تمامي هتل ها با 10 درصد تخفيف به مسافران نوروزي خدمات مي دهند

زاهدان - معاون رييس جمهور و رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: تمامي اماكن اقامتي و هتل هاي كشور در تعطيلات نوروزي موظف به ارائه خدمات با 10 در صد تخفيف به مسافران و گردشگران هستند.

'محمد شریف ملك زاده' روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در زاهدان، اظهار داشت: حوزه اماكن اقامتی و هتل ها در تعطیلات نوروزی به هیچ عنوان افزایش قیمت خدمات نخواهند داشت.

وی با اشاره به سایر تسهیلات در نظر گرفته شده برای مسافران و گردشگران نوروزی، بیان كرد: امسال در صدد اجرای برنامه های متنوع، شاد و با نشاط برای مردم و گردشگران بودیم بر همین اساس در دیدار اعضای ستاد تسهیلات دائمی سفرهای كشور با رهبر معظم انقلاب، ایشان توصیه فرمودند كه برنامه های عید بگونه ای برگزار شود كه شادی و نشاط را برای مردم به ارمغان آورد.

وی افزود: به همین منظور جشنواره ملی صدای بهار در 31 استان كشور و تمامی شهرهای ایران برگزار خواهد شد كه در این جشنواره ها آداب، رسوم، پوشاك، غذا و موسیقی سنتی اقوام و طوایف بزرگ ایران اسلامی به نمایش گذاشته می شود.

معاون رییس جمهور گفت: همچنین افزون بر چهار هزار غرفه و چادر عشایری در ایام نوروز در ورودی شهرها برای عرضه محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی نصب می شود.

ملك زاده اضافه كرد: علاوه بر این، بازارچه های صنایع دستی در داخل شهرهای كشور ایجاد و به عرضه صنایع دستی و سنتی می پردازند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به برنامه ها و نتایج سفر خود و معاونانش به استان سیستان و بلوچستان، اظهار داشت: ادای احترام به ساحت مقدس شهدای حادثه تروریستی تاسوكی در محل یادمان شهدا، گشایش جشنواره صدای بهار، دیدار با هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی، راه اندازی پایگاه جهانی علمی پژوهشی شهرسوخته و اجرای مصوبه هیئت دولت با موضوع آغاز بكار اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان به مركزیت شهرستان زابل از جمله برنامه های این سفر بود.

ملك زاده بیان كرد: یكی از دیگر برنامه های این سفر ثبت اثر معنوی 'فن سنگ آسیاب' كه سالیان دور توسط مرحوم پدرم حاج 'غلامعباس ملك زاده' در زابل ساخته شده بود، در فهرست آثار ملی بود كه از جمله كارهای بزرگ در استان سیستان و بلوچستان و حتی آثار ثبتی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور است.

رییس سازمان میراث فرهنگی گفت: پرونده 'شهر سوخته' برای ثبت جهانی به سازمان یونسكو ارسال شده كه این نوید را به مردم می دهیم كه این اثر باستانی ثبت جهانی خواهد شد و باعث افتخار ایران و ایرانیان می شود.

به گزارش ایرنا، سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان كشور به سبب داشتن آثار تاریخی و باستانی متعدد و صنایع دستی و هنرهای سنتی منحصر به فرد از این پس دارای دو اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در زاهدان و زابل خواهد بود.

شهر سوخته در كیلومتر 65 محور زابل - زاهدان كه جشنواره بهار تا 5 فروردین در آن برپاست با افزون بر 5 هزار سال قدمت در ردیف كهن ترین آثار جهانی است كه كشف جراحی های چشم در كاوش های آن موید علم و دانش پیشرفته در ایران كهن است.

ك/3

653/2729

سرخط اخبار استان‌ها