اهالي آستارا با برگزاري آيين چهارشنبه سوري به اسقبال سال جديد رفتند

آستارا ـ اهالي شهرستان مرزي بندر آستارا كه از چند روز قبل خود را براي برگزاري مراسم چهارشنبه آخر سال آماده مي كردند ، از شامگاه ديروز با حضور در كوچه ها و معابر جلوي منازل خود و با برپا كردن آتش به استقبال سال جديد رفتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، اهالی این شهرستان با برپا كردن شعله های آتش موسوم به 'تونقال' و با پریدن از روی آتش زردی خود را به سال طی شده سپرده و به استقبال شادی، سرخی و سفیدی سال جدید رفتند.

در آخرین چهارشنبه سال كه در میان اهالی به 'توپراق چرشنبه' (چهارشنبه خاك) و یا 'چرشنبه بایرامی' (عید چهارشنبه) موسوم است ، اهالی شهرستان آستارا با برپا كردن آتش و با تهیه غذاهای محلی ، در هوایی بهاری توام با آخرین سوز زمستان سال 91 به استقبال بهار و سالی دیگر رفتند.

از غذاهای مرسوم در این شب كه بین اهالی تهیه می شود؛ می توان به ترشی تره ، كوكو سبزی و ماهی شكم پر اشاره كرد.

بر اساس رسمی دیرین ، مردم این خطه در شب چهارشنبه سوری ، پنج یا هفت توده از ساقه های خشك برنج (كولش) را در روی زمین قرار داده و آن را آتش می زنند ، سپس همه اعضای خانواده هفت بار از روی آن می پرند و از آتش روشن سرخ رویی ، زندگی سالم و سعادت طلب می كنند.

در آستارا هنگام پریدن از آتش می گویند'گولی گولی چرشنبه' و نیز می گویند 'زردی من از تو ، سرخی تو از من'.

كهنسالان منطقه بر این عقیده هستند كه پریدن از روی آتش باعت از بین رفتن بلاها و بیماری ها در سال جدید می شود.

مردم منطقه پس از پریدن از روی آتش ، خاكستر به جای مانده را كه نماد كهنگی است ، جمع كرده و دور می ریزند.

آیین پریدن از روی آتش، رسمی است كه از میان چند رسم مرسوم در آیین های چهارشنبه سوری آستارا از جمله فال گوش ایستادن ، تكم گردانی و قورشاق آتدی تاكنون به یادگار مانده و دوام یافته است.

هرچند اكنون دیگر آثاری از آیین های ذكر شده در آستارا باقی نمانده، ولی باز هم چهارشنبه سوری از اهمیت زیادی بین اهالی منطقه برخوردار است و مردم محلی این روز را با عنوان 'چرشنبه بایراموز موبارك' به یكدیگر تبریك می گویند.

بر اساس رسمی دیرین در مناطق آذری زبان، در هر هفته از اسفندماه جشنی برای استقبال از بهار بر پا می شود و معمولا مردم این جشن ها را از اولین چهارشنبه اسفند معروف به ”یالانچی چرشنبه“ (چهارشنبه دروغین) شروع می كنند.

دومین چهارشنبه كه به ”خبرچی“ است ، سومین چهارشنبه نیز ”كول چرشنبه“ (چهارشنبه خاكستری) و چهارمین چهارشنبه نیز ”گول چرشنبه“ (چهارشنبه گل) یا چهارشنبه خاك گفته می شود.

به باور اهالی آستارا چهارشنبه سوری نشانی از امید به آینده ، رفتن به استقبال سال جدید و دور ریختن بدی ها و كدورت ها دارد و نمادی برای جنب و جوش مردم در زندگی فرداست.

علاوه بر آیین برپا كردن آتش توسط خانواده ها ، جوانان این شهرستان نیز از عصر امروز و با نزدیك شدن شب ، ضمن روشن كردن و پریدن از روی آتش ، به آتش بازی در كوچه ها و خیابان های شهر پرداختند.

ماموران انتظامی همراه با نیروهای مردمی بسیج سپاه ناحیه مقاومت آستارا نیز كه از چند روز قبل در تدارك تامین امنیت شهرستان بودند ، از عصر دیروز شب پر استرسی را پشت سر گذاشتند ولی بر اساس اعلام مسوولان، مورد حادی در آستارا مشاهده نشد و چهارشنبه آخر سال در این شهرستان با امنیت سپری شده است.ك/4

535/695

سرخط اخبار استان‌ها