مذاكره با آمريكا موضوعيت ندارد/ اجراي راه حل هاي جديد براي به رسميت شناخته شدن حقوق هسته اي  ايران

مشهد - سخنگوي وزارت امور خارجه گفت: مذاكره با آمريكا براساس چارچوب تعيين شده از سوي رهبر معظم انقلاب تا قبل از تغيير در نگرش و رفتار اين كشور و عذرخواهي آنها از ايران به دليل 60 سال اقدامات خصمانه و ظالمانه و داشتن مواضع برابر امكان‌پذير نيست و موضوعيت ندارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، 'رامین مهمان‌پرست' پنجشنبه‌شب در همایش 'دست برتر' كه با حضور اندیشمندان آمریكایی در تالار صبای مشهد برگزار شد، افزود: مذاكره با كشورهای مختلف در اصل، چارچوبی است كه در اولویت سیاست خارجی هر دولتی قرار دارد اما با این وجود، مذاكره با آمریكا در دستور كار هیچ یك از مسوولان كشورمان و در چارچوب سیاست‌های كلان قرار ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در عین حال با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران مذاكره با هر كشوری به جز رژیم صهیونیستی كه آن را را به رسمیت نمی‌شناسد، مجاز می‌داند، خاطرنشان كرد: پیشتر آمریكا به دفعات درخواست مذاكره با ایران برای رفع بحران در خاورمیانه و ثبات آن داشته كه محقق شده است.

مهمانپرست با یادآوری اینكه در بحران افغانستان، آمریكا درخواست مذاكره با ایران را كرد، افزود: مسوولان از قدرت منطقه‌ای كشورمان برای حل بحران افغانستان كمك گرفتند اما پس از این مذاكره، هیچ تغییری در رفتار آمریكایی‌ها و نوع نگرش آنان بوجود نیامد.

وی ادامه داد: آمریكایی‌ها پس از تلاش ایران برای رفع بحران در افغانستان به رفتار خصمانه خود ادامه دادند و در كمال ناباوری رییس جمهوری وقت دولت، كشورمان را بخشی از محور شرارت در جهان خواند.

وی اضافه كرد: دولت آمریكا، گروهك منافقین كه 17 هزار نفر را در ایران ترور كرد، از فهرست تروریست‌های جهان خارج كرد و به تازگی نیز تحریم‌های جدیدی علیه كشورمان وضع كرده‌ است؛ حال با این اوصاف، چطور می‌توان به مذاكره مطلوب و ثمربخش با آمریكا دلخوش كرد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان كرد: مذاكره‌ای كه همراه با تهدید، فشار سیاسی و اقتصادی باشد هیچ حسن نیتی در آن وجود ندارد.

مهمانپرست افزود: ایران كشوری بزرگ و دارای پشتوانه غنی فرهنگی و ملی است و آمریكا هیچگاه نخواهد توانست با تهدید و فشار بر كشورمان تسلط یابد زیرا ملت ایران اهل منطق و گفت‌وگو است.

وی ادامه داد: اظهارات اخیر وزیر امور خارجه نیز در مورد مذاكره با آمریكا بر اساس چارچوب سیاست‌های كلان بوده و وی به صراحت اعلام كرده است مذاكره در حالت تهدید و فشار، مفهومی ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد دیدگاه آمریكا در مورد تحولات منطقه خاورمیانه نیز گفت: رفتار آمریكا در مقابل كشورهایی كه انقلاب كرده اند دوگانه و تبعیض آمیز است به طوری كه زمانی مدافع دیكتاتورهایی بود كه توسط مردم كشورشان سرنگون شدند و اكنون پس از تغییر حكومت های استعماری مدافع حقوق ملت ها شده اند.

مهمانپرست افزود: هم اینك گروه های افراطی در كشور مالی عملیات خرابكارانه انجام می دهند و این گروه‌ها در سوریه به اقدامات تروریستی مبادرت می ورزند؛ اما چگونه است كه آمریكا از این گروه‌ها در سوریه حمایت می كند اما در مالی سركوبشان كرده است؟

وی خاطرنشان كرد، مقامات آمریكایی با اعمال رفتار دوگانه نسبت به دفاع از حقوق بشر، درصدد به راه انداختن جنگ روانی در كشورها هستند و به هر شكل می خواهند به دنیا القا كنند كه نظر جامعه بین الملل همان دیدگاه كشورهای غربی است.

وی اظهار داشت: اگر جامعه بین الملل از چند كشور غربی تشكیل شده است، پس جای كشورهای دیگر از جمله اعضای جنبش عدم تعهد كه همواره از حقوق هسته ای ایران دفاع كرده اند، در این جامعه كجاست؟*** اجرای مرحله جدید برقراری روابط با سایر كشورها و به رسمیت شناختن حقوق هسته ای ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران راه حل های جدیدی برای برقراری ارتباط مناسب با سایر كشورها و به رسمیت شناخته شدن حقوق هسته ای كشورمان در دست دارد كه بزودی به مرحله اجرا درمی آورد.

مهمانپرست افزود: آمریكا با اعمال همه تحریم ها و فشارهای سیاسی خود به ایران هرگز قادر به محدود كردن ما نخواهد بود زیرا این ملت پس از هشت سال جنگ تحمیلی و متحمل شدن هزینه های بسیار ثابت كرد كه تسلیم نخواهد شد.

وی اظهارداشت: نتیجه هشت سال جنگ تحمیلی با ایران، خودكفایی ما در بخش تجهیزات نظامی و دفاعی بود در حالی كه كشورهای تحت سلطه آمریكا هرگز نتوانستند به موفقیت های كشورمان دست یابند.

وی با بیان اینكه اكنون ایران در جنگی تمام عیار با آمریكا قرار دارد كه تاكنون جنبه نظامی پیدا نكرده است، اضافه كرد: به طور قطع كشورمان با هدف دستیابی به موفقیت های بیشتر و خودكفایی محض، برنده این جنگ خواهد شد.

وی در ادامه سخنانش، انتخابات را نقطه اقتدار كشور در مقابل دشمنان دانست و گفت: در طول ماه های باقیمانده تا انتخابات ریاست جمهوری، باید وحدت و انسجام ملی، تابعیت محض از ولایت فقیه و نیز پایبندی به اصول دینی و قانون اساسی را تحكیم بخشیم.

وی ادامه داد: حضور پرشور و گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن ماه امسال و انتخابات آتی ریاست جمهوری، وحدت ملی را به نمایش خواهد داشت و جهان بار دیگر شاهد اقتدار جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

7489/659**2023**