نمايندگان مجلس راهكارهاي توسعه منطقه شمال غرب كشور را بررسي كردند

تبريز - تعدادي از نمايندگان استان هاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل و زنجان روز چهارشنبه در نخستين نشست رسمي مجمع نمايندگان شمال غرب كشور در مجلس شوراي اسلامي راهكارهاي توسعه شتابنده اين منطقه را بررسي كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: منطقه شمال غرب كشور هم اكنون به دلیل كاستی های سال های قبل به شدت نیازمند اجرای طرح های كلان اقتصادی و صنعتی است.

'رضا رحمانی' افزود: بدون تعارف باید اذعان كرد كه در زمان حاضر برای توسعه سریع و شتابنده استان های این منطقه از ایران اسلامی چاره ای جز انتقال سرمایه گذاری كلان نداریم، چرا كه سرمایه گذاری های كوچك تاثیری در ارتقای صنعتی منطقه نخواهد داشت.

وی، تحقق این امر را منوط به همكاری، مساعدت، همفكری و تعامل بین مسوولان اجرایی و نمایندگان استان های مربوطه دانست.

رحمانی، از سهم بسیار پایین استان های شمال غرب كشور در زمینه تسهیلات بانكی كشور خبر داد و اظهار كرد: هم اینك 52 درصد این تسهیلات در تهران گردش مالی دارد و سهم استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان از بقیه تسهیلات كمتر از استان اصفهان است.

وی، دلیل این وضعیت را وجود واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ در اصفهان بیان و یادآوری كرد: كارخانه های فولاد و ذوب آهن اصفهان ارقام بسیار بالایی را نسبت به واحدهای استان های شمال غرب كشور از نظر دریافت تسهیلات بانكی به خود اختصاص می دهند چراكه حجم تولید آنها به مراتب بالاتر است.

رحمانی، توانمندی ها و ظرفیت های صنعتی و معدنی شمال غرب بویژه آذربایجان شرقی را بسیار بالا توصیف كرد و گفت: به عنوان نمونه وجود معدن عظیم مس سونگون در این استان می تواند حلال بسیاری از مشكلات اقتصادی منطقه باشد كه متاسفانه تاكنون از آن بهره برداری های لازم نشده است.

وی اضافه كرد: با وجود اینكه معدن مس سونگون در آذربایجان شرقی واقع است اما تاسف آور است كه گردش مالی آن در خود استان انجام نمی شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسكو در مجلس شورای اسلامی با ارایه آماری از وضعیت اقتصادی و صنعتی آذربایجان شرقی در دوره های مختلف اظهار كرد: این استان از نظر رشد صنعتی در سال 56 رتبه دوم كشور را در اختیار داشت كه این رقم در سال 74 به 17 تنزل یافت.

رحمانی موقعیت خاص جغرافیایی شمال غرب را مورد اشاره قرار داد و افزود: نزدیكی به كشورهای تركیه، عراق، جمهوری های آذربایجان و ارمنستان و در حلقه های بعدی به كشورهای حوزه قفقاز یكی از مزیت های بسیار مهم صادراتی منطقه است كه باید از چنین فرصتی نهایت بهره را برد.

وی گفت: با برنامه ریزی های دقیق می توان بازار یكصد میلیون نفری را در این منطقه برای صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی و بازرگانی شمال غرب كشور مهیا كرد.

مسوول امور اجتماعی و ورزشی مجمع نمایندگان شمال غرب كشور در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: ظرفیت های ورزشی استان های واقع در این منطقه مكمل یكدیگرند كه باید از آنها به نحو مقتضی استفاده شود.

'محسن علیمردانی' افزود: باید با توجه به داشته ها و ظرفیت های ورزشی در رشته های مختلف برای احیا و تقویت ورزش در استان های واقع در منطقه از این توانمندی ها بهره برداری شود.

وی اضافه كرد: در این زمینه به عنوان نمونه های عینی آذربایجان شرقی و تبریز در رشته ورزشی فوتبال، آذربایجان غربی در والیبال، اردبیل در وزنه برداری و كشتی فرنگی و زنجان در ورزش های انفرادی توپی مانند بدمینتون می توانند مكمل یكدیگر باشند.

علیمردانی با اشاره به توانمندی های تبریز در رشته پرهیجان و تاثیرگذار اجتماعی و فرهنگی فوتبال اظهار كرد: هم اینك تیم فوتبال تراكتورسازی موفقیت های چشمگیری در عرصه های داخلی و بین المللی كسب می كند كه باید از وجود چنین مزیتی برای پیشبرد و تقویت فوتبال در دیگر استان های همجوار استفاده شود.

وی ادامه داد: با یك برنامه ریزی مدون و منسجم می توان از ظرفیت های متقابل استان های شمال غرب كشور برای رونق ورزش در میان مردم و تزریق شور و نشاط اجتماعی به جامعه بهره برد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی، اشتغالزائی و مقابله با بیكاری را از جمله رسالت های مهم و اصلی نمایندگان و مسوولان اجرایی كشور دانست و تاكید كرد: همه باید در این مسیر حركنی منسجم و عاری از موازی كاری داشته باشیم.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی هم گفت: اهداف و افق های ترسیم شده توسط مجمع نمایندگان شمال غرب كشور باید اجرایی شود.

'مهناز بهمنی' افزود: باید تلاش كنیم تا هر مصوب و تصمیمی كه در این مجمع با هماهنگی مسوولان اجرایی اتخاذ می شود در زمان معین محقق و اجرا شود.

وی اظهار كرد: اگر نمایندگان بعد از این نشست ها با هم افزایی و همگرایی پیگیر مطالبات منطقه شمال غرب به ویژه در شهرستان‌های كوچك باشند می‌ توان به نتایج آنها امیدوار بود.

بهمنی اضافه كرد: در این نشست ها باید در كنار توجه ویژه به طرح های شاخص و مهم به طرح‌های كوچك نیز توجه كافی شود.

وی ادامه داد: این توانایی و قابلیت در شهرستان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان به صورت كامل وجود دارد.

بهمنی، از طرح مهم ملی نفلین سینیت سراب و مس سونگون ورزقان به عنوان ظرفیت‌هایی نام برد كه می‌توانند در جهت اهدافی كه در مجمع نمایندكان شمال غرب مطرح است تاثیرگذار باشند.

وی گفت: اگر نمایندگان مجلس با اتحاد و تدبیر در كنار هم و با همفكری، سیاست‌ها و شاخص‌های منطقه را پیگیری كنند می‌ توانند زمینه تحول منطقه را فراهم سازند.

همچنین نماینده مردم ارومیه در مجلس با تاكید بر همراهی و همیاری مدیران اجرایی با نمایندگان مجلس گفت: بدون تعامل و همكاری و همفكری توسعه منطقه میسر نخواهد شد.

'نادر قاضی پور' افزود: اگر به دنبال رفاه، آسایش و معیشت بهتر مردم شمال غرب هستیم باید برای اجرایی شدن طرح های بزرگ اقتصادی و تولیدی در منطقه تلاش های شبانه روزی انجام شود.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس نیز گفت: توسعه این منطقه در استان های آذربایجان غربی و اردبیل از ماكو تا پارس آباد در شرایط كنونی اقتصادی كشور ضروری است.

'صادق نجفی' افزود: با توجه به ظرفیت های اقتصادی منطقه باید پذیرفت كه ایجاد منطقه آزاد تجاری و صنعتی یكپارچه در منطقه شمال غرب كشور امری اجتناب ناپذیر محسوب می شود.

وی اضافه كرد: منطقه آزاد ارس قابلیت توسعه از ماكو تا آستارا را دارد و خوشبختانه تمام منطقه در اختیار استان های شمال غرب كشور است كه با مدیریت واحد می توانند از منافع اقتصادی و تجاری آن بهره مند شوند.

نجفی گفت: اگر امكان سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد ریالی در منطقه شمال غرب كشور در شش ماه آینده فراهم شود رشد اقتصادی منطقه به میانگین كشوری خواهد رسید این درحالی است كه منطقه آزاد ارس توانایی تحقق این موضوع را دارد.

وی افزود: منطقه آزاد ارس با توجه به ظرفیت های خود توانسته از سال 90 تاكنون 15هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری جذب كند.

نجفی ادامه داد: این منطقه بهترین محل برای جذب گردشگر و ارایه خدمات مناسب اقتصادی و تجاری و بازرگانی است كه می تواند برای 300 میلیون نفر جمعیت كشورهای حوزه قفقاز ارایه خدمت كند.

در این نشست سه نماینده حوزه های انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسكو، دو نماینده ارومیه، دو نماینده اردبیل، دو نماینده زنجان و نمایندگان ابهر و خرمدره، بستان آباد، سراب، ملكان، میاندوآب، ورزقان، ماكو و چالدران، خلخال و كوثر و خوی حاضر بودند.

استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان 12 درصد جمعیت و 7.5 درصد مساحت كشور را به خود اختصاص داده اند.

مكان و زمان نشست بعدی مجمع نمایندگان شمال غرب كشور توسط دبیرخانه این مجمع اعلام خواهد شد.

7236/645/245