ساكن شده و بخشی نیز به صورت خودجوش مردمی در منازل استیجاری و مسافركاشانه های موقت روستایی ساكن می شوند.

به گزارش ایرنا، شهرستان ماسال كه از آن به عنوان بهشت پنهان گیلان نیز یاد می شود، با داشتن مناطق ییلاقی بكر و مناظر طبیعی زیبا از جاذبه های گردشگری غرب گیلان محسوب می شود.

آویشو بزرگترین غار استان گیلان منطقه ییلاقی اولسبلنگاه، خشكه دریا ، آبشار رامینه ، امامزاده شالما و آقاسید رضا در این شهرستان واقع است.

ماسال با 623 كیلومتر مربع و برخورداری از آب و هوای مطبوع معتدل مرطوب، در 45 كیلومتری غرب رشت مركز استان گیلان واقع است.ك/3

ف*م/695

سرخط اخبار استان‌ها