38 بناي تاريخي به فهرست آثار ديدني سال 92 آذربايجان شرقي اضافه شده است

تبريز- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي گفت: پارسال 38 بناي تاريخي مرمت و بازسازي شد و اين تعداد به فهرست آثار ديدني سال 92 استان اضافه شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی این سازمان، تراب محمدی در آیین افتتاح جشنواره ملی صدای بهار و نمایشگاه صنایع دستی و سوغات استان افزود: آذربایجان شرقی دارای آثار تاریخی بی شماری است كه می تواند بر غنای سفر گردشگران نوروزی به ویژه علاقه مندان به آثار تاریخی و فرهنگی بیافزاید.

وی گفت: در این راستا علاوه بر مرمت آثار تاریخی، چهار موزه جدید نیز با تجهیز و بهره برداری به موزه های آذربایجان شرقی افزوده شده اند.

وی همچنین با اشاره به اضافه شدن 9 مكان اقامتی و رفاهی به تاسیسات گردشگری استان در سال 91 اظهاركرد: با بهره برداری از هفت هتل آپارتمان، دو هتل و یك اقامتگاه كوهستانی در مجموع 1800 تخت به ظرفیت اسكان و اقامت آذربایجان شرقی اضافه شده است.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: طبق مطالعات صورت گرفته به رغم این افزایش قابل توجه طی 10 سال آینده به بیش از 20 هزار تخت دیگر نیاز داریم.

محمدی ضمن اظهار امیدواری نسبت به تامین بخش قابل توجهی از این نیاز به اماكن اقامتی با بهره برداری از هتل های در دست ساخت استان، یادآوری كرد: در تلاش هستیم برای تمام ذائقه ها و با تمام توانایی های گردشگران امكان اسكان و اقامت را فراهم كنیم.

وی با اشاره به توصیه های رهبر معظم انقلاب در آستانه سال نو مبنی بر شاد كردن گردشگران و ایجاد سفری خوش برای آنان، اظهاركرد: در همین راستا و برای عمل به فرمایشات رهبری جشنواره ملی صدای بهار با برنامه های متنوع شاد و فرهنگی در كنار آثار تاریخی شاخص استان برگزار می شود.

محمدی گفت: هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد روحیه شادابی و نشاط در نوروز و آشناسازی هرچه بیشتر مردم با آیین ها و سنت های محلی و جذابی است كه اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كوشیده طی سال های اخیر آنها را احیا و از خطر فراموشی برهاند.

وی این جشنواره را علاوه بر تاثیرات فرهنگی، منجر به غنی شدن اوقات فراغت گردشگران آذربایجان شرقی دانست و گفت: همزمان با این جشنواره، نمایشگاه های صنایع دستی، هنرهای سنتی و سوغات استان نیز در تبریز و سایر شهرستان های استان برپا شده است.

وی افزود: بیش از 600 غرفه در قالب این نمایشگاه های نوروزی در شهرستان های استان به عرضه هنرهای سنتی و صنایع دستی و سوغات استان می پردازند.

یادآوری می شود جشنواره ملی صدای بهار به منظور استقبال از گردشگران نوروزی در محوطه مسجد كبود تبریز و سایر آثار تاریخی شهرستان های استان از 28 اسفند آغاز به كار كرده و با برپایی برنامه های متنوع و متعدد فرهنگی، حركات آیینی و نمایشی، هنری و صنایع دستی با محوریت آئین های نوروزی در آذربایجان شرقی تا 16 فروردین ادامه می یابد.

587

سرخط اخبار استان‌ها