يازده كشور امريكاي لاتين به مناسبت مرگ چاوز بين سه تا 7 روز عزاي عمومي اعلام كردند

مادريد – يازده كشور امريكاي لاتين به مناسبت درگذشت 'هوگو چاوز' رييس جمهوري ونزوئلا و يكي از رهبران بزرگ اين منطقه بين سه روز تا يك هفته عزاي عمومي در كشورهايشان اعلام كردند.

به گزارش ایرنا، همانند ونزوئلا، كشورهای بولیوی و نیكاراگوا هر كدام یك هفته و كشورهای برزیل، آرژانتین، شیلی، اوروگوئه، كوبا و اكوادور نیز هر یك به مدت سه روز اعلام عزای عمومی كرده اند. 'فرناندو لوگو' رییس جمهوری بركنارشده پاراگوئه كه چاوز و دیگر كشورهای چپگرای امریكای لاتین، عزل او را غیرقانونی می دانستند، به نمایندگی از جبهه مخالفان دولت، سه روز عزای عمومی در كشورش اعلام كرده و رییس مجلس السالوادور نیز گفته است كه موضوع سه روز عزای عمومی در این كشور را به مناسبت درگذشت رییس جمهوری ونزوئلا بررسی می كند.

جمهوری اسلامی ایران نیز به مناسبت درگذشت چاوز یك روز عزای عمومی اعلام كرده است.

به گزارش رسانه های خبری منطقه امریكای لاتین، در حالی كه سیل پیامهای ابراز همدردی و تسلیت جامعه بین المللی بسوی دولت و ملت ونزوئلا روانه است، خانم 'دیلما روسف' رییس جمهوری برزیل با صدور بیانیه ای، سه روز عزای عمومی در بزرگترین كشور امریكای لاتین به مناسبت درگذشت چاوز اعلام كرد و گفت:'ما رهبری بزرگ را از دست دادیم كه جای خالی او را نمی توان پر كرد. او دوست برزیل بود.'

'خوزه موخیكا' رییس جمهوری اوروگوئه نیز با اعلام سه روز عزای عمومی به مناسبت مردی كه 'مرگش، همه جامعه بین المللی را در سوگ فرو برد'، گفت كه پرچم ملی این كشور تا روز جمعه در همه ساختمانهای عمومی، پادگانها، مراكز نظامی، كشتی های جنگی، سفارتخانه ها و نمایندگیهای این كشور در خارج به احترام چاوز نیمه افراشته خواهد بود.

'سباستین پینیرا' رییس جمهوری شیلی نیز با اعلام سه روز عزای عمومی، تمامی مراسم دولتی را در سطح كشور به حال تعلیق درآورد.

خانم 'كریستینا فرناندز د كرچنر' رییس جمهوری آرژانتین نیز عصر سه شنبه به وقت محلی به محض شنیدن خبر درگذشت چاوز با صدور فرمانی، سه روز عزای عمومی در كشورش اعلام كرد و به همراه رییس جمهوری اورگوئه كه در بوئنوس آیرس بسر می برد، همان نیمه شب برای شركت در مراسم تشییع و تدفین او به كاراكاس رفت.

خانم فرناندز در پیام خود با ستایش از شخصیت و خدمات هوگو چاوز به ملت ونزوئلا و منطقه امریكای لاتین خاطرنشان ساخت: او یك الگو برای امریكای لاتین بود كه خدمات شایانی برای توسعه كشورها و پیشبرد همگرایی در همه منطقه انجام داد و در روزهای سخت آرژانتین، یار و همراهمان بود.

هیات دولت بولیوی نیز با اعلام هفت روز عزای عمومی به مناسبت درگذشت رییس جمهوری ونزوئلا اعلام كرد كه او یك نبرد انقلابی و دموكراتیك را همراه با تقویت دولت ونزوئلا و پایبندی قوی به آرمانهای رهبر آزادیبخش امریكای لاتین، سیمون بولیوار به پیش برد و در فعالیتهای خود در عرصه عمومی و سیاسی، استقلال همه ملتهای امریكای لاتین را از طریق مبارزه با استعمارگری، سرمایه داری و امپریالیسم و تلاش خستگی ناپذیر برای كشورهای منطقه وجهه همت خود قرار داده بود.

'دانیل اورتگا' رییس جمهوری نیكاراگوا هم كه شب گذشته به محض اعلام خبر مرگ چاوز مراسم بزرگداشتی برای او در میدان انقلاب شهر ماناگوا پایتخت كشورش برگزار كرده بود، با اعلام هفت روز عزای عمومی تصریح كرد: سخاوت و نبرد چاوز نه تنها او را در قلب مردم ونزوئلا جای داد بلكه او در دل ملت نیكاراگوا نیز جای گرفته است و خاطره او برای همیشه در قلب همه ملتهای امریكای لاتین و دریای كارائیب باقی خواهد ماند.

دولت كوبا نیز با صدور بیانیه ای ضمن اعلام سه روز عزای عمومی در كشور به مناسبت درگذشت هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا یكی از بزرگترین متحدان سیاسی و شركای تجاری خود تصریح كرد كه چاوز در طول 14 سال دوران زمامداری، 'همچون یك فرزند حقیقی' فیدل كاسترو رهبر انقلاب كوبا را همراهی كرد.

در این بیانیه آمده است:' ملت كوبا به چاوز به عنوان یكی از برجسته ترین فرزندان خود می نگرد و همواره او را همچون فرزند خویش تحسین كرده، پیروی نموده و دوست داشته است. چاوز كوبایی هم بود. او با تمام وجود، دردها و مشكلات ما را حس كرد و آنچه را از دستش ساخته بود، با سخاوتی فوق العاده بویژه در سالهای سخت دوران ویژه، ما را همراهی نمود.'

دوران ویژه در كوبا به سالهای بحران شدید اقتصادی این كشور در دهه 90 میلادی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی گفته می شود كه كارخانه های كوبا از فعالیت بازماندند، حمل و نقل متوقف شد و قطع برق در این كشور در هر شبانه روز به بیش از 16 ساعت می رسید.

ونزوئلا در دوران چاوز علاوه بر مناسبات گسترده سیاسی و تجاری روزانه بیش از یكصدهزار بشكه نفت خام با تسهیلات ویژه برای پرداخت به كوبا می فروخت.

'رافائل كورئا' رییس جمهوری اكوادور هم اعلام كرد:' به احترام رحلت دوست محبوب امریكای لاتین'، اكوادور سه روز عزای عمومی اعلام می كند.

همزمان، 'فرناندو لوگو' رییس جمهوری بركنارشده پاراگوئه و رهبر ائتلاف چپگرای 'جبهه گواسو' با اعلام سه روز عزای عمومی در كشورش خاطرنشان ساخت:' چاوز یك قهرمان و مدافع حاكمیت و استقلال امریكای لاتین بود.'

'سیگفریدو ری یس' رییس مجلس السالوادور نیز گفت كه طرح اعلام سه روز عزای عمومی در كشورش را به مناسبت مرگ چاوز به مجلس ارایه داده است زیرا او 'یك رهبر بزرگ و اسطوره قاره امریكا در راه همگرایی با جهانیان بود.'

همه كشورهای امریكای لاتین نیز از اعزام هیاتهای بلندپایه به مراسم تشییع و تدفین چاوز به ونزوئلا خبر داده اند. به گفته 'الیاس خائوا' وزیر امور خارجه ونزوئلا روسای جمهوری بیش از 10 كشور جهان تا فردا پنجشنبه برای شركت در مراسم بزرگداشت رییس جمهوری فقید ونزوئلا وارد این كشور می شوند.

چاوز 58 ساله ساعت 16 و 25 دقیقه عصر سه شنبه به وقت محلی – 25 دقیقه بامداد امروز چهارشنبه به وقت تهران – پس از دو سال دست و پنجه نرم كردن با بیماری 'مشكوك' سرطان و سه ماه بستری بودن به دلیل جراحی این بیماری در بیمارستانهای هاوانا و كاراكاس تسلیم مرگ شد و اعلام خبر آن از سوی 'نیكولاس مادورو' معاون رییس جمهوری، مردم این كشور، امریكای لاتین و بسیاری از كشورهای جهان را در بهت و اندوه فرو برد.

اروپام ** 1551

سرخط اخبار جهان