آلن ژوپه خواستار شفافيت بيشتر دولت فرانسه در زمينه مالي شد

پاريس - وزير امورخارجه دولت راستگراي پيشين فرانسه خواستار شفاف سازي هرچه بيشتر دولت سوسياليت اين كشور در زمينه مداخله نظامي فرانسويها در شمال مالي براي مقابله با شورشيان شد.

به گزارش ایرنا ، ' آلن ژوپه ' روز چهارشنبه درگفتگو با رادیو 'آر ت ال ' فرانسه افزود: ' حداقل چیزی كه می توان در این زمینه گفت این است كه اطلاعات در زمینه مداخله نظامی فرانسه در مالی بسیار ' سنجیده ' و حساب شده از سوی دولت ارایه می شود'.

وی تاكید كرد كه به نظر می آید برخی از پرسش ها در زمینه مالی بویژه در ارتباط با ایجاد ساختار سیاسی جدید درمالی بی پاسخ مانده است.

ژوپه همچنین در زمینه روند مربوط به ایجاد ساختار و تشكیلات سیاسی جدید دركشور فقیر آفریقایی مالی می گوید كه به نظر وی برخی ابهام در مورد نحوه اعزام نظامیان غرب آفریقا به باماكو وجود دارد.

وی همچنین در زمینه طرح های در نظرگرفته شده برای دستیابی به بحران جاری در شمال مالی نیز می گوید: درحالی كه همگان می دانند گروههای مسلح افراطی دراین مناطق فعالیت دارند درعین حال نیز نبایستی فراموش كرد كه اعضا طوارق هم خواستار دستیابی به استقلال می باشند كه نیاز به ارتباط دارند.

نیروهای فرانسوی از 11 ژانویه سالجاری میلادی حملات گسترده هوایی و زمینی خود را به مواضع شورشیان و جنگجویان شمال مالی آغاز كرده اند.

هم اكنون چهارهزار نظامی فرانسوی در محل حضور دارند كه قراراست زمینه خروج آنان از ماه آوریل امسال آغاز شود.

قراراست نیروهای اعزامی شش هزار نفره از سوی كشورهای غرب آفریقا درغیاب فرانسویها تامین بخشی از امنیت محل را برعهده بگیرند.

بخشی از نیروهای اعزامی غرب آفریقا تاكنون در چارچوب سازمان ملل وارد باماكو شده اند.

كشور چاد نیز خارج از چارچوب سازمان ملل و كشورهای عضو مجامع اقتصادی غرب آفریقا ، به تنهایی تعداد دو هزار نظامی مجرب به شمال مالی اعزام كرده است كه از هفته ها پیش دوشادوش نظامیان فرانسوی درمقابل شورشیان و گروههای مسلح مستقر در محل می جنگند.

اروپام** 1495

سرخط اخبار جهان