۳۰ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۰:۴۸
کد خبر: 80590113
T T
۰ نفر
كرمان؛ شهر ستاره هاي پر فروغ

كرمان - ديار ستاره هاي پر فروغ همواره در بهار دل انگيز، همنوا با پرندگان خوش آوا، نغمه هاي شادمانه را سر داده و ميزبان نام آشنايي براي مسافران نوروزي به شمار مي رود.

از نام استان كرمان در مدارك تاریخی و جغرافیایی اسلامی، با عناوینی از جمله كرمان، كارمانیا، ژرمانیا، كریمان، كارمانی و كرمانی یاد شده است.

برخی از جغرافیدانان، نام قدیم این شهر را گواشیر 'بردشیر' خوانده ‌اند و گفته می‌شود‍؛ گواشیر همان 'كوره‌ اردشیر' یا شهر اردشیر بوده كه بتدریج به 'گواشیر' تبدیل شده است.

استان كرمان در جنوب خاوری ایران واقع شده و از شمال با استان های خراسان و یزد، از جنوب با استان هرمزگان، از شرق با سیستان و بلوچستان و از غرب با استان فارس همسایه است.

بعد از انقراض سلسله زندیه به وسیله آغامحمدخان ‌قاجار و تصرف كرمان، فرمان قتل عام اهالی بیگناه كرمان صادر شد و به دستور وی 20 هزار نفر از نعمت بینایی محروم شدند و از سرهای عده‌ای از ساكنان بیگناه كرمان، كله مناره‌ ها برپا شد. شهر امروزی كرمان به بركت توسعه صنعتی، كشاورزی و فرهنگی، یكی از آبادترین شهرهای ایران به حساب می‌ آید.

كرمان به لحاظ بهره مندی از مراكز تاریخی و باستانی گسترده یكی از استان های گردشگری كشور به شمار می رود كه هر سال میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است.

مدرسه گنجعلیخان، مقبره خواجه اتابك، گنبد جبلیه، گنبد سبز، گنبد مشتاقیه، باغ شاهزاده ماهان، چهارسوق گنجعلیخان، میدان گنجعلیخان، یخدان مویدی، حمام گنجعلیخان، حمام یا چایخانه سنتی وكیل، حمام ابراهیم خان، كاروانسرای چهارسوق، كاروانسرای وكیل، شهر تاریخی میمند، كلوت های شهداد، جاذبه های گردشگری جیرفت و بازار بزرگ كرمان، از جمله مراكز تاریخی و باستانی شهر كویر و آفتاب است.

دیار كریمان با بهره مندی از جاذبه ‌های طبیعی همچون ییلاقات ماهان، ییلاقات جوپار، ییلاقات راین، چشمه حسین آباد، چشمه قلعه عسگر و اماكن زیارتی و مذهبی از جمله مسجد گنجعلیخان، مسجد وكیل، مسجد جامع كرمان، مسجد ملك، مسجد چهل ستون و آرامگاه شاهزاده حسین جوپار كرامت خود را به میهمانان عرضه می دارد.

گنجینه های فرهنگی، تاریخی و معماری ارزشمندی در گذر زمان در این استان پدید آمده كه نمایانگر روند تاریخی و حیات اقتصادی ـ اجتماعی این منطقه است.

استان كرمان از اقتصادی پویا برخوردار بوده و در زمینه كشاورزی و انواع صنایع رونق بسزایی دارد و بزرگترین بنای خشتی جهان 'ارگ بم' متعلق به هزاره های پیش از میلاد به این خطه تعلق دارد كه این مكان در زلزله بم به شدت آسب دیده و در حال بازسازی است.

صنایع استان كرمان به دو دسته صنایع دستی و ماشینی تقسیم می شود كه صنایع دستی شامل شال، پته، ترمه و مصنوعات مسی است و صنایع ماشینی استان به سه دسته كارگاهی كوچك، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند كه از این صنایع می توان سیمان، نوشابه سازی، قند، ذغال سنگ، گندله سازی و مس را كه شهرت جهانی دارد، نام برد.

معادن استان در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع كشور نقش ارزنده ای بر عهده دارند و معادن سرشار آهن، ذغال سنگ، مس و دیگر فلزات چرخ های صنعت استان و كشور را به گردش در می آورند.

از نظر اقتصادی منطقه ویژه و آزاد تجاری سیرجان اهمیت استان كرمان را افزایش داده است و این منطقه ویژه صرف نظر از تاثیری كه در توسعه اقتصادی كل استان داشته، ‌از دیدگاه توسعه جهانگردی نیز اهمیت زیادی دارد.

سیرجان گذرگاه اصلی انتقال كالا به كشورهای شرق ایران و همچنین اروپا و خلیج فارس بوده و مسیر رفت و برگشت تمامی كالاهای تجاری از بندر شهید رجایی هرمزگان به كشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه است.

در واقع این شهر محل اتصال همه محورهای ترانزیتی و حمل و نقل كالا از جنوب به شمال، شرق و غرب ایران و سایر كشورهای شمالی، شرقی و غربی اروپا و خلیج فارس است.

مناطق استان كرمان در حوزه كشاورزی به سه دسته مناطق كشاورزی خشك و كویری، معتدل كوهستانی و گرمسیری تقسیم شده و از مهمترین محصولات كشاورزی این استان می توان گندم، جو، سیب زمینی، پسته، خرما، حنا، وسمه، زیره، پنبه و چغندر قند را نام برد.

انواع محصولات سردسیری شامل گردو، بادام، گلابی، هلو، آلبالو، آلو، گیلاس و سیب درختی و همچنین محصولاتی از قبیل مركبات 'پرتقال، لیمو شیرین، لیمو ترش، نارنگی، نارنج و گریپ فروت' در این استان تولید می شود. این گونه محصولات در مناطق بم، جیرفت، شهداد و در جنوب شرقی شهرستان بافت كشت می شوند.

مركبات شهداد از توابع شهرستان كرمان مرغوبیت خاص و شهرت خوبی در ایران دارد.

از استان كرمان بیش از 95 درصد محصول پسته ایران به دست می آید و در میان شهرستان های استان كرمان كه باغ پسته دارند، رفسنجان با بیش از 70 درصد كل تولید پسته و تعداد باغ پسته، رتبه اول را داراست.

روستای میمند واقع در استان كرمان تنها یك نمونه از جاذبه ‌های گردشگری خاص استان است زیرا این روستای باستانی از معدود موارد معماری صخره ‌ای است كه به شكلی گسترده در تمامی ساختار روستا استفاده شده است. نمونه‌ های معماری صخره‌ ای هر چند كه در دیگر كشورها نیز به طور معدودی به چشم می خورد؛ اما هیچ كدام جاذبه‌ های فرهنگی، تاریخی و گردشگری میمند را ندارند.

به عنوان نمونه مهمترین شاخص روستای میمند در مقایسه با مواردی چون دهكده كاپادوكیه‌ی تركیه، مسكونی بودن واحدهای صخره‌ ای میمند است كه این خصوصیت در سایت‌ های مشابه میمند كمتر دیده می شود.

فرهنگ عمومی مردم كرمان را می توان با ویژگی هایی از جمله بردباری و صبوری، قناعت توام با تقدیرگرایی و انعطاف پذیری توصیف كرد.

استان كرمان ستاره های درخشانی در دوران دفاع مقدس تقدیم آسمان آبی شهادت كرده است كه دانش آموز شهید علی عرب، شهید علی ایرانمنش، شهید محمد نگارستانی، شهید حسین خزائی و شهید رضا دادبین از شهدای فرهنگی استان هستند.

این استان مفتخر به داشتن فرزند رشید و سرافرازی همچون سردار حاج 'قاسم سلیمانی' است.

شهر كویری آفتاب درخشان، سخاوتمندانه زیبایی های بی نظیر خود را فراهم كرده تا نگاه هر گردشگری را به سوی خود معطوف كند.ك/4

7440/8154/2624

سرخط اخبار استان‌ها