بيش از دو ميليارد دلار كالا از مرزهاي قصرشيرين به عراق صادر شد

قصرشيرين - فرماندار قصرشيرين گفت: امسال دو ميليارد و 340 ميليون دلار انواع كالا از طريق مرزهاي پرويزخان و خسروي اين شهرستان به كشور عراق و اقليم كردستان صادر شد.

'حسین پروین' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به افزایش محسوس صادرات كالا از مرزهای مذكور نسبت به پارسال افزود: ارزش وزنی كالاهای صادر شده در این مدت، چهار میلیون و 600 هزار تن بوده كه بخش عمده آن از طریق مرز پرویزخان صادر شده است.

وی تصریح كرد: صادرات كالا امسال از قصرشیرین به عراق در مقایسه با سال گذشته كه یك میلیارد و 985 میلیون دلار كالا به عراق صادر شده است بیش از 17 درصد افزایش نشان می دهد ضمن اینكه میزان افزایش وزنی كالاهای صادر شده نسبت پارسال نیز بیش از 30 درصد است.

پروین اظهار كرد: سیمان خاكستری، كیك و بیسكویت، كولر آبی، گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی، شیلنگ پلاستیكی، هندوانه، ماست و كفش مهمترین كالاهای صادراتی است كه در قالب كالاهای غیرنفتی در این مدت از مرزهای رسمی این شهرستان به كشور عراق صادر شد.

وی خاطر نشان كرد: مرز رسمی پرویزخان بزرگترین مركز صادرات كالاهای غیرنفتی جمهوری اسلامی ایران به عراق است كه بطور متوسط هر سال حدود 50 درصد از مجموع صادرات غیرنفتی كشورمان به عراق از این مرز انجام می شود.

فرماندار قصرشیرین یادآور شد: روزانه بطور متوسط یك هزار دستگاه كامیون و تریلر حامل كالاهای صادراتی كشورمان كالاهای مورد نیاز مردم عراق و اقلیم كردستان را به مرزهای پرویزخان و خسروی منتقل می كنند.

قصرشیرین در غرب استان كرمانشاه بیش از 186 كیلومتر مرز مشترك با عراق دارد و دارای دو مرز رسمی و فعال پرویزخان و خسروی است كه مرز پرویزخان با اقلیم كردستان عراق هم مرز است و مرز خسروی با حكومت مركزی عراق هم مرز بوده و علاوه بر صادرات كالا، تردد زوار عتبات عالیات نیز از این مرز انجام می شود.ك/3

1234/9102

سرخط اخبار استان‌ها