كلاردشت،پايتخت اكوتوريسم ايران به روي مهمانان نوروزي آغوش گشود

نوشهر- منطقه خوش و آب و هوا و زيباي كلاردشت چالوس به عنوان پايتخت اكوتوريسم ايران براي استقبال از مهمانان و مسافران نوروزي آماده شده است.

به گزارش ایرنا، بخش تاریخی و خوش آب و هوای كلاردشت در استان مازندران، 170 كیلومتری تهران و 50 كیلومتری شهرستان چالوس واقع است.

این ناحیه از جنوب به قلهٔ تخت سلیمان تا حدود گردنه كندوان و از شمال به دریای خزر و شهر تنكابن، از شرق به چالوس، نوشهر و كجور و از غرب به قزوین و الموت محدود است.

كلاردشت، دارای آب و هوائی معتدل است، وجود رشته كوه‌های البرز در كناره‌های دریای خزر موجب متوقف شدن رطوبت در دامنه‌های آن شده و سبب بارش باران فراوان در این ناحیه از شمال كشور می‌شود.

بخشی از این بارندگی‌ها در ارتفاعات كلاردشت منجر به بارش برف می‌شود و به همین دلیل است كه هوای آن در مقایسه با دیگر مناطق استان مازندران بسیار خنك‌تر و مطبوع‌تر است.

جنگل‌های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سردآبرود، كوه‌های علم كوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل‌های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل‌های بخش جنوبی، كوههای كم ارتفاع و روستاهای دامنه این كوه‌ها در بخش شرقی، از دیگر مشخصه‌های كلاردشت است.

علم كوه و تخت سلیمان در كلاردشت شهرت و زیبایي این منطقه را جهاني كرده و هر ساله در ایام نوروز هزاران گردشگر ایراني و خارجي از این منطقه دیدن مي كنند.

منطقه كلاردشت در ارتفاع 1200 تا 1300 متري از سطح دریا در دامنه رشته كوه البرز قرار دارد.

در كوه هاي مرتفع كلاردشت یخچال هاي طبیعي و دایمي وجود دارد كه پس از گذشت ده ها هزار سال همچنان ناآرامند، این توده هاي عظیم یخ كه با سنگ و خاك آمیخته شده اند، منابع اصلي آبگیري رودخانه 'سرداب رود' مهم ترین رودخانه كلاردشت هستند.

پوشش گیاهي جنگل هاي این منطقه شامل سپیدار، افرا، توسكا، تمشك، نمدار، راش، زرشك، بلوط سیاه، گل سرخ وحشي، ازگیل، ملچ، زالزالك، سیاتلو و خوج است، از این رو، سفر به این منطقه در ایام نوروز خالي از لطف نیست چرا كه هم شهري دیدني و هم مردماني میهمان نواز دارد.

این دشت زیبا و بی‌همتا، همواره و همیشه به خاطر ویژگی‌های خاص منحصر به فردش توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب كرده است، این ویژگی‌ها به اندازه‌ای شگفت‌انگیز است كه در تمام طول تاریخ در چشم شاهان و شاهزادگان و امرای حكومتی جلوه‌گری داشته است و آنچه امروزه از كلاردشت می‌گویند، ریشه در تاریخ دارد.

این ثروت ملی می‌تواند نقش یك قطب مهم را در اشتغال و درآمدزایی در این منطقه ایفا كند.

كلاردشت با فراهم كردن امكانات رفاهي مسافران نوروزي به استقبال میهمانان و گردشگران مي رود.

با معرفی كلاردشت به عنوان پایتخت اكوتوریسم ایران ، بخش گردشگری طبیعی آن جایگاه ویژه ای یافته كه در صورت برنامه ریزی های كلان در سطح ملی می تواند ارتقای آن را در سطح بین المللی به همراه داشته باشد.

شهردار كلاردشت در گفت و گو باخبرنگار ایرنا از آمادگی این شهر در استقبال از مهمانان نوروزی خبر داد و گفت: با وجود حفاری های شركت گاز سعی شده است تا سطح شهر را برای استقبال از مسافران نوروزی آماده كنیم.

'محمدمهدی سلیمانپور' افزود: با وجود تمامی مشكلات، شهرداری با رنگ آمیزی، پاكسازی، زیباسازی و لكه گیری های موردی سعی كرده است فضای شهر را به گونه ای آماده نوروز كند.

وی با اشاره به لزوم حفظ محیط زیست از مسافران نوروزی خواست تا در نگهدرای و حفظ محیط زیست و همچنین جلوگیری از رها سازی زباله در شهر و طبیعت اطراف، شهرداری را در امر پاك نگهداشتن محیط یاری كنند.

وی با بیان اینكه كلاردشت ، پایتخت اكوتوریسم كشور نامگذاری شده است گفت: این منطقه خوش آب وهوا به واسطه بهره مندی از مواهب طبیعی بسیار و قرار گرفتن در میان جنگل، كوهستان و رودخانه یكی از زیباترین نقاط گردشگری كشور و دنیا محسوب می شود كه سالانه پذیرای میلیون ها مسافر داخلی و خارجی است.

سلیمانپور تصریح كرد: وجود دهها هتل و مجموعه اقامتی در كنار خانه های استیجاری بخشی از اسكان مسافران منطقه را پوشش می دهد اما این میزان كافی نیست و باید از سرمایه گذاران برای رشد این بخش كمك گرفت.

وی بیان داشت: متاسفانه سازمان گردشگری ، صنایع دستی و میراث فرهنگی آن طور كه باید و شایسته نام و آوازه منطقه است ورود نكرده و بیشتر بار گردشگری در كلاردشت به دوش شهرداری است.

به گفته شهردار كلاردشت، سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری باید در اجرای طرح های گردشگری در این منطقه تلاش بیش از پیش داشته باشد.

وی از ایجاد پایگاه نوروزی با تلاش جمعیت هلال احمر در این منطقه برای راهنمایی مسافران نوروزی خبر داد.

سالانه صدها هزار مسافر داخلی و خارجی به كلاردشت سفر می كنند.ك/3

621//402

سرخط اخبار استان‌ها