درختان در اردبيل به شكوفه نشستند

اردبيل – اكثر درختان در منطقه اردبيل در يك پديده كم سابقه در واپسين روزهاي زمستان به شكوفه نشسته اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ به شكوفه نشستن درختان در این فصل از سال در اردبیل كه از نقاط بسیار سردسیر ایران زمین است پدیده كم سابقه ای است كه باعث شگفتی و در عین حال نگرانی ساكنان به خصوص كشاورزان و باغداران شده است.

شكوفه دادن درختان در اردبیل به خاطر استقرار هوای به شكل نسبی گرم در این منطقه به وقوع پیوسته است و در چند روز گذشته بیشینه دمای هوا در ایستگاه مركزی اردبیل به 24 درجه سلسیوس (سانتیگراد) بالا صفر رسید.

ساكنان اردبیل از حدود یك هفته قبل شاهد وزش باد گرم بطور نسبی شدید از جانب جنوب غرب هستند كه تشدید سرعت وزش آن گاهی سبب شكسته شدن شاخه های كوچك درختان و آنتن های تلویزیون و از جا كنده شدن تابلوها و بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر شده و به علت بلند كردن موجی از گرد و غبار و دانه های شن به هوا تردد رهگذران پیاده و سواره را با مشكل روبرو كرده است.

این باد كه ساكنان بومی منطقه آن را گرمیج می نامند اغلب در نیمه دوم سال و به خصوص در اسفند ماه در قسمت مركزی استان اردبیل می وزد.

ساكنان باتجربه اردبیل براین باورند كه در پی توقف باد گرمیج موجی از هوای سرد و برفی منطقه را در برمی گیرد.

در واقع اغلب چنین هم هست و به شكوفه نشستن درختان در اردبیل درحالیست كه هواشناسی اردبیل با صدور اطلاعیه ای درباره نفوذ موجی از هوای سرد و برفی در ساعات آینده و از عصر امروز (دوشنبه) به منطقه هشدار داده است و بیم آن می رود كه با رسیدن سرمای هوا به منفی چندین درجه و یا ریزش سنگین برف شكوفه های درختان زیان ببینند.

اردبیل و قسمت مركزی این استان به خاطر قرار گرفتن در مسیر سامانه ها و جریانهای جوی گوناگون از شرایط اقلیمی و هوایی بسیار متغیر و متفاوتی در مقایسه با سایر نقاط كشورمان برخوردار است.

ریزش سنگین برف و رسیدن دمای هوا به منفی 28 درجه در 28 اسفند ماه در بعضی از سالهای استثنایی در اردبیل سابقه دارد.

درختان در این شهرستان در سالهای معمول از اواسط و یا حداكثر از اوایل اردیبهشت ماه به شكوفه می نشینند.

592

سرخط اخبار استان‌ها