۱۶ بهمن ۱۳۹۱،‏ ۱۰:۴۸
کد خبر: 80528025
۰ نفر
محقق ايراني مدل پيشرفته سه بعدي سر انسان را طراحي كرد

تهران- محقق كشورمان موفق به طراحي مدل پيشرفته سه بعدي سر انسان شد. با طراحي و تدوين مدل پيشرفته سه بعدي سر انسان راه براي توليد محصولات صنعتي كه از سر انسان حفاظت بيشتري مي كند،‌ فراهم مي شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیركبیر،'مهسا غفاری' محقق این دانشگاه در مورد طرح ابداعی خود گفت : اضافه كردن داده های جدید شامل خواص مكانیكی لایه های مننژ و مغز و همچنین ارایه روشی برای مدل سازی ماده مغزی ترابكولا از ویژگی های طرح تدوین مدل پیشرفته سه بعدی سر انسان است .

به گفته این محقق اهمیت این طرح در طراحی بهینه و دقیق تر محصولاتی مانند كلاه های مختلف ورزشی و كلاه های ایمنی است .

غفاری افزود: همچنین می توان از نتایج این طرح در تعیین جنس و سختی شیشه های خودرو استفاده كرد تا هنگام تصادف كمترین آسیب مغزی به فرد وارد شود.

این پژوهشگرگفت : در این طرح از داده های مختلف برای طراحی الگوریتم سه بعدی و شبیه سازی بخش های مختلف سر انسان شامل لایه های مختلف پوست، جمجمه و پرده های مننژ مغز استفاده شده است .این داده ها نشان می دهد كه با ورود هر ضربه به هر بخش از سر، چه آسیبی به بافت مغزی وارد می شود.

غفاری برتری این مدل را در مقایسه با مدل های پیشین، داده های دقیق تر آن عنوان كرد و افزود: كارخانه های تولید كلاه ایمنی یا كلاه موتورسواری با استفاده از داده های مدل جدید و طراحی بهینه كلاه می تواند نقاط آسیب پذیرتر سر را به مقدار لازم تقویت كند.

وی خاطرنشان كرد: با توجه به گستردگی استفاده از موتور و همچنین حجم بالای تصادفات، پیش بینی می شود رعایت ایمنی بالاتر بتواند میزان قابل توجهی از صدمات غیرقابل جبران را به سر كاهش دهد.

علمی(1)**2038** 1581