اعتراض خسرو معتضد به پخش شايعاتي درباره ايل بختياري

تهران - 'خسرو معتضد' پژوهشگر تاريخ گفت: متاسفانه برخي با ارسال پيامك ادعا مي كنند كه بنده در سخناني گفته ام كه بختياري ها ايراني نيستند در حالي كه به گواهي تاريخ گفته ام كه ايل بختياري از هزاران سال پيش در ايران زندگي مي كردند.

معتضد روز چهارشنبه به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: ایل بختیاری از هزاران سال پیش در ایران زندگی می كرده و دولتی قبل از مادها تشكیل داده و حتی حكومتی 'الیمایی' تشكیل دادند و ایل بختیاری از آریایی های ایران هستند كه در جنگ های خشایار شاه، دوره ساسانیان و زمان صفویه و كریمخان نیز حضور داشتند.

وی با بیان این كه از سال 1360 به دعوت شهید 'مجید حداد عادل' وارد رادیو شده؛ افزود: از سال 74 نیز با برنامه 'قرن پرماجرا' پا به تلویزیون گذاشتم كه این برنامه نیز جوایزی را به خود اختصاص داد و از پنج سال پیش نیز برنامه 'پلی به گذشته' را آغاز كردم كه به ماجرای تاریخ ایران از سال 1298 می پردازد و تاكنون بیش از هزار برنامه اجرا كرده ام.

این پژوهشگر تاریخ معاصر اضافه كرد: چهار سال پیش در یكی از این برنامه ها به ایل بختیاری اشاره كردم و گفتم كه 'ناصرالدین شاه' به 'حسینقلی خان ایلخانی' یعنی جد ملكه ثریا مظنون شد و او را به اصفهان دعوت كرد و 'ظل السلطان' پسر ناصرالدین شاه او را مسموم كرد.

وی با استناد به كتاب 'ظل السلطان' نوشته 'حسین سعادت نوری' گفت: در آن برنامه همچنین گفتم كه حسینقلی خان عموزاده های خود را كشت و اخیرا نیز به كارهای سپهبد بختیاری پرداختم ولی متاسفانه برخی افراد مغرض با ارسال پیامك به نقل از من چنین عنوان می كنند كه بختیاری ها ایرانی نیستند و آنان 500 سال است كه وارد ایران شده اند.

معتضد گفت: مسوولین تلویزیون در حدود 50 برنامه تلویزیونی را بررسی كردند ولی چنین جملاتی را نیافتند و بنده فقط در رادیو گفتم 500 سال است كه ایل بختیاری وارد عرصه سیاست شده است و افراد سرشناسی در سیاست كشور ظهور كرده اند.

وی همچنین به توطئه های دشمنان خارجی اشاره كرد و گفت: در آمریكا كانالی راه اندازی كرده و عده ای با لباس بختیاری بر علیه ایران صحبت می كنند و از تهران تا آمریكا شایعه كردند كه معتضد به ایل بختیاری توهین كرده است.

وی همچنین از تاثیرپذیری بعضی شخصیت ها و سایت های خبری در این خصوص اظهار ناراحتی كرد و گفت: نامه ای برای رییس مجلس نوشتم تا اطلاع رسانی كنند كه بنده پسر سرهنگ معتضد نیستم كه به گفته برخی در خدمت دربار رضا شاه بود، چون بنده یك سال بعد از سقوط رضاشاه متولد شدم و پدرم نیز رییس بهداری دانشگاه جنگ بود.

فراهنگ(4)**1003**1588