انگليس به تلاش براي تغيير نتايج انتخابات رياست جمهوري كنيا متهم شد

لندن - ائتلاف سياسي حامي 'اوهورا كنياتا' نامزد پيشتاز انتخابات رياست جمهوري كنيا روز چهارشنبه سفارت انگليس و سفير اين كشور در نايروبي را به مداخله در انتخابات و تلاش براي تغيير نتايج آن متهم كرد. وزارت خارجه انگليس مي گويد اين اتهامات بي اساس است.

به گزارش ایرنا، برخی رسانه های انگلیس عصر امروز گزارش دادند 'ائتلاف جوبیلی' كه از نامزدی كنیاتا حمایت می كند، تاكید كرده است كه 'كریستین ترنر' سفیر انگلیس در نایروبی بصورت مشكوك و در سایه در امور انتخابات مداخله می كند تا مانع از پیروزی نامزد این ائتلاف شود.

'ائتلاف جوبیلی' در بیانیه ای اعلام كرد كه عمیقا نگران مداخلات مشكوك و تحریك آمیز سفیر انگلیس در انتخابات ریاست جمهوری كنیا و نحوه شمارش آراء این انتخابات است.

ائتلاف حامیان كنیاتا افزود: سفیر انگلیس تلاش می كند تا آراء باطله و مخدوش انتخابات نیز در بازشماری دستی آراء به عنوان آرای سالم به حساب آیند تا شاید مانع از پیروزی نامزد 'ائتلاف جوبیلی' در همان مرحله اول شود.

این ائتلاف همچنین از سفیر انگلیس در نایروبی خواسته است كه درباره حضور گسترده نظامیان انگلیسی در كنیا همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توضیح دهد.

بر اساس نتایج اولیه و غیررسمی انتخابات روز دوشنبه در كنیا، 'اوهورا كنیاتا' با كسب 53 درصد آرا در مقابل رقیب اصلی خود 'رایلا اودینگا' كه 42 درصد آرا را كسب كرده، پیروز شده است.

بر اساس گزارش منابع خبری به دلیل بروز اشكال در سیستم شمارش آرای رایانه ای، مسئولان برگزاری انتخابات هم اكنون سرگرم شمارش دستی آرا هستند.

حدود پنج درصد آرا نیز تاكنون مخدوش و باطله اعلام شده است ولی در صورتی كه در شمارش دستی، این آرا نیز معتبر اعلام شود، ممكن است انتخابات به دور دوم كشیده شود. 'ائتلاف جوبیلی' تاكید دارد كه سفارت انگلیس در نایروبی برای تحقق این كار، تلاشی مداخله جویانه را آغاز كرده است.

یك سخنگوی وزارت خارجه انگلیس در واكنش به این گزارش ها با انتشار بیانیه ای در لندن گفت: این اتهامات بی اساس و گمراه كننده است و سفارت انگلیس در نایروبی هیچ گونه مداخله ای در امر انتخابات ندارد.

وی افزود: انگلیس موضعی در قبال نحوه برخورد با آرای باطله انتخابات ندارد و كمیسیون مستقل انتخابات و در صورت نیاز قوه قضاییه كنیا باید درباره این موضوع تصمیم بگیرد.

این سخنگو اظهارداشت: 'ما همه طرف ها را به آرامش و پرهیز از اظهارات فتنه جویانه دعوت می كنیم.'

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس حضور نظامیان این كشور در كنیا را امری عادی خواند كه به گفته وی برای امور آموزشی و بر اساس موافقتنامه های موجود میان دو كشور صورت گرفته است و ارتباطی با انتخابات ریاست جمهوری كنیا ندارد.

كنیا از جمله كشورهای آفریقایی است كه سال ها مستعمره انگلیس بوده است.

اروپام**345

سرخط اخبار جهان