چوركين از نگراني عميق روسيه از آينده امنيتي افغانستان خبر داد

نيويورك – نماينده دايم روسيه در سازمان ملل در جريان نشست شوراي امنيت براي بررسي وضعيت افغانستان از آينده امنيتي آن كشور عميقا ابراز نگراني كرده و انتقال مسوليت امنيتي را به نيروهاي امنيتي افغانستان زودهنگام خواند.

به گزارش ایرنا ویتالی چوركین نماینده دایم روسیه در سازمان ملل روز سه شنبه در نشست شورای امنیت گفت: ما از وضعیت فعلی و روند آینده در افغانستان نگران هسیتم.

سفیر روسیه با اشاره به عقب نشینی آمریكا در سال 4201 از افغانستان گفت: بسیاری از بخش های افغانستان تحت نفوذ طالبان است و تروریسم در آن كشور همچنان قوی است.

وی انتقال مسولیت امنیتی را به نیروهای امنیتی افغانستان غیر قابل قبول دانست و از آن انتقاد كرد.

چوركین افزود: با توجه به وضعیت شكننده كنونی انتقال این مسولیت ها از نیروهای ناتو و غرب به نیروهای امنیتی افغان نگران كننده و زود هنگام است.

نماینده دایم روسیه در سازمان ملل همچنین مواد مخدر را یكی از بزرگترین نگرانی های بین المللی درباره افغانستان توصیف كرد و خواستار همكاری بین المللی برای ریشه كن كردن آن شد.

وی گفت: روسیه خواستار قرار دادن مساله قاچاق مواد مخدر در لیست تحریم های سازمان ملل درباره افغانستان است.

وی نقش كشورهای همسایه افغانستان را برای بازگرداندن ثبات به افغانستان مهم دانست و گفت: همكاری های اقتصادی منطقه ای می تواند به افزایش ثبات در افغانستان كمك نماید.

نشست امروز شورای امنیت با حضور بان كی مون و وزیران خارجه برخی كشورهای مشاركت كننده در ایساف نیروهای بین المللی در افغانستان برگزار شد.

اروپام 2251 **1908

سرخط اخبار جهان