۱۶ بهمن ۱۳۹۱،‏ ۱۲:۰۷
کد خبر: 80528226
۰ نفر
محمدرضا گرگين زاده نوازنده پيشكسوت درگذشت

تهران - محمدرضا گرگين زاده عضو كانون آهنگسازان خانه موسيقي و مدير انتشارات سرود يكشنبه شب -پانزدهم بهمن ماه- بر اثر عارضه قلبي درگذشت.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از انجمن موسیقی ، محمدرضا گرگین زاده كه از ابتدای بهمن ماه به دلیل سكته قلبی در بیمارستان بستری بود شب گذشته پس از انجام عمل باز قلب دار فانی را وداع گفت.

محمدرضا گرگین‏زاده سال 1327 خورشیدي در محله امیریه متولد شد و از سن دوازده سالگي نزد عموي خود مصطفي گرگین‏زاده شروع به فراگیري نواختن فلوت كرد. پس از یك سال به كلاس یحیي نیكنواز كه از دوستان نزدیك پدر و عمویش بود رفت و به فراگیري و نواختن ویلن پرداخت.

وی در هنرستان زیر نظر استاداني چون محمود ذالفنون، علي تجویدي و تارخانیان مشغول به تحصیل شد ، وي در سال 1348، همكاري خود را با اركستر حسین دهلوي آغاز كرد كه بیشتر نوازنده‏هاي این اركستر از شاگردان هنرستان موسیقي ملي بودند.

گرگین زاده در سال 1352 به رادیو ایران رفت و مدت دو سال با اركستر فرهاد فخرالدیني همكاري كرد ، پس از چندي براي تكمیل و بیشتر آشنا شدن با علم موسیقي به هنركده موسیقي ملي كه به سرپرستي مصطفي پورتراب اداره مي‏شد رفت و در رشته آهنگ‏سازي موفق به دریافت لیسانس از این مدرسه شد، سپس با بورس تحصیلي كه در اختیار وي قرار گرفت عازم انگلستان شد.

وی پس از اتمام دوران تحصیلات به میهن بازگشت و در سال 1358 به هنرستان عالي موسیقي رفت و در سمت ناظم این هنرستان مشغول انجام وظیفه شد و مدتي با این مدرسه همكاري كرد.

گرگین زاده بعدها كانون موسیقی چنگ و در ادامه انتشارات سرود را تاسیس كرد.

فراهنگ (1) ** 9252 1418