بناي تاريخي امامزاده 'عبدالله اوجان' ساوه پذيراي مسافران نوروزي است

ساوه– بناي تاريخي امامزاده 'عبدالله اوجان' ساوه مربوط به دوره سلجوقي يكي از 400 اثر باستاني شناسايي شده شهرستان است كه با توجه به جاذبه هاي تاريخي و زيارتي سالانه بويژه ايام نوروز پذيراي گردشگران است.

به گزارش ایرنا، بقعه امامزاده عبدالله بن موسی بن جعفر (ع ) از بناهای تاریخی در روستای اوجان ساوه است كه از دیرباز محل توجه و زیارت مردم این دیار و نیز مسافران از اقصی نقاط كشور بوده است.

در مسیر ساوه به اصفهان در سمت چپ جاده در دهكده اوجان از اراضی آوه در چهار فرسخی شهر ساوه گنبدی به چشم می خورد كه در زیر این گنبد حرم مطهر امامزاده واجب التعظیم و جلیل القدر حضرت عبدالله بن موسی بن جعفر (ع) است.

در حدود 900 سال قبل بر مزار این امامزاده گنبدی ساخته شد به طرز ساختمان های مغولی و حرم بزرگی برای او ترنیب دادند كه از عمارات باستانی كشور می شود.

ساختمان این بنای تاریخی بسیار ساده و تهی از تزیینات داخلی و بیرونی است و بخاطر توجه و اعتقاد مردم اطراف بویژه ایل 'شاهسوند' و نذور و قربانی های آنان در این بقعه، برخی اشیای داخلی بقعه برای تبرك برداشته شده است.

گنبد این بنا از داخل به شكل هشت ضلعی است و افزایش گچ بر روی جدار داخلی صورت آن را پوشانده است و در زوایای هر ضلع با دو خط متوازی نقاشی و گچبری شده است.

دهانه محوطه داخلی ، 11 متر و ارتفاع كنونی آن كمتر از 20 متر است كه سطح بقعه را از این میزان كمی بالاتر آورده است.

براثر جاری شدن سیل در چند سال اخیر آب به داخل و اطراف این بقعه متبركه جریان یافت و حدود سه متر روی مرقد را پوشاند و كارشناسان به ناچار سطح و بیرون بقعه را برای جلوگیری از خرابی بالاتر آوردند.

در نتیجه این خاكریزی ، درگاه قبلی گنبد زیرخاك رفت و درگاه راه پله گنبد كه در ارتفاع چهار متری واقع بود به عنوان راهرو بقعه استفاده شد.

قطر جدار گنبد حدود سه متر از درون آن به صورت راه پله تا بام آن ساخته شده اما اینك جلو آن مسدود است و گنبد بدون راه پله مانده و راه برای برفروبی گنبد ندارد.

قسمت پایین جدار داخلی تا 14 متر، هشت ضلعی و قسمت بالای آن به صورت 16 ضلعی درآمده و دارای 16 نما است و قسمت سوم روی آن به صورت فلكه ای نمودار است.

در حدود 50 متری شمال بقعه چاه عمیق آبی است كه آب آن به كمك موتور بر زمین جاری می شود و آب مورد نیاز مسافران و نیز كشاورزی منطقه را تامین می كند.

از كنار این بقعه به درون شهر قدیم آوه، راه یا راه هایی وجود داشته كه امروزه به خاطر زیر كشت رفتن تمامی منطقه همه آنها از بین رفته و تنها راه ارتباطی آن با روستای كنونی آوه جاده ساوه – قم است.

میراث فرهنگی شهرستان اقداماتی مانند ترمیم خرابی های جدار خارجی، ترمیم شكاف های جدار داخلی، پوشاندن دیوار داخلی تا ارتفاع یك متر با سنگ مرمر، سفید كاری داخلی، تعویض ضریح انجام داده است.ك/4 7337/545

سرخط اخبار استان‌ها