حدود60ميليارد ريال اعتبار حوادثي به آب منطقه اي گلستان اختصاص يافت

آق قلا- گرگان - مدير كل مديريت بحران استان گلستان گفت: در سال جاري حدود 60ميليارد ريال اعتبار حوادثي به پروژه‎هاي آب منطقه اي گلستان اختصاص يافته است.

به گزارش ایرنا 'قاسم سمیعی' روز گذشته در حاشیه بازدید از سد وشمگیر واقع در شهرستان آق‎قلا اظهار كرد: تاكنون 120 پروژه حوادثی در آب منطقه ای استان اجرایی شده است.

وی تصریح كرد: دیواره‎سازی و لایروبی رودخانه‎ها از مهمترین پروژه‎های حوادثی آب منطقه‎ای استان گلستان به شمار می رود.

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با اشاره به دیگر پروژه‎های این دستگاه اجرایی افزود: توسعه سد وشمگیر، ایجاد سد لاستیكی بر روی این سد برای افزایش ظرفیت آبگیری از دیگر طرح های احداثی این دستگاه تخصصی است.

سمیعی ایجاد مخازن فرعی در سد وشمگیر را گامی ارزشمند برای افزایش حجم، تقویت و استحكام این سد قدیمی در استان قلمداد كرد.

وی یادآور شد: وقوع سیل‎های متعدد در استان، ضرورت وجود سدهایی متعدد را در این منطقه، به عنوان یك ضرورت حیاتی بیشتر نمایان می سازد.

سمیعی با تاكید بر بازدید ماهانه از پروژه‎های حوادثی در استان به ویژه طرح‎های آب منطقه‎ای اضافه كرد: این نظارت‎های مستمر در جهت پیگیری پیشرفت‎های فیزیكی پروژه‎هایی است كه اعتبار آن از محل حوادث استان تامین شده است.

وی اضافه كرد: در این بازدید‎ها همچنین بر وضعیت آبگیری سدها و اقداماتی كه در زمینه تقسیم آب برای كنترل سیلاب ها انجام می‎گیرد، نظارت می شود.

مدیر عامل آب منطقه‎ای استان گلستان نیز با تاكید برحضور كشیك‌های این شركت در ایام نوروز گفت: فهرست كشیك بخش‌های بهره‌برداری و مطالعات این اداره كل همجون سال های گذشته تنظیم و برای مدیریت بحران استان ارسال شده است.

مهندس 'ایرج حیدریان' با اشاره به موضوع خشكسالی كه سالانه استان را تهدید می‌كند، اظهاركرد: پراكندگی بارش در مناطق مختلف استان و نوع كشت محصولات كشاورزی از جمله عوامل تشدید كننده خشكسالی این منطقه شمالی كشور محسوب می شود.

وی یادآور شد: تدابیر انجام گرفته با توجه به امكانات و توانمندی موجود تنها می تواند از بار خسارات ناشی از خشكسالی بكاهد اما نمی تواند آن را از بین ببرد.

601

سرخط اخبار استان‌ها