جشنواره ملي صداي بهار و نمايشگاه صنايع دستي و سوغات آذربايجان شرقي افتتاح شد

تبريز- جشنواره ملي صداي بهار و نمايشگاه نوروزي صنايع دستي آذربايجان شرقي با عرضه آثاري از 50 هنرمند استان، در رواق هاي مسجد كبود تبريز افتتاح شد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، تراب محمدی در آیین افتتاح این نمایشگاه گفت: نمایشگاه صنایع دستی به عنوان بخشی از برنامه های جشنواره ملی صدای بهار به استقبال گردشگران نوروزی استان می رود.

وی افزود: این نمایشگاه در ایام نوروز به عرضه هنرهای سنتی و صنایع دستی و سوغات استان در رواق های مسجد كبود می پردازد.

وی گفت: آثار زیبا و متنوعی از انواع صنایع دستی مناطق مختلف آذربایجان شرقی در قالب 33 رشته در این نمایشگاه در معرض دید بازدید كنندگان قرار داده شده است.

مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان برپایی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات را فقط منحصر به شهر تبریز ندانست و افزود: شهرهای اسكو، جلفا، مراغه و روستای تاریخی كندوان نیز با برگزاری نمایشگاه هایی به عرضه سوغات و هنرهای سنتی و بومی خود به گردشگران می پردازند.

محمدی با اشاره به صنایع دستی ارائه شده در غرفه های این نمایشگاه ها، اظهاركرد: در نمایشگاه صنایع دستی مسجد كبود هنرهایی از جمله معرق و مشبك فلز، مشبك و معرق چوب، نازك كاری چوب، شیشه گری فوتی، تابلو فرش های هنری، سفال و سرامیك، ریزه كاری چوب، خمكاری چوب، كاشی هفت رنگ، نگارگری، سبد بافی و كتیبه های سفالی علاوه بر نمایش به فروش می رسند.

وی افزود: ورنی بافی، گلیم، چاپ باتیك، تراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و ساخت زیور آلات، نقاشی روی سفال، سراجی سنتی، خراطی، نقاشی روی چوب، همجوشی شیشه، حكاكی روی فلز، شیشه با حرارت مستقیم، تراش شیشه، سرمه دوزی، سوزن دوزی، ممقان دوزی و همچنین البسه محلی و سوغاتی های متنوع و غذاهای بومی دیگر غرفه های این نمایشگاه را تشكیل می دهند.

محمدی یادآوری كرد: نمایشگاه صنایع دستی در رواق های مسجد كبود تا 16 فروردین آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی آذربایجان شرقی است.

جشنواره ملی صدای بهار به منظور استقبال از گردشگران نوروزی در محوطه مسجد كبود تبریز آغاز به كار كرده و با برپایی برنامه های متنوع و متعدد فرهنگی، حركات آیینی و نمایشی، هنری و صنایع دستی با محوریت آئین های نوروزی در آذربایجان شرقی تا 16 فروردین ادامه می یابد.

587

سرخط اخبار استان‌ها