نگاهي به حمام شيخ يكي از آثار ثبت شده تاريخي سلماس

سلماس، اروميه - حمام شيخ سلماس كه امروزه در قالب مجموعه فرهنگي و هنري مورد استفاده قرار مي گيرد يكي از آثار تاريخي منحصر به فرد و بي نظير آذربايجان غربي محسوب مي شود.

این حمام پس از زلزله سال 1309 در زمان حكومت رضاخان در بخش جدید شهر با معماری سنتی ایرانی ساخته شده و بانی آن مرحوم محمد تسوجی است.

این حمام تاریخی در سال 1312 مورد بهره برداری قرار گرفته است.

مساحت این بنای تاریخی 860 مترمربع و آب این حمام از دو نهر جنوبی و غربی شهر تامین می شده و در یك انبار سرپوشیده آب سرد و در آب انبار دیگری آب گرم آماده می شد.

این حمام اولین و قدیمی ترین حمام سلماس پس از زلزله سال 1309 این شهر بوده و ابتدا حمام تسوجی نام داشته و سپس توسط شخصی به نام حاج مجتبی انتظاری معروف به شیخ اداره می شد كه بعدها به حمام شیخ شهرت یافت.

این حمام دارای پلان مستطیل شكل بوده كه 350 سانتیمتر از سطح خیابانی كه در مركز آن واقع شده پائین تر است و دارای دو درب چوبی ورودی از ضلع جنوبی و یك درب از ضلع غربی جهت سركشی به موتورخانه می باشد.

پی حمام از سنگ های معدنی با ملات ماسه و آهك استفاده شده و دیوارهای آن با تلفیق سنگ و آجر به سبك تفلیسی كار شده و در مجموع مصالح به كار رفته در بنا سنگ، آجر، گچ، آهك و ماسه است.

این حمام صرفنظر از قدمت آن به لحاظ معماری ارزشمند بوده و تنها اثر باقیمانده از معماری حمام های سنتی در سلماس است.

حمام شیخ سلماس در سال 1379 به شماره 3475 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این حمام بعد از ثبت در فهرست آثار ملی، با مساعدت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تبدیل به مجموعه فرهنگی و هنری و نمایشگاه آثار مردم شناسی شده است.

در حال حاضر در این مكان تاریخی، نمایشگاه هنری 50 هنرمند سلماسی با مجموع 400 اثر هنری تا پایان فروردین ماه در معرض عموم قرار گرفته شده است.

7127/581