روسيه از احتمال كاهش همكاري هاي فني- نظامي با ونزوئلا نگران است

مسكو - مرگ 'هوگو چاوز' رييس جمهوري ونزوئلا كه بخش عمده تسليحات و تجهيزات نظامي خود را از روسيه خريداري مي كرد، موجب نگراني مقام هاي روس از احتمال كاهش سطح همكاري هاي فني نظامي مسكو و كاراكاس شده است.

به گزارش ایرنا، 'ویاچسلاو نیكونف' معاون كمیسیون امور بین المللی دومای روسیه روز چهارشنبه در گفت و گو با ریانووستی اظهار داشت: در صورت روی كار آمدن نیروهای سیاسی راستگرا در ونزوئلا، این كشور ممكن است همكاری های فنی -نظامی خود با روسیه را كاهش دهد.

'هوگو چاوز' رییس جمهوری ونزوئلا بامداد امروز چهارشنبه پس از مدت ها تحمل بیماری سرطان در سن 58 سالگی درگذشت.

معاون كمیسیون امور بین المللی دومای روسیه در باره دورنمای همكاری های روسیه و ونزوئلا گفت: روابط دو كشور به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا بستگی خواهد داشت.

وی افزود: بنظرم در هر شرایطی هیچ دولتی در ونزوئلا از قراردادهای امضا شده با روسیه صرف نظر نخواهد كرد.

نیكونف اضافه كرد: هر چند این احتمال وجود دارد در صورت روی كار آمدن نیروهای راست گرا در ونزوئلا برخی قراردادهای تسلیحاتی این كشور با روسیه بازنگری و لغو شود.

وی در همین حال احتمال به قدرت رسیدن نیروهای سیاسی راست در ونزوئلا را بسیار ضعیف دانست و اضافه كرد: حزب تحت رهبری چاوز فقید از شانس خوبی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برخوردار است.

روسیه در سالهای اخیر انواع تسلیحات و تجهیزات نظامی پیشرفته به ارزش میلیاردها دلار به ونزوئلا فروخته است.

ونزوئلا از شركای عمده تسلیحاتی روسیه است و مسكو تاكنون انواع تسلیحات مانند جنگنده های سوخو-30، بالگردهای نظامی 'ام.آی-26' و حتی زیردریایی به این كشور تحویل داده است.

در همین حال 'ولادیمیر پوتین' رییس جمهوری روسیه نیز امروز در پیام تسلیتی به 'نیكلاس مادورو' معاون رییس جمهوری ونزوئلا كه پس از مرگ چاوز زمام امور این كشور را به طور موقت به دست گرفته است، فوت چاوز را به وی تسلیت گفت.

رییس جمهوری روسیه، نقش چاوز در توسعه روابط روسیه و ونزوئلا و تحكیم همكاریهای دو كشور در عرصه های مختلف را عالی ارزیابی و نسبت به ادامه این روند ابراز امیدواری كرد.

اروپام/2242**518

سرخط اخبار جهان