فعاليت هاي معاونت امور هنري وزارت ارشاد در ايام نوروز تشريح شد

تهران - سرپرست مركز هنرهاي تجسمي معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، فعاليت هاي اين معاونت در ايام نوروز را تشريح كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، '‌اصغر امیرنیا' روز دوشنبه در نشست خبری گفت: نوروز به عنوان جشن بزرگ ایرانیان، از باشكوه ترین مراسم سور در جهان به شمار می رود.

وی افزود: 36 كشور در جهان، نوروز باستانی و ایرانی را جشن می گیرند كه از این تعداد، 14 كشور از اول تا هشتم فروردین ماه به مناسبت فرارسیدن عید نوروز تعطیل هستند.

امیرنیا با اشاره به آنكه عید باستانی نوروز بازتاب دهنده هویت ملی ایرانیان است، ادامه داد: در فرهنگ شیعی، اعتقاد بر آن است كه حضرت مهدی(عج) در این ایام ظهور خواهد كرد و از این حیث، ‌جشن نوروز هم از نظر ملی و هم از دیدگاه مذهبی برای ما دارای ارزش های فراوانی است.

سرپرست مركز هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت ارشاد همچنین نوروز را به خاطر ویژگی های منحصر به فرد، بهترین زمان برای سامان دادن به برنامه های فرهنگی و هنری عنوان كرد و ادامه داد: معاونت امور هنری وزارت ارشاد در تعطیلات نوروز 1392 فعالیت های متنوعی را در سه حوزه موسیقی، تجسمی و هنرهای نمایشی تدارك دیده است.

وی گفت: در بخش هنرهای نمایشی، شاهد اجرای نمایش های خیابانی در سطح فضاهای باز، پارك ها و بوستان های سراسر كشور خواهیم بود و همچنین همزمان با برگزاری كاروان 'راهیان نور' و بازدیدكنندگان مناطق جنگی، نمایش های میدانی با محتوای نوروز، ‌دفاع مقدس و مبانی معنوی و اسلامی اجرا می شود.

امیرنیا همچنین به برگزاری نمایش های موزیكال، ‌عروسكی و نوروزخوانی در تهران و در اطراف مجموعه تئاتر شهر، ‌خانه هنرمندان، و میادینی چون آزادی و امام حسین(ع) و بوستان های 'لاله' و 'نیاوران' اشاره كرد و افزود: این برنامه های نمایشی با دو محور جشن نوروز و آثار متناسب با ایام فاطمیه تدارك دیده شده است تا بتواند سلایق متنوع مخاطبان را متناسب با فضای و زمان اجرایی اقناع كند.

سرپرست مركز هنرهای تجسمی معاونت امور هنری وزارت ارشاد، در تشریح فعالیت های حوزه تجسمی، به برگزاری برنامه های این حوزه در 20 استان و 95 شهرستان اشاره كرد و گفت: برپایی نمایشگاه عكس، پوستر، خوشنویسی و برپایی كارگاه های آموزشی و همچنین نمایشگاه های ویژه عكس و هنرهای قرآنی در ایام فاطمیه از جمله فعالیت های صورت گرفته در حوزه هنرهای تجسمی در ایام نوروز خواهد بود.

وی ادامه داد: در حوزه موسیقی نیز شاهد اجرای كنسرت های مختلف موسیقی ملی،‌ نواحی و آیینی در سه روز نخست فروردین ماه در دو شكل میدانی و صحنه ای خواهیم بود و موسیقی نواحی - آیینی قشقایی، بختیاری، گیلكی،‌ مازندرانی، خوزستان و بوشهری نیز به اجرا می رسند.

در ادامه این نشست، دبیر ویژه برنامه های نوروزی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: معاونت امور هنری در راستای فرهنگ ایرانی و اسلامی و در ایام نوروز با برپایی برنامه های مختلف هنری در حوزه آیین های ایرانی تلاش می كند تا فضایی شاد و منطبق با حال و هوای عید را برای عموم مخاطبان فراهم آورد.

'فرهود جلالی' ادامه داد: همچنین این معاونت متناسب با ایام معنوی دهه فاطمیه در نوروز تلاش كرده است تا بخشی از فعالیت های خود را به برنامه های مذهبی و آیینی اختصاص دهد تا عموم مخاطبان بتوانند با این برنامه ها در تمامی ایام تعطیلات ارتباط برقرار كنند.

وی به برگزاری كنسرت های موسیقی در دو شكل میدانی و صحنه ای اشاره كرد و افزود: گروه موسیقی 'لیان' ویژه موسیقی نواحی جنوب كشور، گروه 'اوستا' در تالار وحدت،‌ ‌گروه 'چهل دف' در برج آزادی به همراه سایر گروه های موسیقی نواحی كشور، در ایام نوروز به صحنه خواهند رفت.

'شهرام نوشیر' مدیر بخش نمایش های میدانی و خیابانی ویژه برنامه های نوروزی معاونت امور هنری وزارت ارشاد نیز با اشاره به اجرای نمایش های متنوع در پنج استان مرزی و درگیر هشت سال جنگ تحمیلی برای گروه های راهیان نور گفت: 45 نقطه مرزی و شهری در استان های آذربایجان غربی، خوزستان، كردستان، ایلام و كرمانشاه برای اجرای نمایش های میدانی مشخص شده اند و تلاش می كنیم تا از تمام ظرفیت های موجود در این استان ها برای ارائه بهترین اجراهای عمومی بهره ببریم.

ویژه برنامه های نوروزی معاونت امور هنری وزارت ارشاد از اول تا 14 فروردین ماه در سراسر كشور برگزار خواهد شد.

فراهنگ(3) ** 9266 ** 9173 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ