مرزهاي رسمي پرويزخان و خسروي اول و  دوم فروردين تعطيل است

قصرشيرين - فرماندار قصرشيرين گفت: مرزهاي رسمي پرويزخان و خسروي در روزهاي اول و دوم فروردين سال 92 براي صادرات كالا و محموله هاي صادراتي به كشور عراق تعطيل است.

'حسین پروین' روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مرزهای خسروی و پرویزخان فقط در این دو روز از سال آینده و برای صادرات كالا تعطیل است و از روز شنبه سوم فروردین دوباره فعالیت اقتصادی در این مرزها آغاز می شود.

وی تصریح كرد: با توجه به اینكه روز چهارشنبه آخرین روزكاری سال است و از طرف دولت نیز این روز تعطیل اعلام شده لذا فعالیت صادراتی در مرزهای پرویزخان و خسروی در این روز (30 اسفند) نیز تعطیل خواهد بود.

پروین اظهار كرد: در روزهای اول و دوم فروردین سال 92 تردد مسافر به قصد گردشگری به اقلیم كردستان عراق و تردد زوار به صورت كاروانی و تحت پوشش سازمان حج و زیارت به عتبات عالیات از مرز خسروی كماكان انجام می شود.

وی گفت: اعزام انفرادی زوار از مرز خسروی و پرویزخان همچنان ممنوع است، بنابراین تردد افرادی كه به قصد زیارت از طریق مرز پرویزخان به اقلیم كردستان سفر می كنند تا از آنجا به شهرهای مذهبی عراق عزیمت كنند ممنوع بوده و تبعات منفی همچون دستگیری و بازداشت آنان را در این كشور بخاطر ورود غیر مجاز بدنبال دارد.

فرماندار قصرشیرین یادآور شد: تردد از مرز پرویزخان فقط برای كسانیكه به قصد گردشگری عازم شهرهای اقلیم كردستان عراق هستند مجاز است در غیر این صورت تخلف محسوب می شود و با متخلفان هم در كشور عراق و در ایران برخورد قانونی خواهد شد.

شهرستان قصرشیرین دارای دو مرز رسمی و فعال خسروی و پرویزخان است كه روزانه بیش از یك هزار دستگاه كامیون و تریلر حامل انواع كالا، از مرز پرویزخان به شهرهای اقلیم كردستان عراق صادر می شود و حدود هفت هزار تاجر، پیله ور، كوله بر، كارگر، راننده و نیروی خدماتی و انتظامی در این مرز فعالیت می كنند.

مرز خسروی نیز بعنوان نزدیكترین نقطه از ایران اسلامی به كربلای معلی در مسافت 20 كیلومتری شهر قصرشیرین قرار گرفته است این مرز با داشتن بزرگترین پایانه بین المللی زمینی خاورمیانه روزانه ظرفیت جابجایی 10 هزار زائر را دارد، در این پایانه هم اكنون دو خط مخصوص صادرات كالا و دو خط مخصوص تردد زائر و مسافر فعال است.ك/3

1234/9102

سرخط اخبار استان‌ها