۱۸ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۳:۴۵
کد خبر: 80575533
T T
۰ نفر
جسد چاوز موميايي و به نمايش گذاشته خواهد شد

تهران – 'نيكلادس مادورو' معاون رييس جمهوري ونزوئلا گفت كه جسد 'هوگو چاوز' رهبر چپگراي فقيد اين كشور موميايي و در پادگاني به نمايش همگاني گذاشته خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از كاراكاس، در حالی كه صدها هزار تن از مردم سوگوار به سوی دانشكده نظامی كه جسد چاوز درون یك تابوت به نمایش گذاشته شده، در حركت هستند، مقام های این كشور گفتند كه مادورو روز جمعه به عنوان كفیل رییس جمهوی سوگند خواهد خورد و خواستار برگزاری انتخابات برای تعیین جانشین چاوز خواهد شد.

در همین حال مادورو اعلام كرد كه پس از برگزاری مراسم تشییع جنازه رسمی چاوز با حضور رهبران جهان در روز جمعه، مراسم وداع با وی و دوره نمایش جسد چاوز در انظار عمومی دستكم هفت روز دیگر تمدید خواهد شد.

به گفته مادورو، چاوز كه انقلاب سوسیالیستی وی، فقیران را خوشنود و ثروتمندان را خشمگین كرد، مانند 'هوشی مین'، 'لنین' و 'مائو' مومیایی و در تابوت شیشه ای نگهداری خواهد شد تا برای ابد دیده شود.

به گفته مادورو، جسد چاوز به پادگان كوهستانی در محله 23 ژانویه كه پایگاه حمایت از چاوز بود و اكنون به موزه انقلاب تبدیل شده است، انتقال می یابد .

چاوز از این مكان كودتای نافرجام چهارم فوریه (16بهمن) 1992 را علیه 'كارلوس آندرس پرز' رهبری كرد. چاوز با این كودتا و بازداشت پس از آن، به قهرمان تبدیل شد و نخستین پیروزی خود را در انتخابات سال 1998 به دست آورد.

مادورو به این نكته اشاره كرد كه جسد چاوز ممكن است در آینده به مكان دیگری انتقال داده شود كه موافقتی ضمنی با درخواست مردم برای به خاك سپاری جسد وی در كنار 'سیمون بولیوار' رهبر استقلال كشورهای آمریكای لاتین بود.

همچنین به گفته 'دیسودادو كابلو' رییس مجمع ملی (پارلمان) ونزوئلا، مادورو به عنوان رییس جمهوری موقت در ساعت هفت بعد از ظهر (23.30 گرینویچ) پس از برگزاری مراسم تشییع جنازه سوگند خواهد خورد.

وی همچنین خواستار برگزاری انتخابات برای تعیین رییس جمهوری بعدی خواهد شد.

دولت ونزوئلا اعلام كرد كه از روز چهارشنبه بیش از دو میلیون نفر برای وداع با قهرمان خود آمده اند.

مترجمام**1486**1479

سرخط اخبار جهان