۱۶ اسفند ۱۳۹۱،‏ ۱۶:۰۰
کد خبر: 80573543
۰ نفر
آيت الله وحيد خراساني: حوزه علميه بايد حال عزا به خود بگيرد

قم - آيت الله 'حسين وحيد خراساني' از مراجع تقليد با محكوم كردن جنايات وهابيت اظهار داشت: براي شيعيان پاكستان و بحرين كه بصورت مظلومانه به قتل مي ‌رسند بايد تمام حوزه علميه حال عزا به خود بگيرد.

به گزارش ایرنا به نقل از مركز خبر حوزه، این مرجع تقلید روز چهارشنبه در آغاز درس خارج تفسیر خود كه در مسجد اعظم برگزار شد، با انتقاد شدید از كشتار شیعیان پاكستان، افزود: پدران ایتام پاكستانی در آغوش حضرت امیرالمومنین (ع) و مادرانشان در آغوش صدیقه طاهره (س) آرمیده اند ولی مصیبت عظما بر آن كودكانی مانده است كه بی پناه هستند.

آیت الله وحید خراسانی در ادامه با اشاره به اصل تدوین منشور ملل متحد گفت : اعلامیه منشور سازمان ملل متحد، در 30 ماده بعد از جنگ جهانی دوم تدوین شد كه در ماده یك این منشور، به صراحت تاكید شده است كه تمام زعما و دولت‌ها موظف و مكلف به اجرای آن هستند و نباید هیچ كس تخطی داشته باشد.

آیت الله وحید خراسانی افزود: این قانونی است كه تمام روسای جمهوری آمریكا و اروپا به آن موظف، مكلف و متعهد به رعایت آن هستند، اما حقوق رییس جمهوری آمریكا و اروپا و ملكه انگلیس در حرمت و حقوق با آن كسانی كه در ممالك مستعمره آنها در زیر دست حكام و امرای حلقه به گوش آنها دست و پا می‌زنند و از كمترین حقوق انسانی محروم هستند، آیا برابر است؟

این مرجع تقلید با اشاره به ماده سوم منشور سازمان ملل افزود: طبق این ماده باید همه انسان‌ها آزاد زندگی كنند و از امنیت جانی و مالی برخوردار باشند آیا شیعیان پاكستان و بحرین در زیر دست عمال شما؛ آرامش دارند؟ آیا سازمان ملل متحد به تعهد خود متعهد بوده و عكس العملش در مقابل این جنایات چیست؟

آیت الله وحید خراسانی با بیان اینكه در سازمان ملل از طریق قانون، از یك ‌سو برده ‌داری را لغو كرده و از سویی پرورش برده ‌داری دارند، گفت: از یك طرف قانون برده ‌داری را لغو و از طرفی ملت‌ها را برده یك عده خاص می ‌كنند و در سازمان ملل نیز دارای كرسی هستند؛ كسی نیست از دبیركل سازمان ملل بپرسد آن كسی كه كل دارایی یك كشور را در اختیار دارد و دست به كشتار مردم می‌ زند، در مقابل عده ‌ای كه سال‌ها بی ‌محاكمه در زندان‌ها از تمام حقوق انسانی خود محروم می‌شوند، برابرند؟ آیا این منشور سازمان ملل است؟

وی اضافه كرد: آنچه كه بهت آور است، این می‌باشد كه طبق مفاد دیگر منشور سازمان ملل همه افراد بشر بدون در نظر گرفتن، رنگ، نژاد، اعتقاد و غیره اعم از دینی و سیاسی بدون تمایز همه از حقوق و آزادی‌ها برابر هستند، ولی با ارسال اسلحه و پول های آنچنانی، زنان و كودكان را می‌كشند، آیا با این جنایات آبرویی برای سازمان ملل باقی می ‌ماند؟

وی گفت: در این سازمان ملل كه برای اجرای حمایت از حقوق انسان‌ها تشكیل شده است، چند دولت حق وتو دارند، همان كسانی كه اسلحه و پول برای كشتار مردم در اختیار آدم كش ها قرار می دهند.

آیت الله وحید خراسانی با اشاره به حقوق بشر در سیره امام علی ( ع) افزود: چیزی كه از سازمان ملل بهت آور است این است كه می ‌گویند اولین حقوق بشر را نوشتند، این در نهایت بی شرمی است كه اینچنین می‌گویند، این كجا و حقوق بشر علی (ع) كجا كه تمام امپراتوری روم و شاهنشاهی ایران را در اختیار داشت ولی وقتی می خواست دیناری بدهد فرقی میان سبط اكبر و غلام حبشی نمی گذاشت.

553/ 380/