عمليات اجرايي كارخانه گاز وگاز مايع 3200 منطقه غرب كارون آغازشد

اهواز- عمليات اجرايي ساخت كارخانه گاز و گاز مايع 3200 منطقه غرب كارون آغاز شد .

به گزارش خبرنگار ایرنا قرارداد طرح احداث كارخانه گاز و گاز مایع 3200 (NGL) منطقه غرب كارون دوشنبه با حضور وزیر نفت امضا و كلنگ آغاز عملیات اجرایی آن به زمین زده شد.

براساس اطلاعات ارائه شده دراین مراسم ،این طرح از سوی شركت مهندسی و توسعه نفت (متن) با بهره گیری از توانمندی های پیمانكاران داخلی اجرا می شود.

كارخانه گاز و گاز مایع 3200 یكی از طرح‌های بزرگ صنعت نفت است كه با اجرای آن، روزانه از سوزاندن بیش از یك میلیارد فوت مكعب گازهای همراه تولید شده از میدان های یادآوران، آزادگان، جفیر و بند كرخه جلوگیری می شود.

ظرفیت این كارخانه افزون بر 500 میلیون فوت مكعب در روز (در 2 واحد با ظرفیت 250 میلیون فوت مكعب در روز) است و با احداث آن گاز سبك و شیرین در حدود 280 میلیون فوت مكعب در روز تولید می‌شود.

همچنین مازاد میزان گاز تزریق شده به مخازن نفتی، به خط لوله شبكه سراسری گاز شهری انتقال داده می‌شود و این در حالی است كه با احداث این كارخانه، افزون بر 72 هزار بشكه در روز مایعات گازی نیز تولید خواهد شد.

مایعات گازی تولید شده به طور عمده به عنوان خوراك واحد الفین پتروشیمی به مصرف می رسد و گوگرد تولیدی با ظرفیت حدود 50 تن در روز، برای مصارف داخلی یا صادرات مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

احداث این كارخانه از نظر اقتصادی و زیست محیطی بسیار بااهمیت است.

وزیر نفت صبح امروز در راس هیاتی از معاونان و مدیران این وزاتخانه و شركت ملی نفت ایران وارد اهواز شد .

افتتاح دو طرح نفتی مهرماندگار، حضور در نشست هیات مدیره شركت ملی نفت ایران، شركت در آیین گشایش چهارمین نمایشگاه تخصصی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و رونمایی از چند تجهیز مهم ساخت داخل، از برنامه های سفر یك روزه مهندس رستم قاسمی به مناطق نفت خیز جنوب است. ك /2

643/641/ 1539