شوراي امنيت ماموريت دفتر سازمان ملل را در افغانستان تمديد كرد

نيويورك – شوراي امنيت سازمان ملل روز سه شنبه با تصويب قطعنامه اي ماموريت دفتر سازمان ملل را در افغانستان براي يك سال ديگر تمديد كرد.

به گزارش ایرنا در نشست شورای امنیت كه با حضور بان كی مون و وزیران خارجه برخی كشورهای مشاركت كننده در ایساف نیروهای بین المللی در افغانستان برگزار شد، از آینده افغانستان پس از عقب نشینی نیروهای خارجی در سال 2014 ابراز نگرانی شد.

دبیركل سازمان ملل در سخنانی در این جلسه بر تعهد سازمان ملل به ثبات افغانستان تاكید كرد و خواستار گفتگو میان گروه های درگیر در آن كشور شد.

وی با انتقاد از تلفات بالای غیرنظامیان در حملات ناتو از اینكه بر تعداد تلفات زنان و كودكان در افغانستان افزوده شده ابراز نگرانی كرد.

بان كی مون انتخابات افغانستان را در سلل 2014 مهم دانست و گفت: سازمان ملل برای برگزاری انتخابات در افغانستان كمك جدی خواهد كرد.

دبیركل سازمان ملل همچنین از خشونت جنسیتی در افغانستان انتقاد كرده و تلاش دولت آن كشور را برای افزایش آگاهی برای كاهش خشونت علیه زنان ستود.

ویتالی چوركین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل به عنوان رییس دوره ای شورای امنیت مدیریت نشست امروز را برعهده داشت.

قرار بود وزیر خارجه روسیه به نیویورك آمده و ریاست این جلسه را بر عهده گیرد كه به دلایل نامعلوم این سفر لغو شد.

همچنین عدم حضور زلمای رسول وزیر خارجه افغانستان در نشست مهم شورای امنیت درباره آن كشور قابل توجه بود.

تحلیلگران می گوید خودداری وزیر خارجه افغانستان از حضور در نشست شورای امنیت می تواند به دلیل تنش های اخیر میان حامد كرزای و غرب باشد.

اروپام 2251 **1908

سرخط اخبار جهان