از كمك به خانه‌تكاني تا موتورسواري رييس جمهوري/ توصيه هاي احمدي ن‍ژاد به رانندگان در آستانه سفرهاي نوروزي

تهران - رييس جمهوري شامگاه دوشنبه در برنامه تلويزيوني 'سفر به خير' با بيان اينكه بخشي از رانندگان در كشور راننده خوبي نيستند، افزود: اما ملت ايران از هوش لازم براي رانندگي خوب برخوردارند و ضروري است در رانندگي تمركز، دقت و آرامش داشته باشند.

به گزارش گروه شب ایرنا، محمود احمدی‌‎نژاد در این برنامه تلویزیونی با بیان اینكه خوشبختانه حوادث رانندگی رو به كاهش است، افزود: در 8 سال گذشته میزان حوادث رانندگی و همچنین تلفات ناشی از آن بالا بود اما با اجرای برخی برنامه‌ها، این میزان همچنان رو به كاهش است.

وی ادامه داد: متاسفانه حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن در همه جهان خسارت های زیادی را به ملتها وارد می كند بطوری كه زیان های مالی آن بخش زیادی از تولید ملی را به خود اختصاص داده است.

رییس جمهوری با یادآوری آمار 28 هزار كشته در سال بر اثر حوادث رانندگی در كشور، این میزان را بسیار زیاد دانست و گفت: كشته شدن یك نفر هم در اثر حوادث رانندگی زیاد است.

وی به اقدامات و برنامه‌های مختلفی كه برای افزایش 'امید به زندگی' در كشور و جهان می‌شود اشاره و خاطرنشان كرد: در حالی كه تلاش‌های زیادی برای افزایش امید به زندگی در كشور می‌شود، اما حوادث رانندگی و تلفات ناشی از آن ضمن صدمات و هزینه‌های مالی زیاد، این امید به زندگی را كاهش می دهد.

احمدی نژاد افزود: برای كاهش میزان حوادث و تصادف‌های رانندگی و تلفات ناشی از آن، با همكاری بخش‌های مختلف همچون راهنمایی و رانندگی، هلال احمر و اورژانس، علت‌ها و سهم هر كدام از این بخشها در این حوادث را مشخص و از چند جبهه تصمیم‎گیری لازم برای انجام راهكارهای كاهش حوادث و تلفات رانندگی اتخاذ شد.

رییس جمهوری با بیان اینكه بررسی‌ها نشان داد مهمترین علل حوادث رانندگی در كشور 'عامل انسانی' است، گفت: حل این مساله نیازمند آموزش، فرهنگ‌سازی و كنترل‌های پلیس راهور است.

وی ضمن تمجید از عملكرد پلیس در این زمینه، خاطرنشان كرد: مردم نیز پاسخ خوبی به آموزش‌های پلیس در رعایت قوانین دادند. این مساله سبب شد تا فرهنگ رانندگی در كشور در مدت 7 سال با سرعت بالا تغییر كند.

وی افزود: در كنار این اقدامات، ارتقاء استانداردهای تولید خودرو از سوی تولیدكنندگان و همكاری موسسه استاندارد، نیروی انتظامی و ... سبب شد تا شاهد كاهش حوادث و تلفات رانندگی باشیم.

احمدی‌نژاد، توسعه قطارها و اتوبوسرانی و شناسایی و اصلاح نقاط حادثه‌خیز در هزاران كیلومتر از جاده‌های كشور را از دیگر اقداماتی بیان كرد كه سبب جلوگیری از افزایش حوادث و تلفات رانندگی در كشور شده است.

وی یادآورشد كه سالانه در كشور بیش از یك هزار و 200 كیلومتر جاده‌سازی می‌شود، افزود: حمل و نقل و رفت و آمد همچون زندگی، حد و پایانی ندارد و خواسته‌های مردم همسو با خودروها جدید، تغییر می‌كند.

رییس جمهوری اظهار امیدواری كرد كه در مدت پنج سال برنامه پنجم توسعه، كشور از نظر توسعه حمل و نقل و شبكه جاده‌ای، متناسب با وضعیت موجود و به روز باشد.

رییس جمهوری درباره برخی از حوادث رانندگی كه در این برنامه پخش شد، نیز گفت: این تصاویر نشان داد كه سقوط با یك غفلت كوچك در زندگی آغاز می‌شود؛ برخی اوقات انسان‌ها فرصت جبران خطاها را دارند اما در بسیاری از حوادث رانندگی این فرصت دیگر پیش نمی‌آید.

*** كیفیت خودروهای تولیدی در كشور به روز نیست

احمدی‌نژاد در ادامه با بیان اینكه كیفیت خودروهای تولیدی در كشور نسبت به سال‌های گذشته تغییر مثبتی داشته است، افزود: با این وجود در بخش زیادی از تولید خودرو ، كیفیت آنها به روز نیست.

وی خاطرنشان كرد: نسبت به وضع موجود راضی نیستم و به عنوان یك مسوول نباید قبل از رسیدن به نقطه مطلوب رضایت داشته باشم.

وی بهترین شرایط را زمانی دانست كه مردم دارای خودرویی ایمن و برخوردار از تجهیزات باشند و حادثه رانندگی رخ ندهد.

رییس جمهوری با تاكید بر اینكه ضروری است تغییر رفتار و فرهنگ‌سازی را جدی بگیریم،گفت: تغییر رفتار كار بسیار سختی است بطوری كه در برخی كشورها، فرهنگ‌سازی با دشواری و فشار بسیار سنگین نهادینه می‌شود، بطور نمونه مبلغ جریمه‌ها در برخی كشورها چندین برابر ایران است و محرومیت‌های سنگینی نیز برای رانندگان متخلف در نظر گرفته می‌شود.

وی از مردم ایران به عنوان مردمانی فرهنگ‌پذیر و صمیمی توصیف كرد كه در برنامه‌های اجتماعی مشاركت فعالی دارند.

رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسش مجری درباره برخورد با رانندگان پرخطر در مسیرهای پرتردد نیز گفت: كسی كه مسوول صیانت از جان مردم از جمله خود آن راننده است نباید كوتاهی كند.

مجری برنامه نظر ریس جمهوری را درباره رانندگی خانم‌ها و آقایان پرسید كه احمدی‌نژاد در پاسخ با بیان اینكه از نظر ایمنی خانم‌ها بهتر رانندگی می‌كنند، گفت: در مجموع خانم‌ها از همه نظر در كارها دقیق‌ترند و به خاطر همین مساله خداوند مسوولیت‌های مهمی برعهده آنها قرار داده است.

وی افزود: در رانندگی فقط جسارت حادثه خلق نمی‌كند بلكه احتیاط بیش از حد نیز سبب بروز حادثه می‌شود؛ برخی خانم‌ها بیش از حد احتیاط می‌كنند كه این منجر به بروز مشكلاتی می‌شود.

احمدی‌نژاد خاطرنشان كرد: آمارها نشان می‌دهد به نسبت تعداد خانم‌ها و آقایانی كه در كشور رانندگی می‌كنند، خانم‌ها كمتر سبب بروز حوادث می‌شوند.

*** حمل‌ونقل نیاز به مدیریت و هماهنگی یكپارچه دارد

رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسش مجری درباره ضرورت‌ها و اهداف ایجاد شورای عالی حمل‌ونقل و ایمنی كشور نیز بر ثابت نبودن سازماندهی اجتماعی یا نظام اداری اشاره و خاطرنشان كرد: 50 سال پیش، متناسب با نیازها، وظایف و اختیارات دستگاه‌ها، یك نظام اداری ایجاد شد.

وی یادآورشد: در حال حاضر با تغییر ناوگان حمل‌ونقل، حجم جابه‌جایی‌ها نیز در كشور افزایش یافته بطوری كه روزانه بیش از 14 میلیون سفر در تهران و سالانه نزدیك به 600 میلیون نفر سفر در سطح كشور انجام می‌شود.

وی افزود: حمل‌ونقل یك پدیده است اما نهادها و سازمان‌های متولی مدیریت ترافیك و حمل‌ونقل با وظایف و اختیارات مجزا، بطور جداگانه عمل می‌كنند.

به گفته وی، كسانی كه می‌خواهند حوزه حمل‌ونقل را كنترل كنند باید هماهنگ باشند از این رو شورای عالی حمل‌ونقل می‌خواهد این هماهنگی و هم‌راستایی را ایجاد كند.

وی با یادآوری اینكه شورای عالی حمل و نقل و ایمنی كشور برنامه‌های كلان ایمنی را تصویب و بر نحوه اجرای صحیح این برنامه‌ها نظارت دارد، گفت: رییس جمهوری ریاست این شورا را برعهده دارد و مصوبات این شورا برای همه دستگاه‌ها لازم‌الاجراست.

** راهكار برای بیمه‌ها در جهت كاهش تصادفات و افزایش سوددهی

رییس جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسش مجری برنامه درباره هزینه‌های كلان بیمه در بخش رانندگی در كشور نیز گفت: اقتصاد كشور دولتی بوده و این یعنی همه توقعات از دولت است و حتی بیمه‌ها كه باید نهاد مستقل و خودكفا باشند، از دولت پول می‌گرفتند.

وی افزود: وقتی سیستم اقتصاد دولتی است، دستگاه‌ها هزینه می‌كنند و برای آنها میزان هزینه مهم نیست اما خوشبختانه به مرور در حال حركت به سوی اقتصاد مردمی یا نگاه درست اقتصادی به فعالیت‌های اقتصادی هستیم.

احمدی‌نژاد ادامه داد: در حال حاضر بیمه‌ها از بیمه‌شوندگان پول می‌گیرند و در ازای آن هزینه می‌دهند اما وقتی میزان خسارت افزایش یابد، باید هزینه‌های دریافتی از مردم را بالا ببرند كه در این صورت بخشی از مشتریان را از دست می‌دهند و یا آنكه باید خسارت و ضرر بدهند.

به اعتقاد رییس جمهوری، بیمه‌ها باید حوزه نگاه خود را گسترش داده و عوامل تولید خسارت را شناسایی و در آن حوزه سرمایه‌گذاری كنند. بطور نمونه باید تلاش و سرمایه‌گذاری كنند كه عوامل تصادف‌هایی كه موجب پرداخت خسارت می‌شود كاهش یابد تا در ازای آن سود بیشتری نصیب آنها شود.

وی افزود: در حال حاضر 10 هزار كیلومتر جاده در كشور وجود دارد كه 80 درصد تصادفات در آنها رخ می‌دهد، براین اساس اگر بیمه‌ها در دو طرفه كردن این جاده‌ها سرمایه‌گذاری كنند و مشخصات هندسی آنها بالا رود، تصادفات كاهش می‌یابد.

احمدی‌نژاد گفت: اگر بیمه‌ها در این بخش مایل به سرمایه‌گذاری نباشند، می‌توانند در امر كنترل و گشت پلیس (در قالب قرارداد با راهنمایی و رانندگی) سرمایه‌گذاری داشته باشند زیرا این امر در كاهش تصادفات بسیار موثر است.

رییس جمهوری خاطرنشان كرد: بیمه‌ها علاوه بر سرمایه‌گذاری در امر زیرساخت‌ها و كنترل ترافیك، در حوزه فرهنگ‌سازی نیز می‌توانند سرمایه‌گذاری كنند كه البته امری زمان‌بر است.

وی در ادامه گردش مالی بیمه در بخش رانندگی را بیش از 6 هزار میلیارد تومان ذكر كرد و گفت: تضمین می‌دهم اگر 2 هزار میلیارد تومان در حوزه كنترل پلیس سرمایه‌گذاری كنند، خسارت‌ها بیش از میزان سرمایه‌گذاری آنها كاهش یابد.

*** از كمك به خانه‌تكانی تا موتورسواری رییس جمهوری

در این برنامه خبری، مجریان برنامه پرسش‌های مختلفی از زندگی شخصی رییس جمهوری مطرح كردند كه آقای احمدی‌نژاد نیز پاسخ‌های كوتاهی به آنها دادند.

رییس جمهوری در پاسخ به پرسش مجری برنامه كه آیا تاكنون موتور داشته و یا سوار شده است، گفت: در سال‌های 55 و 56 موتور داشتم. البته با گواهینامه. موتور را در سال 59 برای تأمین هزینه ازدواجم فروختم.

مجری خانم برنامه از آقای احمدی‌نژاد پرسید كه آیا به همسرش در خانه تكانی كمك نیز كرده است؟ رییس جمهوری پاسخ داد: تا جایی كه امكان داشته، كمك كرده‌ام.

وی همچنین اظهار داشت كه آخرین سفری كه با خودروی شخصی به مسافرت رفته و خود رانندگی را برعهده داشته ، 9 سال پیش و طولانی ترین زمان رانندگی، سفر به مشهد مقدس بوده است.

احمدی‌نژاد اضافه كرد: در رانندگی، جریمه و دچار تصادف و حادثه نشده اما خود شاهد حوادث مختلف رانندگی از جمله تصادف‌های منجر به فوت بوده است.

رییس جمهوری به برخی كلماتی كه مجری برنامه مطرح كرد، اینگونه پاسخ كوتاه داد:

قانون: نظم و سلامتی

سفر: نشاط ، سرزندگی، تجربه و زیبایی

همسر: همه زیبایی و امید و عشق و در یك كلام همه زندگی

جریمه: تلخ و شیرین

رانندگی: ضرورت و البته نشاط‌آور و لذت‌بخش

جاده: راه، رسیدن، همه چیز از راه است و طی كردن

احمدی نژاد در پایان عید نوروز را به همه ملت ایران تبریك گفت و افزود: نیازی به سفارش به رانندگان در سفرهای نوروزی نیست اما باید به این مساله توجه كرد كه هركاری در زندگی انجام می‌شود، باید آن كار در خدمت ما باشد زیرا سلامت جسم و روح مهم است و در رانندگی باید مراعات كنیم كه نتیجه آن به نفع ما باشد.

شبد**2023** 3404