هندبال 91؛ فدراسيوني ناكام با روند رو به رشد اتاق هاي خالي

تهران - فدراسيون هندبال در سال جاري شاهد اتفاق هاي ريز و درشت فراواني بوده است كه جدا از نتايج ضعيف، افزايش انتقادها و بي اخلاقي ها، هر روز بر تعداد اتاق هاي خالي اين فدراسيون به دليل استعفاي مسوولان كميته ها افزوده شده است.

به گزارش ایرنا، 'جلال كوزه گری' و همكارانش دو سال پیش فدراسیونی را در اختیار گرفتند كه با كسب عنوان نایب قهرمانی آسیا، بهترین نتیجه تاریخ خود را بدست آورد.

آنان كه سال 90 را با شكست های پی در پی در سطح ملی به پایان برده بودند به دنبال آن بودند با كسب نتایج خوب در رده های سنی نوجوانان و جوانان در هر دو قسمت مردان و زنان به منتقدان خود ثابت كنند كه ورزش فراز و فرودهای زیادی دارد و سال 91 برخلاف سال قبل خواهد بود.

حال آنكه تیم جوانان ایران با ناكامی در شروع سال جدید نشان داد كه 'سال نیكو از بهارش پیداست.'

متاسفانه در شش ماه نخست سال 91، ناكامی ها یكی پس از دیگری نمود پیدا كردند تا كام هندبال دوستان، تلخ تر از سال قبل شود.

** جوانان آغازگر ناكامی ها

اولین برنامه پیش رو فدراسیون هندبال، آماده سازی تیم جوانان ایران برای اعزام به مسابقات كسب سهمیه جهانی بود. این اردو از روز 15 فروردین ماه سال 91 زیر نظر عزت الله رزمگر سرمربی تیم جوانان آغاز شد.

تیم هندبال جوانان ایران كه با هدایت محمدنقی ناری سرمربی مستعفی به مقام سومی آسیا دست یافته بود، در سال 91 در سیزدهمین دوره مسابقه های هندبال قهرمانی جوانان آسیا با هدایت رزمگر نه تنها دیگر رنگ مسابقات جهانی را ندید، بلكه به مقامی بهتر از ششمی دست نیافت و سه رده در رده بندی آسیا سقوط كرد.

رزمگر با این نتیجه از سمت خود استعفاء كرد.

** محسن طاهری با هشتمی، كار خود را در نوجوانان به پایان برد

پس از جوانان، نوبت به نوجوانان رسید تا روند ناكامی هندبال ایران را تكمیل كنند هر چند كه بعدها برخی از مسوولان فدراسیون هندبال در اظهارت غیررسمی مدعی شدند برخی از بازیكنان با خط گرفتن از برخی از استان ها در طول مسابقات بازی نكردند اما این موضوع هیچگاه ثابت نشد.

محسن طاهری سرمربی لرستانی و بااخلاق هندبال ایران كه با روی كار آمدن جلال كوزه گری به عنوان رییس فدراسیون هندبال، فرصت سرمربیگری تیم نوجوانان را پیدا كرده بود، انگیزه فراوانی برای ثابت كردن خود داشت، مخصوصا كه در سال 90 نتوانسته بود سهمیه مسابقات جهانی را بدست آورد و دلیل آن را زمان اندك سرمربیگری خود در رده سنی نوجوانان می دانست.

وی در سال 91 امتحان خود را پس داد و نشان داد هنوز خیلی مسایل است كه باید یاد بگیرد تا بتواند سرمربی توانمندی باشد چرا كه تیم هندبال نوجوانان ایران با هدایت او پس از شكست های متوالی در بازی‌ های آخر خود در پنجمین دوره رقابت ‌های آسیایی مقابل تیم ‌های بحرین، كره‌ جنوبی و عربستان برای كسب عنوان هفتمی مقابل سوریه قرار گرفت و مغلوب این تیم شد و به عنوان هشتمی رسید تا در این رده نیز سه پله سقوط را تجربه كنیم و نوجوانان مان جهانی نشوند.

شش ماه نخست را می توان فصل استعفاهای هدفمند در فدراسیون هندبال دانست چرا كه مربیان رده های سنی پایه پس از ناكامی برای كاهش فشار انتقادها بلافاصله خبر از استعفای خود دادند هر چند كه آخر معلوم نشد رییس فدراسیون هندبال، این استعفاها را پذیرفته یا خیر!

ناكامی بزرگسالان ایران در مسابقات كسب سهمیه المپیك و جام ملت های آسیا در اواخر سال 90 و نتایج ضعیف رده های سنی پایه هندبال ایران برخلاف چند سال گذشته در سال 91 باعث شد كارشناسانی كه معتقد بودند باید به كادر جدید مدیریتی فدراسیون فرصت داد به اعتراض به عملكرد مدیریتی در این فدراسیون بپردازند.

یكی از سرشناس ترین این افراد ابوالحسن مهدوی ناظر كمیته ملی المپیك بود كه مورد وثوق اكثریت اهالی هندبال است، او بارها به رغم اینكه مسوولان فدراسیون هندبال می خواستند موضعی بی طرف بگیرد، از عملكرد مدیریتی و روزمرگی فدراسیون انتقاد كرد و اظهار داشت این شرایط هندبال ایران را به نابودی می كشد.

مسوولان فدراسیون هندبال با افزایش انتقاد كارشناسان و پیشكسوتان تلاش كردند میان خود و آنان آشتی برقرار كنند، از این رو جلسه ای با دعوت از پیشكسوتان بدون دعوت از اصحاب رسانه برگزار شد كه بسیاری از اهالی هندبال از جمله كیوان صادقی در آن شركت نكردند و برخی دیگر با شركت در این نشست، عملكرد مسوولان فدراسیون هندبال را به باد انتقاد گرفتند و خواستار كناره گیری كوزه گری شدند.

** افزایش مشكلات مالی

با افزایش مشكلات مالی درفدراسیون هندبال، مسوولان تلاش كردند پای علاقه مندان متمول به این ورزش را به پست های مدیریتی فدراسیون باز كنند.

حسن زیدی از جمله افرادی بود كه گفته می شد سرمایه هنگفتی داشته و دوست دارد بخشی از پول خود را در هندبال هزینه كند. وی حتی در چند ماه نخست، هزینه های اعزام تیم های نوجوانان و جوانان را برعهده گرفت و به نوعی حامی مالی فدراسیون شد!

مسوولان فدراسیون هندبال برای ادامه این روند، پست مدیر تیم های ملی را به وی واگذار كردند موضوعی كه باعث برافروختگی برخی ازاعضای خانواده هندبال شدومحمدنقی ناری، هادی خلیلی، كیوان صادقی و ... در گفت و گو با رسانه ها به انتقاد از این كار پرداختند.

ناری در یك اظهارنظر اعلام كرد بهتر است پست های فدراسیون به مناقصه گذاشته شود تا افراد پولدارتری به فدراسیون هندبال بیایند!

** ناكامی باشگاه های ایران در آسیا و غیبت سپاهان اصفهان

اواسط سال 91، طبق تقویم كنفدراسیون هندبال آسیا، مسابقات باشگاهی در دستور كار قرار گرفت، تیم های فولادمباركه سپاهان اصفهان و ثامن الحجج سبزوار نمایندگان ایران در این رقابت ها بودند.

سپاهان در گیرودار مشكلات مالی تصمیم گرفت از حضور در این مسابقات كناره گیری كند و فقط ثامن حاضر به رفتن به مسابقات شد.

** جامی كه یك هفته پس از پایان لیگ صاحب خود را یافت

لیگ برتر هندبال ایران نیز برخلاف وعده مسوولان با تاخیر آغاز شد و در چند هفته نخست اكثر بازی ها به تعویق افتاد.

جدا ازحاشیه های فراوان از قبیل كتك كاری و ضرب و شتم بازیكنان و داوران، بسیاری از تیم ها در اعتراض به عملكرد داوران، مسابقات را نیمه كاره رها می كردند.

شهرداری ارومیه ازجمله تیم هایی بود كه چند هفته مانده به پایان لیگ از هندبال كنار كشید.

با وجود پایان یافتن لیگ و قهرمانی ثامن الحجج مشهد، مسوولان فدراسیون اعلام كردند كه هنوز قهرمان مشخص نشده است چرا كه احتمال داردسپاهان اصفهان یكی ازپرافتخارترین تیم های ایران را به دلیل بازی نكردن درمسابقه آخرازلیگ كناربگذارند و در این صورت تیم دوم عنوان قهرمانی را از آن خود خواهد كرد.

این اتفاق یك هفته پس از پایان لیگ برتر و در پایان نشست كمیته انضباطی، جنبه عملیاتی به خود گرفت و سپاهان از لیگ 91 اخراج شد.

درلیگ امسال، برخی تیم ها به دلیل تغییر مكرر حامیان مالی بارها با نام های متفاوت در رقابت ها شركت كردند.

لیگی كه با 10تیم آغازبه كار كرد، سرانجام با 8 تیم و قهرمانی ثامن الحجج سبزوار به پایان رسید و مسوولان سپاهان اصفهان اعلام كردند احتمالا در لیگ آینده شركت نخواهند كرد.

** می آبادی آغازگر دور جدید استعفاها در فدراسیون هندبال

بااتمام لیگ، نوبت به دور تازه استعفا در كمیته های فدراسیون هندبال رسید.فرامرزمی آبادی رییس هیات هندبال استان اصفهان كه یك ماه پیش از پایان لیگ با هدف برقراری آشتی میان مسوولان فدراسیون هندبال وهیات هندبال استان اصفهان به سمت مدیرسازمان تیم های ملی منصوب شده بود و به دلیل حضور درپستی كه سررشته ای ازآن نداشت، منتقدان زیادی پیداكرده بود، پس از اتفاقات روزهای آخر در لیگ از سمت خود استعفا كرد.

وی مدتی بعد اعلام كرد به دلیل دخالت رییس فدراسیون در امور لیگ و لغو آرای پی در پی كمیته انضباطی درخصوص برخی ازمربیان و بازیكنان خاطی در طول لیگ توسط كوزه گری، از سمت خود استعفاء كرده است.

علیرضا سلیمانی رییس كمیته داوران فدراسیون هندبال نیز چند روز پیش ترجیح داد با توجه به فشارهای وارده به این كمیته از سوی باشگاه ها از سمت خود كناره گیری كند.

پیش از وی نیزعلی حبیبی یكی ازمربیان مورداعتمادوعلاقه جلال كوزه گری دراعتراضی خاموش به عملكرد فدراسیون هندبال از نمایندگی مربیان در كمیته فنی استعفا داد.

حبیبی هدایت تیم هندبال ثامن الحجج مشهد در لیگ برتر امسال را برعهده داشت كه پیش از مسابقه آخر تیمش در شهر مشهد، از سوی فدراسیون اعلام شد بازیكنانش حق ندارند جام قهرمانی را بالای سر ببرند.

هر چند حبیبی و شاگردانش پس از پایان مسابقه، جشن قهرمانی گرفتند و جام را بالای سر بردند اما چند روز بعد همانطور كه اشاره شد فدراسیون هندبال، ثامن سبزوار را قهرمان لیگ معرفی كرد.

اقدامی كه باعث شدمتحدان اندك رییس فدراسیون هندبال نیز علیه وی به اظهارنظر بپردازند و عملكرد فدراسیون را به باد انتقاد بگیرند.

** روند استعفا در هندبال از كجا شروع شد؟

روند استعفا در فدراسیون هندبال از دو سال پیش و با استعفای یكی از اعضای این خانواده بعد از حدود 18 سال آغاز شد.

محمدنقی ناری سرمربی تیم هندبال جوانان ایران از نخستین كسانی بود كه در زمان پرواز این تیم به یونان، از سمت خود استعفا كرد.

پس از او، هادی خلیلی كه بیش از سه پست در فدراسیون هندبال داشت، به یكباره عطای كار را به لقایش بخشید و به منتقد سرسخت كوزه گری تبدیل شد.

علی حیات پور رییس كمیته مسابقات فدراسیون هندبال، آخرین فردی است كه چندروز مانده تا پایان سال از سمت خود استعفا كرده است.

وی در گفت و گو با ایرنا، دلیل كناره گیری خود را موفق نبودن كوزه گری و خودش در هندبال عنوان كرده واظهارداشته به رییس فدراسیون هندبال كه از دوستان قدیمی من است هم توصیه كرده ام كه از این سمت استعفا دهد چرا كه برخی اوقات انسان ها باكناررفتن، نام نیكی از خود به یادگار می گذارند چرا كه ما هركار كه می كنیم نتیجه نمی گیریم پس بهتر است سكان را به دست دیگران بدهیم شاید موفق شوند.

برخی از پست های فدراسیون هندبال در طول دو سال اخیر بیش از سه مسوول داشته است كه از جمله این پست ها می توان به كمیته روابط عمومی اشاره كرد كه حسین دانش، میلاد اسلامی و مهدی واعظی را در طول دو سال به خود دیده است.

برخی دیگر از كمیته ها یا در بیشتر فصول مسوول نداشته اند و یا به صورت نامحسوب اداره می شدند مثل پست دبیری فدراسیون هندبال كه مرادی بدون تاییدحكمش حدود یك سال در فدراسیون رفت و آمد می كرد و می خواست هندبال خیابانی را در ایران راه اندازی كند.

می توان گفت تنها بخشی كه در زمان كوزه گری تغییر چندانی نداشته، پست نایب رییسی زنان فدراسیون هندبال است.بخشی كه با انتقاد كارشناسان مواجه شده است.

آنان معتقدندپول هایی كه به سختی فدراسیون بدست اورده و به بخش بانوان می دهدخروجی روشنی ندارد بطوری كه از نظر علمی در این بخش اصراف می شود در حالی كه كار در سایر كمیته ها و بخش ها به دلیل بی پولی مسكوت مانده است.

در یك سال اخیر افراد زیادی وارد فدراسیون هندبال شده اند و تلاش كرده اند گوشه ای از كار را بگیرند اما پس از اندك مدتی با كناره گیری از پست ها، به منتقدان سرسخت رییس فدراسیون هندبال تبدیل شده اند.

كوزه گری دراین خصوص می گوید: این یك امر طبیعی است شما فكر می كنید می توانید با یكی از دوستان خود كار كنید اما وسط كار متوجه می شوید اینطور نیست و یكی از ادامه كار منصرف می شود، این مساله در خیلی از جاهای كشور در حال وقوع است و امر طبیعی محسوب می شود.

محمدنقی ناری یكی از اهالی هندبال ایران معتقد است با ادامه روند كنونی، دیگر كسی از خانواده هندبال درفدراسیون باقی نخواهد ماند و بهتر است اتاق های خالی از مسوولان فدراسیون هندبال را اجاره داد تا از این طریق مشكلات مالی هم برطرف شود.

برخی دیگر ازجمله حیات پوركه حدود 15سال با كوزه گری در آسیا و ایران قضاوت كرده، معتقد است كه ناكامی های سال 91هندبال ایران بیشتر از آنكه تقصیر او یا شخص رییس فدراسیون باشد به بی توجهی مسوولان وزارت ورزش و جوانان به وضعیت هندبال ایران باز می گردد، چرا كه برای آن چاره اندیشی نمی كنند.

ورزشی (5). ** 1346 ** 1589

سرخط اخبار ورزش