۱۱ بهمن ۱۳۹۱،‏ ۱۴:۱۸
کد خبر: 80520929
۰ نفر
امير ناصر افتتاح، تنبك نوازي خلاق و توانا

تهران - 'امير ناصر افتتاح' يكي از نوازندگان خلاق و تواناي معاصر ساز تنبك بشمار مي رود كه شاگردان بسياري را در عرصه موسيقي تربيت كرد.

افتتاح سال 1314 در محله مولوی تهران متولد شد، در همان آغاز دوران كودكی علاقه بسیاری برای یادگیری هرچه بهتر موسیقی و ساز تبك از خود نشان داد به طوریكه بعد از مدت كوتاهی توانست توانایی های خود در این عرصه را به سرعت ارتقا ببخشد.

خانواده وی استقبال چندانی به علایق موسیقایی امیر ناصر نشان نمی دادند؛ وی در سنین كودكی به دلیل علاقه ای كه به نواختن این ساز داشت دور از چشم خانواده اوقات خود را به نواختن تنبك می گذراند.

علاقه و استعداد این هنرمند در نهایت به پرداخت حرفه ای این ساز در سنین نوجوانی شد،در همین زمان توانست با ورود به كلاسهای 'هوشنگ مهرورزان' كه یكی از شاگردان ارشد استاد حسین تهران بود؛ نوازندگی تنبك را به گونه حرفه ای و آكادمیك دنبال كند.

افتتاح مدرك دیپلم خود را در مدرسه رازی گرفت، در این زمان بود كه پدرش كه رابطه احساسی زیادی با او داشت را از دست داد و همین امر سبب ضربات روحی فراوانی برای وی شد كه تا مدت ها بعد نیز در زندگیش محسوس بود.

در این زمان به دلیل توانایی های بالای نوازندگی تنبك، درسال 1334 و در سن بیست سالگی به رادیو ملی ایران دعوت شد ، وی مجموعه های متعددی را با اساتید بنام موسیقی آن زمان در برنامه های گلها اجرا كرد كه مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت.

پس از فعالیت در زمینه اجرای موسیقی در كلاسهای استاد حسین تهرانی نیز حضور پیدا كرد و داشته های موسیقایی خود در خصوص تكنیك های اجرایی نوازندگی تنبك را زیر نظر این استاد تكمیل كرد.

در زمان فعالیت در رادیو ملی با اساتید بزرگی همكاری كرد كه از این میان می توان به ضبط دونوازی های تار و تنبك با استاد جلیل شهناز اشاره كرد ، چندی بعد نیز با اكبر گلپایگانی آشنا شد و مجموعه های صوتی متعددی را اجرا كرد و پس از آن اجراهای مشتركی را به همراه این هنرمندان در كشورهای اروپایی به روی صحنه برد.

افتتاح در آموزش و تعلیم نیز بسیار فعال ظاهر شد ، وی در انتقال داشته های تكنیكی مكتب نوازندگی حسین تهران به نسل های دیگر بسیار موثر عمل كرد به طوریكه شاگردان مستعدی را در این زمنیه تربیت كرد كه ازاین میان می توان به استاد محمد اسماعیلی اشاره كرد.

مهمترین شاخصه نوازندگی افتتاح درك و دریافت مطلوب ملودی ها و همراهی ریتمیك با جملات بود، مقوله ای كه این روزها در نوازندگی تنبك آنطور كه باید مورد توجه نیست.

برداشت های شخصی از اتودهای نوازندگی نیز یكی دیگر از شاخصه های این استاد به نام موسیقی ایران بود كه در نهایت تولد تكنیك های غیرمرسوم را برای این ساز را در پی داشت.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز وی به تدریس و آموزش هنرجویان علاقه مند در كنار پرداختن به امور خیریه ادامه داد تا درنهایت در 11 بهمن ماه سال 1366 در 52 سالگی به دلیل فشار عصبی و در نهایت سكته قلبی درگذشت.

پیكر وی در محل امام زاده طاهر (ع) شهر كرج به خاك سپرده شد.

بخشی از تنبك نوازی امروز كه پیشرفت محسوسی نیز در سالهای اخیر داشته مدیون تلاش استاد امیر ناصر افتتاح است چرا كه وی با انرژی و تلاش بالای خود داشته های نسل های گذشته را به نسل بعدی منتقل كرد.

فراهنگ (5) ** 9252**1588

سرخط اخبار فرهنگ