پيش از آتش بازي،كپسول آتش نشاني وشيلنگ آب آماده كنيد/بافرزندان همراهي شويد

قدس - سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قدس با نزديك شدن به روزهاي پاياني و چهارشنبه آخر سال در پيامي نكاتي براي پيشگيري از حوادث و خطرهاي احتمالي در برگزاري اين آيين يادآور شده است.

زمانی كه همه از آتش فرار می كنند مردان آتش خود را به دل لهیب های مست و سوزان می اندازند آنها پس از سال ها تحصیل و كسب تجربه در رام كردن آتش،بیش از همه اقشار مردم دستورات ایمنی را رعایت می كنند بنابر این گوش فرا دادن به توصیه های آتش نشانان گویای آگاهی و فرهنگ بالای جوانان است.

در ابتدا یك كپسول خاموش كننده پودر و گاز و جعبه كمك های اولیه همچنین یك شیلنگ آب در نزدیك محوطه آتش ضرورت دارد.

در صورت امكان برای روشن كردن آتش از محل‌های تعیین شده توسط شهرداری منطقه استفاده و حتما با ریختن مقداری خاك زیر محل برپایی آتش، از آسیب رساندن به سطح آسفالت معابر خودداری كنید.

مراقب رفتارهای خطرناك و ناهنجار برخی افراد باشید و در صورت لزوم مراتب را به واحدهای گشت نیروی انتظامی یا پلیس 110 اطلاع دهید.

در صورت بروز هر گونه حریق یا حادثه، ضمن حفظ خونسردی در كوتاه ترین زمان با شماره تلفن 125 و 46822222 ستاد فرماندهی آتش نشانی شهر قدس یا در هر شهر دیگری علاوه بر شماره 125 یا شماره اعلامی آتش نشانی همان شهر تماس گرفته و مراتب را با ذكر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید.اما دستورات ایمنی آتش نشان:

موادی كه در نارنجك، ترقه، منور و سایر مواد آتش زا و محترقه استفاده می شوند، بسیار خطرناك است و خسارتهای جبران ناپذیری به دنبال خواهند داشت.

این مواد خود به خود خاصیت آتش افروزی و انفجاری دارند، لذا از حمل و نگهداری آنها حتی به مقدار بسیار كم در منازل، زیرزمین، محل كار و كیف و لباس خود به طور جدی خودداری كنید.

همه ساله شاهد حوادث دلخراشی از جمله سوختگی های شدید، از دست دادن بینایی یا شنوایی در آتش بازی های چهارشنبه پایان هستیم، این مواد را شوخی نگیرید زیرا با سلامتی خود بازی كرده اید.

كودكان و نوجوانان از قشرهای آسیب پذیر هستند، لذا استفاده از این مواد، خطرهای جدی به همراه داشته و سلامت و جان آنان را به خطر می اندازد.** برای پیشگیری از بروز حوادث احتمالی، فرزندانتان را در تهیه و استفاده از وسایل آتش‌بازی بی‌خطر و مفرح همراهی كنید.

از آتش زدن لاستیك، هیزم، كارتن خالی و مانند آنها در واحدهای مسكونی، معابر، كوچه و خیابان خودداری كنید، زیرا علاوه بر آلودگی شدید هوا، خطرهایی را به دنبال دارد.

از برپایی آتش در معابر باریك و نزدیك پست‌های برق یا ایستگاه های كاهش فشار گاز و پاركینگ‌های عمومی خودداری كنید.

با رعایت حقوق شهروندی از پرتاب نارنجك و مواد محترقه بر روی درختان، پشت بام و بالكن منازل كه سبب آسیب رساندن و زشتی سیمای شهر می‌ شود، خودداری كنید.

از والدین و مربیان واحدهای آموزشی، در این چند روز باقی مانده درخواست می شود با هشدار به نوجوانان و جوانان، آنها را از خطرها و عوارض وحشتناك بازی با آتش، ترقه و مواد منفجره آگاه كنند.

به والدین و شهروندان توصیه می شود كبریت و مواد آتش زا مانند نفت و بنزین را از دسترس فرزندانشان دور و فروشندگان نیز از فروش این مواد به كودكان و نوجوانان خودداری كنند.

از برافروختن آتش در كنار درختان یا داخل بوستان ها خودداری نموده و فضای سبز و محیط زیست را در معرض نابودی قرار ندهید.

از ریختن موادی با سرعت بالای اشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد آتش زا به طور جدی پرهیز كنید.

از انداختن مواد تحت فشار مانند كپسول ها، اسپری، حشره كش و وسایل شیشه ای مانند شیشه آب، آمپول، و قوطی های فلزی به درون آتش پرهیز كنید؛ زیرا به علت دارا بودن خاصیت انفجاری، ذرات آن پرتاب و وارد چشم می شود.

تهرام/7423/1823