روزانه 11 هزار بشكه نفت از ميدان نفتي، نفت شهر استخراج مي شود

قصرشيرين – بخشدار بخش مرزي سومار - نفت شهر از توابع شهرستان قصرشيرين گفت: هم اكنون روزانه 11 هزار بشكه نفت از ميدان نفتي 'نفت شهر' استخراج و از طريق خطوط لوله به پالايشگاه كرمانشاه منتقل مي شود.

به گزارش ایرنا، نفت شهر در میان ارتفاعات منطقه مرزی قرار گرفته و بوسیله جاده ای از قصرشیرین و جاده دیگری از سومار به شبكه جاده ای كشور مرتبط می شود این شهر در نخستین روزهای جنگ تحمیلی محاصره و پس از سه روز مقاومت مردم و نیروهای مسلح به اشغال ارتش بعث عراق در آمد و تا پایان جنگ هم در اشغال ارتش بعث باقی ماند تا به ویرانه و تلی از خاك تبدیل شود.

امروز ایجاد زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی به منظور توسعه این منطقه استراتژیك با هدف بازگشت جمعیت به این شهر كه هم اینك خالی از سكنه است، از اهمیت بالایی برخوردار است.

بخش سومار متشكل از 17 روستا و شهر نفت شهر است كه هم اكنون علاوه بر نیروهای نظامی و انتظامی، حدود 500 نفر نیز به صورت ثابت و یك هزار و 500 نفر نیز به صورت سیار در این شهر مرزی سكونت دارند.

این بخش دارای نوار مرزی به طول تقریبی 86 كیلومتر با كشور عراق است و دو رودخانه كنگیر و كنیاكش از این منطقه عبور می كنند.

نفت ‌شهر از توابع این بخش در نقطه صفر مرزی با كشور عراق قرار دارد، این شهر زمانی دارای تاسیسات ‌پالایشگاه و بهره‌ برداری نفت بود ولی در آغاز جنگ تحمیلی همه امكانات شهری و تاسیسات موجود آن ویران‌ شد و از 26 حلقه چاه موجود كه در زمان پیروزی انقلاب اسلامی حدود 18 حلقه آن در تولید نفت فعال ‌بود به جز یك حلقه‌، باقی چاه ها از سوی ارتش متجاوز عراق مسدود شد.

تاسیسات نفتی این منطقه كه در 230 كیلومتری شهرستان كرمانشاه و 60 كیلومتری شهرستان قصرشیرین ‌واقع شده پس از پایان جنگ تحمیلی بصورت موقت بازسازی و در مدار تولید قرار گرفت‌ و اكنون روزانه 11 هزار بشكه نفت از چاه های نفت شهر استحصال و از طریق خط لوله به پالایشگاه كرمانشاه منتقل می شود.

'شیرزاد صیدی' روز سه شنبه همزمان با روز ملی شدن صنعت نفت ایران در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز 29 اسفند، همواره خاطره‌ای غرور آفرین را در حافظه فرزندان آزاده ایران اسلامی زنده می‌كند.

وی اظهار كرد: ملی شدن صنعت نفت، نتیجه تلاش ها و مبارزات خستگی ناپذیر آیت الله كاشانی و دكتر مصدق پیشوای نهضت ملی و ضداستعماری مردم ایران است كه با تصویب لایحه قانونی ملی شدن نفت ایران از سوی مجلس در 29 اسفند 1329، یك پیروزی بزرگ نصیب ملت كرد.

صیدی تصریح كرد: این اقدام منجر به استیفای حقوق از دست رفته مردم ایران در بخش منابع و ثروت های ملی شد و قلب های مشتاقان آزادی و استقلال میهن را شاد كرد.

وی گفت: هم اكنون زیرساخت های لازم در شهر مرزی نفت شهر فراهم شده و مردم نیز كه با شروع جنگ تحمیلی شهر و دیار خود را ترك كردند، اكنون خواستار بازگشت به زادگاه و موطن خود هستند كه امیدواریم بزودی شاهد حضور مردم در این شهر باشیم.

صیدی با بیان اینكه اینك تنها ساكنان این شهر كاركنان خستگی ناپذیر شركت نفت هستند، خاطر نشان كرد: به مناسبت روز ملی صنعت نفت با حضور در جمع كاركنان و پرسنل تاسیسات نفتی این منطقه از زحمات آنان تقدیر به عمل می آید.ك/3

1234/9102

سرخط اخبار استان‌ها