۱۸ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۰:۱۷
کد خبر: 80575371
T T
۰ نفر
هدفگذاري 25 ميليون دلاري صادرات فرش زنجان محقق شد

زنجان - مدير اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت زنجان، گفت: ارزش صادرات فرش اين استان در 11 ماه گذشته به 25 ميليون و 65 هزار دلار رسيد كه نشان دهنده تحقق بيش از 100 درصدي صادرات در اين حوزه است.

سید محسن جعفری روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: در ابتدای سال جاری برای صادرات فرش این استان 25 میلیون دلار هدفگذاری شده بود كه این موضوع در 11 ماه محقق شد.

وی یادآورشد: پیش بینی می شود كه میزان صادرات فرش تا پایان امسال به بیش از 27 میلیون دلار برسد.

جعفری اظهار كرد: وزن این میزان فرش صادر شده از زنجان به 195 تن می رسد

مدیر اداره فرش سازمان صنعت،‌معدن و تجارت استان زنجان، گفت: ارزش صادرات فرش زنجان در بهمن به دو میلیون و 950 هزار و 470 دلار و به وزن 19 تن و 500 هزار كیلوگرم می رسد.

وی فرش دستباف زنجان را بسیار ارزشمند و بی نظیر در سطح كشور خواند و طبیعی بودن مواد پشم و ابریشم و رنگ مورد استفاده در آنها را موجب افزایش كیفیت این فرشها عنوان كرد.

جعفری خاطر نشان كرد: نزدیك به 66 هزار بافنده فرش در سطح این استان به بافت انواع طرحها و جنسهای فرش اشتغال دارند.

مدیر اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، گفت: عمده فرشهایی كه در زنجان بافته می شوند، در جنس پشمی طرحهای ماهی افشار، بیدگینه، قولتوق و بومی روستایی و در جنس ابریشمی شامل طرحهای شاه عباسی، اسلیمی، لچك ترنج، محرمات، خشتی و گنبدی است.

وی ادامه داد: فرشهای دستباف به علت برخورداری از جنس طبیعی مزایای بسیاری برای انسان دارند كه هرگز قابل مقایسه با فرش ماشینی نیست.

7319/596

سرخط اخبار استان‌ها